MIEJSCE

Rzemieślnicze pieczywo i miejsce spotkań. W Krośnie powstał Chlebak

Przy ulicy Staszica otworzył się Chlebak. Jest to sklep z pieczywem z piekarni Frydrych i jednocześnie mała, rzemieślnicza piekarnia, w której możemy zobaczyć, jak powstają chleb czy bułki. To także miejsce, w którym można spotkać się ze znajomymi i napić kawy.
Damian Krzanowski
W tłusty czwartek (16.02) załoga od 6 rano przygotowywała się na otwarcie Chlebaka
Damian Krzanowski

Pomysłodawcą Chlebaka jest Piekarnia Frydrych z Głowienki, która produkuje pieczywo za pomocą tradycyjnych technologii. Korzenie jej działalności sięgają 1926 roku. - Nie używamy polepszaczy, chemii czy gotowych produktów. Wszystko jest prowadzone na naturalnych zakwasach i rozczynach - mówi właściciel Bartosz Frydrych.

Chlebak znajduje się przy ulicy Staszica w okolicach Urzędu Miasta
damian krzanowski

Swoim wystrojem Chlebak przypomina wnętrze małej, rzemieślniczej piekarni. Znajdują się w nim elementy pieca, łopaty piekarskie czy skrzynki na pieczywo. W zamyśle Bartosza ma to być miejsce, w którym nie tylko można kupić chleb czy bułki, ale także usiąść, napić się kawy i zjeść coś ze znajomymi. Dodatkowo będą w nim organizowane warsztaty dla dzieci pokazujące proces tworzenia wypieków.

Sklep jest samoobsługowy. Klient sam może wybrać pieczywo z półek, które znajdują się wzdłuż lokalu
damian krzanowski

- To jest nowe, ciekawe miejsce na mapie Krosna, które wyróżnia się spośród innych takich sklepów - mówi pan Bartosz i zaznacza, że ideą Chlebaka jest pokazanie dużego potencjału oraz tradycji piekarni Frydrych. - Chcemy oferować najlepsze pieczywo. Jestem przekonany, że idziemy słuszną drogą. Mamy kolejne, ciekawe pomysły, które będziemy wdrażać.

Oprócz standardowych wyrobów piekarskich, Chlebak przygotowuje i sprzedaje zupełnie nowe, których do tej pory nie było w mieście. Załoga wyrabia je za pomocą tzw. odwróconej fermentacji, która trwa ponad 48 godzin. W ten sposób powstaje pieczywo mające inny wygląd, strukturę i smak. Jest niezwykle chrupiące i pulchne.

Chleb Wiejski wypiekany przygotowywany według tzw. odwróconej fermentacji 
DAMIAN KRZANOWSKI

- Robimy to tak, jak robiło się w przeszłości. Proces trwa o wiele dłużej i w jego wyniku powstają mniejsze ilości wypieków niż standardowego pieczywa. Składniki zamawiamy z małych, rzemieślniczych młynów. W ten sposób wypiekamy chleb, również dla wegan, a także bagietki i bułki.

Oprócz pieczywa czy ciastek w ofercie są także zupełnie nowe produkty. Na przykład prawdziwe croissanty na maśle z nadzieniem pistacjowym lub czekoladowym oraz bostock - rodzaj słodkiej kanapki na chałce z masą migdałową i malinami.

Wnętrze Chlebaka zaprojektowała Dominika Jurczak z DK Architektura Wnętrz
damian krzanowski

W Chlebaku można też spróbować specjalnych napojów - yerby czy kombuchy, czyli sfermentowanej herbaty na bazie grzyba japońskiego. Jest to zdrowotny, naturalny napój energetyczny. - Chcemy się wyróżnić na rynku. Produkować i sprzedawać inaczej niż pozostałe piekarnie. 

Dodatkowo w Chlebaku możemy kupić szeroką ofertę produktów z Jasienicy Rosielnej - mleko w worku, różnego rodzaju serki i masła. Są też sery z Serowarni Piastowskiej.

W tłusty czwartek stoły wypełnione były różnymi rodzajami pączków
damian krzanowski

Sklep jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 6:30-18:30 oraz w soboty w godz. 6:30-13:30. W przyszłości w mieście mają powstać kolejne Chlebaki.