wydarzenie

Nauka, tradycja i kuchnia. Świet(l)ne Miasto wraca w nowej odsłonie

Najlepsze przysmaki z regionu oraz lokalne rękodzieło zawitają w ostatni weekend lipca (29-31.07) do Krosna. Będą też warsztaty naukowe, pokazy i inne atrakcje nawiązujące do postaci Ignacego Łukasiewicza i tradycji przemysłu naftowego. Wszystko to odbędzie się w ramach Festiwalu Produktów Podkarpackich w Świet(l)nym Mieście.
Redakcja Portalu
Impreza Świet(l)ne Miasto w tym roku ma wymiar wojewódzki i nazywa się Festiwal Produktów Podkarpackich w Świet(l)nym Mieście
Adrian Krzanowski

Koniec lipca to czas, kiedy w Krośnie odbywa się impreza "Świet(l)ne miasto". Ma ona na celu przybliżyć mieszkańcom postać Ignacego Łukasiewicza oraz przypomnieć tradycje przemysłu naftowego, który funkcjonował w okolicach Krosna od II poł. XIX w.

Po raz pierwszy została zorganizowana w 2008 roku, dokładnie w 155. rocznicę zapalenia pierwszej lampy naftowej na świecie. Wydarzenia, które miało miejsce 31 lipca 1853 roku podczas nocnej operacji w szpitalu we Lwowie.

"Świet(l)ne miasto" pierwotnie organizowane było w formie happeningu. Mieszkańcy gromadzili się pod pomnikiem Ignacego Łukasiewicza, potem szli na Rynek, gdzie zapalali przyniesione ze sobą własnoręcznie zrobione lampy, rozświetlając ostatnią noc lipca. Imprezie towarzyszyły wydarzenia artystyczne, naukowe oraz rozrywkowe, odbywające się w różnych częściach miasta.

Po pandemicznej przerwie impreza wraca do Krosna i to w wyjątkowej formie. Od 29 do 31 lipca odbędzie się tu Festiwal Produktów Podkarpackich w Świet(l)nym Mieście. Jest on organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego wspólnie z miastem Krosnem i RCKP. Festiwal odbywa się po raz czwarty, w różnych lokalizacjach. Tym razem zawita do Krosna.

Wydarzenie promują banery zawieszone na miejskich latarniach
adrian krzanowski

- Tegoroczna 4. edycja wydarzenia będzie wyjątkowa, nie tylko ze względu na swój trzydniowy charakter, ale również ze względu na postać Ignacego Łukasiewicza, który w bieżącym roku za swój wkład w rozwój polskiej nauki, przemysłu oraz działalność społeczną i polityczną, został Patronem roku 2022. Ignacy Łukasiewicz przez długie lata związany był z okolicami Krosna, stąd też tegoroczny festiwal będzie odbywał się pod nazwą ,,Festiwal Produktów Podkarpackich w Świet(l)nym Mieście” - wyjaśniają organizatorzy.

Podczas festiwalu będzie można poznać ofertę najlepszych producentów naszego regionu. Na krośnieńskim Rynku wystawcy zaprezentują wyroby winiarskie, nalewki, miody, sery, ekologiczne przetwory z owoców i warzyw, oleje tłoczone na zimno i wiele innych podkarpackich przysmaków. Wśród wystawców będą również rękodzielnicy - na stoiskach zakupimy m. in. biżuterię, ubrania, zabawki, wyroby z wikliny, ze szkła oraz naturalne kosmetyki.

Na festiwalowej scenie zobaczymy znanego m.in. z programu Dzień dobry TVN Andrzeja Polana - kucharza i osobowość telewizyjną, który poprowadzi warsztaty kulinarne.

Zarówno na Rynku, jak i w wielu lokalizacja miasta odbywać się będą także pokazy, warsztaty naukowe, wystawy, konkursy, kino letnie oraz inne, ciekawe atrakcje. Wśród nich pokaz świetlny grupy Los Fuegos oraz koncert muzyki elektronicznej w wykonaniu duetu Sidor x S-AGE, podczas którego będziemy świadkami niezwykłego połączenia muzyki klasycznej z elektroniczną. Poniżej szczegółowy program wydarzenia.

