KONFLIKT

Wojsko na osiedlu Markiewicza? MON chce kupić bursę [WOT REZYGNUJE Z BURSY]

Ministerstwo Obrony Narodowej chce kupić od miasta budynek byłego internatu „Naftówki” wraz z przylegającym do niego terenem. Ma być tam lokalna siedziba Wojsk Obrony Terytorialnej. Nie zgadzają się z tym radni osiedla, którzy zbierają podpisy mieszkańców pod wnioskiem o wstrzymanie planowanej sprzedaży.
Anna Kania
W budynku ma się znaleźć siedziba sztabu Wojsk Obrony Terytorialnej i miejsca noclegowe dla rekrutów
Damian Krzanowski

We wrześniu ubiegłego roku Ministerstwo Obrony Narodowej podjęło decyzję o lokalizacji na terenie Krosna Batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej. Rozpoczęły się poszukiwania odpowiedniej lokalizacji.

W końcu jako potencjalną siedzibę sztabu i miejsc noclegowych dla rekrutów w systemie weekendowym wybrano bursę przy ul. Bohaterów Westerplatte, która spełnia kryteria podane przez Ministerstwo.

W ubiegłym tygodniu przedstawiciele zainteresowanych jednostek wizytowali obiekt, ale ostateczne decyzje w tej sprawie nie zostały podjęte.

Tymczasem informacja o planowanej sprzedaży dotarła do Rady i Zarządu Osiedla Markiewicza. Radni niechętni umiejscowieniu batalionu w bursie, postanowili działać i 1 marca tego roku podjęli uchwałę wyrażającą sprzeciw wobec planów Ministerstwa i włodarzy.

Wejście do budynku
Damian Krzanowski

Boją się o bezpieczeństwo mieszkańców

Osiedle Markiewicza ma typową zabudowę wielorodzinną i najwięcej mieszkańców spośród pozostałych dzielnic i osiedli Krosna. Mieszka tutaj około 10 tys. osób.

Budynek byłego internatu znajduje się obok Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych nr 4 w Krośnie i naprzeciwko Profbud Arena, gdzie zajęcia sportowe mają dzieci i młodzież. W pobliżu są też bloki i domy jednorodzinne.

Obecnie w budynku, w którym dostępnych jest ponad 200 miejsc, mieszka młodzież z różnych szkół. Są plany, aby przenieść ją do budynku po ZSKU przy ul. Czajkowskiego, który zostanie wyremontowany. Jednak nie wiadomo jeszcze, kiedy to nastąpi. Inwestycja w tym roku nie znalazła się w budżecie miasta.

Obecnie w bursie mieszka młodzież, która uczy się w różnych krośnieńskich szkołach
Damian Krzanowski

Radni osiedla sprzeciwiając się sprzedaży bursy, wskazują jako główny powód bezpieczeństwo mieszkańców. Obawiają się, że zaznaczenie na mapach bursy jako jednostki wojskowej może zagrażać życiu i zdrowiu mieszkańców osiedla w przypadku konfliktu zbrojnego.

W czasie wojny wróg jako pierwsze atakuje obiekty wojskowe i lotniska. Patrząc na eskalację napięcia na Ukrainie, nie do końca rozumiem sens umiejscawiania jednostki wojskowej w środku naszego osiedla – mówi Krzysztof Bodnarowski, przewodniczący Rady Osiedla. - Nie mamy nic przeciwko temu, żeby wojsko było umiejscowione w Krośnie, ale niech to będzie na obrzeżach miasta czy przy lotnisku.

Bursa dla mieszkańców

Pomysłowi sprzedaży bursy dla WOT-u sprzeciwia się również Anna Dubiel, radna miasta. – Miasto mogłoby budynek bursy przeznaczyć dla mieszkańców, np. na dom spokojnej starości czy też miejsce, w którym prowadzona byłaby działalność dedykowana dzieciom, młodzieży oraz seniorom, ponieważ z chwilą przekształcenia Oratorium "Twój Dom" w szkołę brakuje takiego miejsca aktywności dla tej grupy mieszkańców osiedla Markiewicza. W budynku tym mogłyby mieć również swoją siedzibę Rada i Zarząd Osiedla. Natomiast przyległe tereny zielone należałoby wykorzystać na mini park.

Wraz z budynkiem MON ma kupić również przylegający do niego zielony teren
Damian Krzanowski

Radni poinformowali o planach miasta mieszkańców osiedla i rozpoczęli zbiórkę ich podpisów pod wnioskiem o wstrzymaniu sprzedaży. Podpisy są zbierane do piątku (8.04). Później zostaną przedstawione prezydentowi. - Mieszkańcy są zdziwieni i zaniepokojeni. Są osoby, którym jednostka wojskowa w bursie nie przeszkadza, ale większość jest takich, którzy uważają, że to zły pomysł – mówi Krzysztof Bodnarowski.

Radni osiedla uważają, że w tej sprawie powinny zostać przeprowadzone konsultacje społeczne.

Środki na realizacje inwestycji

Anna Bąk, Naczelnik Wydziału Geodezji, Kartografii i Gospodarki Nieruchomościami w UM Krosno uspokaja, że lokalizacja jednostki wojskowej nie wpłynie negatywnie na bezpieczeństwo mieszkańców, a miasto może zyskać na sprzedaży bursy. Nieruchomość rzeczoznawca wycenił na 8 mln zł.

Bursa sąsiaduje z "Naftówką" i ProfBud Areną. Na razie szkoła nie otrzymała oficjalnych informacji na temat planowanej sprzedaży budynku 
Damian Krzanowski

Dochód ze sprzedaży pozwoli na realizację planowanych inwestycji i przyczyni się do powstania nowych miejsc pracy. Według przekazanych nam informacji ma to być ok. 50 etatów.

Decyzję w sprawie sprzedaży nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa na potrzeby WOT-u podejmie Rada Miasta w formie uchwały. – Przed jej podjęciem, radnym miasta zostanie przedstawione negatywne stanowisko Rady Osiedla im. ks. Bronisława Markiewicza – mówi Anna Bąk.

Aktualizacja z 12.04.2022

Rada i Zarząd Osiedla Markiewicza przedłużyli termin zbierania podpisów pod wnioskiem o wstrzymaniu sprzedaży obiektu. Zbierane są one do piątku (22.04).Dodatkowo zostały uruchomione codzienne dyżury radnych osiedla w dniach 12-14.04 oraz 19-22.04. od godz. 18:00 do 19:00 w siedzibie Rady przy ul. Wojska Polskiego 41. – W ten sposób chcemy umożliwić złożenie podpisu pod wnioskiem każdemu mieszkańcowi, które sprzeciwia się sprzedaży bursy – mówi Krzysztof Bodnarowski, przewodniczący Rady Osiedla.

Aktualizacja z 2.06.2022

23 maja 2022 roku dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej pisemnie poinformowało prezydenta Krosna o rezygnacji z rozmieszczenia pododdziału WOT-u w bursie przy ul. Bohaterów Westerplatte.

- Jak wynika z otrzymanego pisma, wpływ na decyzję miało otrzymane stanowisko przewodniczącego Rady Osiedla Markiewicza oraz negatywny oddźwięk społeczny - informuje Joanna Sowa, rzecznik Urzędu Miasta Krosna.