nie marnujemy

Drugie życie lampionów, czyli zniczodzielnie na cmentarzach

Na krośnieńskich cmentarzach co roku płonie tysiące zniczy, które później zwykle trafiają na śmietnik. Ale lampiony z wymiennymi wkładami mogą przydać się komu innemu. Urząd Miasta wprowadził więc "zniczodzielnie". Urzędnicy zachęcają, by dobre i czyste lampiony pozostawić na regałach dla osób, które ponownie je wykorzystają.
Redakcja Portalu
Tak wyglądają zniczodzielnie
Kacper Krzanowski

Na grobach bliskich zapalane są co roku nie tylko jednorazowe znicze, ale także lampiony z wymiennymi wkładami. Przy okazji sprzątania grobów były one jednak po jakimś czasie wyrzucane do śmietnika. Jednak stare, ale ciągle dobre lampiony mogą służyć innym. Nie tylko osobom, które oszczędzają pieniądze, ale także tym, którym bliska jest idea niemarnowania i ekologii.

Urząd Miasta postanowił więc ustawić specjalne regały na krośnieńskich cmentarzach. Można na nich zostawić niepotrzebne, ale nadające się do użytku i czyste lampiony lub zabrać je, jeśli ktoś może ponownie je wykorzystać. Regały znaleźć można wzdłuż głównych alejek. Tylko na największej nekropolii - przy ul. Wyszyńskiego - znaleźliśmy ich cztery.

Lokalizacja regałów ze zniczami na cmentarzu przy ul. Wyszyńskiego
KROSNO.OBLIVIEW.COM
1
kacper krzanowski
2
kacper krzanowski
3
kacper krzanowski
4
kacper krzanowski

Szklane znicze to nie szklane odpady

Jeśli jednak lampiony nie nadają się do dalszego użytku, trzeba je wyrzucić. Ale uwaga: szklane lampiony są wykonane z zupełnie innego rodzaju szkła, niż butelki czy słoiki. Urząd Miasta informuje, że do wyprodukowania takiego szkła używa się innych składników i dodatków, które sprawiają, że ma ono inną temperaturę topnienia i kruchość. Te cechy powodują, że szkło ze zniczy wyrzucamy do odpadów zmieszanych.