29 lipca 2022 (piątek)

Wernisaż wystawy „Ignacy Łukasiewicz w kolekcjonerstwie”

Moneta okolicznościowa
Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Oddział w Krośnie

Plenerowa prezentacja filmu "Łukasiewicz - nafciarz, romantyk"


30 lipca 2022 (sobota)

Świet(l)ny Autobus do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce

Świet(l)na trasa kolejki 

Piknik naukowy "Łukasiewicz i innowacyjne technologie następców"

Festiwal Produktów Podkarpackich 

Część wydarzeń odbędzie się na parkingu przy ul. Legionów, obok skarpy z napisem "Krosno Miasto Szkła"
kacper krzanowski

Prezentacja sprzętu przemysłu naftowego

Warsztaty naukowe "Laboratorium Pana Korka" 

Meandry Nafty i Gazu

Warsztaty "Od światła do fotografii"

W sobotę (30 lipca) uroczyście zostanie odsłonięty mural przedstawiającego Ignacego Łukasiewicza
adrian KRzanowski

Malowanie światłem

Którędy do dźwięku

Uroczyste odsłonięcie muralu poświęconego postaci Ignacego Łukasiewicza

Wędrujące widowisko teatralne "Łukasiewiczowi się kłaniam..."

Pokaz Świetlny Grupy Los Fuegos oraz koncert muzyki elektronicznej Sidor x S-AGE

Unikatowa fuzja muzyki klasycznej i elektronicznej. Projekt o innowacyjnej koncepcji połączenia dwóch różnych światów. Powołany do życia przez duet muzyków poszukujących nowej jakości w muzyce poważnej z użyciem hiphopowego beatu. Tandem SIDOR x S-AGE tworzą Marcin SIDOR i Szymon Herbuś aka S-AGE. Pierwszy z nich jest skrzypkiem i kameralistą, od lat współpracującym z muzykami klasycznymi, jazzowymi, hiphopowymi oraz projektami działającymi na pograniczu gatunków. Drugi to reżyser dźwięku i producent muzyczny, specjalizujący się w elektronice i hip-hopie.

Twórczość Beethovena, Paganiniego, Vivaldiego trafia na grunt elektronicznego beatu dając świeże spojrzenia na muzykę klasyczną. Znane melodie w zupełnie nowej odsłonie. Znakomita gra Sidora oraz ożywcze brzmienie trapu i IDM S-AGE’a urzekają zarówno publikę sal koncertowych, jak i klubów muzycznych.

Prezentacja filmu "Łukasiewicz - nafciarz, romantyk"

Wystawa plenerowa "Ignacy Łukasiewicz. Człowiek, który zmienił świat"

Wystawa "Ignacy Łukasiewcz w kolekcjonerstwie"

Turystyczna gra planszowa z powiatu krośnieńskiego

Paradoks Kulturalny

31 lipca 2022 (niedzela)

Świet(l)ny Autobus do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce

Świet(l)na trasa kolejki

Festiwal Produktów Podkarpackich  

Prezentacja sprzętu przemysłu naftowego

Pokazy naukowe  "Oszukać zmysły"

Pokazy chemiczne i prezentacja eksponatów naukowych

Junior odkrywca

Malowanie światłem

Zegary słoneczne

Warsztaty "Od światła do fotografii"

Uroczysty wernisaż ekspozycji czasowej "Ignacy Łukasiewicz. Człowiek, który zmienił świat" 

Wykład "Ignacy Łukasiewicz. Człowiek, który zmienił świat"

Pracownia Kreatywnego Myślenia "Maszyna Goldberga i nie tylko..."

Junior odkrywca

Prezentacja filmu "Łukasiewicz - nafciarz, romantyk"

Wystawa plenerowa "Ignacy Łukasiewicz. Człowiek, który zmienił świat"

Wystawa "Ignacy Łukasiewicz w kolekcjonerstwie"

Turystyczna gra planszowa z powiatu krośnieńskiego

Paradoks Kulturalny


WAŻNE: Pracownie naukowe

Na zajęcia w pracowniach naukowych obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru online na www.bilety.rckp.krosno.pl lub stacjonarnie w dniu wydarzenia.