Zjawisko

Widziałeś ogromną flagę? Na niebie lub przy obwodnicy

Skok z wysokości ponad 3 tys. metrów z flagą o rozmiarze małego mieszkania, czy flaga-gigant wywieszona na balkonie. Święto Niepodległości uczcić można nie tylko w kościele lub przed pomnikiem marszałka Piłsudskiego.
Dawid Iwaniec
Flagi są ogromne, ale patriotyzm osób, które je wywiesiły, jeszcze większy
Dawid Iwaniec, Reaktor24

99 lat temu Polska wróciła na mapę Europy. Jak co roku 11 listopada obchodzony był bardzo uroczyście. Były jednak i inne sposoby na uczczenie Święta Niepodległości i wyrażenie przywiązania do kraju.

Urodziłem się w Polsce

Samolot wznosi się na wysokość ponad 3 tys. metrów. Pogoda jest dobra, choć temperatura na górze spadła do -17 stopni. Jako pierwszy wyskakuje spadochroniarz, który trzyma w rękach nietypowy zwój. Po chwili opadania uwalnia go, a rulon w okamgnieniu rozwija się w ogromną flagę Polski.

Przez około 50 sekund skoczek opada z nią na ziemię. Na wysokości 1,5 tys. metrów puszcza i flaga swobodnie opada na płytę krośnieńskiego lotniska, nieopodal hangarów.

Flaga o długości 20 metrów nad Krosnem
Reaktor24

To nasz sposób na uczczenie Święta Niepodległości i pokazania, że jesteśmy przywiązani do Ojczyzny, że czujemy się Polakami - tłumaczy Maciej Niemiec z grupy spadochronowej Reaktor24.

Flaga ma wymiary 20 na 2 metry. Uszyto ją jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku, gdy lotnisko tętniło życiem, m.in. szkolącymi się na nim skoczkami. Reaktor24 kultywuje aeroklubową tradycję. Spadochroniarze skaczą z flagą nie tylko 11 listopada, ale także podczas innych świąt państwowych, np. 3 maja.

Skok z flagą to tradycja. Spadochroniarze świętują w ten sposób ważne daty w historii kraju
Reaktor24

O ich nietypowym skoku szerokie grono mieszkańców dowiedziało się jednak dopiero teraz, dzięki zamieszczonemu na Facebooku filmikowi. Skoczkowie z Reaktora24 trochę nad tym ubolewają: - Na krośnieńskim niebie dzieje się naprawdę sporo ciekawych rzeczy, ale świat zrobił się taki, że ludzie zamiast w górę, patrzą w komórki, dlatego teraz trzeba docierać do nich w taki sposób.

Nakręcenie filmu nie było łatwe. Zmontowano go z dwóch skoków. - Spadochroniarz z flagą opada znacznie wolniej niż pozostali. Na szczęście mieliśmy w ekipie jedną osobę w wingsuitcie (kombinezonie pozwalającym na szybowanie - red.), która spadała nieco wolniej i mogła zrobić dobre ujęcia - zdradza kulisy produkcji Maciej Niemiec.

W tle filmu wybrzmiewa piosenka zespołu Złe Psy pt. "Urodziłem się w Polsce". Maciej Niemiec wybrał ją absolutnie świadomie: - To przekaz do osób rządzących, którym zawdzięczamy to, że tyle osób musiało wyjechać z Polski za chlebem.

Patriotą trzeba być na co dzień, mówią spadochroniarze z Reaktora24
Reaktor24

Sprawa narodowa

Flagi wywieszonej przez Tomasza Bieńka, mieszkańca domu przy al. Jana Pawła II, nie sposób nie zauważyć. Nie tylko dlatego, że jego posejsa znajduje się w pierwszej linii zabudowy przy obwodnicy, ale dlatego, że to chyba największa flaga wywieszona z okazji Święta Niepodległości w Krośnie.

Materiał ma wymiar 2 na 6 metrów i sięga z 1. piętra do samej ziemi. Tomasz Bieniek kupił flagę w internecie, trzy lata temu. Dwa razy zamontował ją na barierce balkonu na piętrze, ale barierka jest załamana na środku i flaga prezentowała się mało okazale. W tym roku postanowił ją powiesić na drzewcu.

Al. Jana Pawła II. To tu zawisła bodaj największa flaga w Krośnie
Dawid Iwaniec

Wcześniej musiał ją przerobić, bo flaga ma zaczepy przystosowane do masztu. - Wszedłem do zakładu krawieckiego niedługo przed zamknięciem. Pokazałem flagę i powiedziałem, o co chodzi, ale panie krawcowe pokręciły nosem, bo już się powoli zbierały do domu. W zakładzie była jeszcze jedna klientka, która powiedziała: "Chłop z taką flagą przyjechał, a wy nie chcecie mu jej przerobić. Nie ma że boli, to sprawa narodowa!" - sytuacja w równym stopniu go rozbawiła, co ucieszyła.

Jeszcze bardziej cieszy go zaś to, że przechodnie i podróżujących autami zawieszają wzrok na jego domu. Właśnie o to mu chodziło. Flaga miała być dla nich znakiem: w tym domu mieszka patriota. Zresztą jeszcze większy niż ta flaga, deklaruje Tomasz Bieniek.

Tomasz Bieniek od wielu lat wywiesza flagę Polski. Z tej jest szczególnie dumny
Dawid iwaniec

Pracuj, nie migaj się od podatków

Na szczęście nie musimy dzisiaj przelewać krwi za ojczyznę, jak nasi ojcowie. Wystarczy płacić podatki i nie uchylać się od służby wojskowej. Tylko te dwa obowiązki względem kraju mamy zapisane w Konstytucji. Dziwi mnie, że tyle osób próbuje się od nich migać - definiuje bycie patriotą Tomasz Bieniek.

Nasz patriotyzm to coś więcej niż ten skok. Patriotą trzeba być na co dzień. Trzeba pracować i się wzajemnie wspierać, pomagać, Polak Polakowi, także w kraju, szukać porozumienia, bo kraj jest jeden, dla wszystkich - mówi z kolei Maciej Niemiec z Reaktora24.