Badania odbędą się w ramach Tygodnia Urologicznego, który co roku we wrześniu organizuje Europejskie Towarzystwo Urologiczne (EAU) oraz Polskie Towarzystwo Urologiczne (PTU). Celem jest edukacja społeczeństwa w zakresie chorób układu moczowo-płciowego oraz przełamywania tabu urologicznego. Tematem tegorocznych obchodów jest krwiomocz.
- Krwiomocz jest pierwszym objawem m.in. nowotworów układu moczowego. W przypadku chorób układu moczowego, alarmujące powinno być częste wstawanie w nocy do toalety, osłabiony strumień moczu, krwiomocz, bóle podbrzusza, bóle krocza, uczucie nagłego parcia na pęcherz - tłumaczy dr n. med. Dariusz Sobieraj, ordynator Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej w krośnieńskim szpitalu oraz koordynator Tygodnia Urologii w Krośnie.
Pacjentów, którzy zauważyli u siebie zmianę koloru moczu spowodowaną obecnością krwi, w Poradni Urologicznej krośnieńskiego szpitala przyjmą lekarze: Michał Szczęch oraz Kacper Krawczak.
Najpierw zainteresowane osoby muszą pokazać skierowanie od lekarza rodzinnego w rejestracji ogólnej i poinformować, że przyszli w sprawie krwiomoczu. Zostaną zarejestrowani na konkretny dzień i godzinę do specjalisty, który zleci konieczną diagnostykę. Pozwoli to na ustalenie przyczyn i wdrożenie odpowiedniego leczenia.
W pilnych przypadkach pacjenci są proszeni o kontakt z Oddziałem Urologii krośnieńskiego Szpitala pod numerem tel. 13 43 78 440.