INICJATYWA

(o)Kres Ubóstwa Menstruacyjnego, czyli podpaski w publicznych toaletach

- Chcemy, by środki higieny menstruacyjnej w toaletach były standardem, nie luksusem. Tak jak papier toaletowy, którego nie trzeba brać ze sobą – mówią osoby z krośnieńskich szkół. Planują wyposażyć toalety wszystkich chętnych instytucji w zestawy podpasek i tamponów.
Berenika Kochan
Łucja Kania, Zuzanna Jurasz oraz Karmel Kreslins
archiwum organizatorek

Dostęp do bezpłatnych środków higieny menstruacyjnej w toaletach publicznych to cel projektu, realizowanego przez troje znajomych z Krosna i okolic: Łucję Kanię, Zuzannę Jurasz oraz Karmela Kreslins

Powołując się na dane fundacji Akcja Menstruacja, organizatorzy projektu zwracają uwagę, że w Polsce 1/3 osób menstruujących doświadczyła sytuacji, w której nie miała środków na zakup produktów niezbędnych w trakcie miesiączki. Co więcej, niespełna 40% menstruujących musiało zrezygnować z zakupu tamponów czy podpasek na rzecz innych domowych wydatków.

Osoby wzorują się na Różowej Skrzyneczce - ogólnopolskiej akcji, polegającej na udostępnianiu środków higienicznych w toaletach publicznych. Jej punkty znajdują się również w Krośnie: w Etnocentrum (ul. Kolejowa 29a) oraz w Miejskim Zespole Szkół Nr 3 w Krośnie (ul. Decowskiego 9).

Organizatorki akcji chcą również edukować w temacie menstruacji
archiwum organizatorek

Pudełka dla wszystkich

Łucja, Zuzia i Karmel chcą pudełka wypełnione podpaskami i tamponami umieścić głównie w szkołach, ale do projektu zapraszają różne instytucje: biblioteki, restauracje, kawiarnie i inne. Wystarczy zgłosić udział do 20 sierpnia i odebrać zestawy startowe: pudełka wypełnione podpaskami i tamponami. 

Pudełka moga być później uzupełniane przez innych, na zasadzie: "Weź, jeśli potrzebujesz. Zostaw, jeśli masz nadmiar". 

- U mnie w szkole są takie pudełka – mówi Zuzia, która chodzi do I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Krośnie. - Wszyscy z tego korzystają. Widać, że jest potrzeba. Z kolei w szkole, do której uczęszcza Łucja, podobnej inicjatywy nie ma. Za to zestawy ze środkami do higieny menstruacyjnej w ubiegłym roku szkolnym otrzymywały uczennice Szkoły Podstawowej nr 14.

O projekcie

Projekt realizowany jest w ramach programu "ObudźMY Miasto". Młodzieżowe inicjatywy koordynuje drugi rok z rzędu Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie. W ramach akcji młodzi ludzie mogą zgłaszać swoje pomysły na kulturalne i społeczne ożywienie miasta, a następnie, z wszechstronną pomocą i wsparciem finansowym instytucji, zrealizować je krok po kroku. W tegorocznej edycji odbywają się m.in. koncerty, festiwal filmowy Krosno VisualArt czy reaktywacja osiedlowego boiska.

KONTAKT: