ARCHIWUM 1999-2017

Spiszmy się czyli Narodowy Spis Powszechny

Dokładnie za tydzień - 21 maja - rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań (NSP) oraz Powszechny Spis Rolny (PSR). W Krośnie spis obejmie 50041 mieszkańców, 15242 mieszkań, 1220 gospodarstw rolnych oraz 4190 indywidualnych działek rolnych. Wszystkie te dane spisze w naszym mieście 160 rachmistrzów.
Redakcja Portalu
Zdjęcie z archiwum 1999-2017

W dniach od 21 maja do 8 czerwca 2002 r. na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej zostaną przeprowadzone: Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań (NSP) i Powszechny Spis Rolny (PSR) według stanu w dniu 20 maja 2002 r. o godz. 24.00.

Realizacja NSP wraz z PSR 2002 r. jest dla służb statystyki publicznej i organów administracji publicznej zadaniem niezwykle trudnym, wymagającym zaangażowania w prace spisowe tysięcy osób i przeznaczenia odpowiednich środków finansowych. Aby wysiłek ten przyniósł oczekiwany efekt, spisy muszą być kompletne, co oznacza, że spisane zostaną wszystkie osoby, a także mieszkania i budynki oraz gospodarstwa rolne i działki rolne.

Przeprowadzane w 2002 r. Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań oraz Powszechny Spis Rolny stanowią kontynuację pełnych badań ludności i mieszkań oraz rolnictwa. - Będzie to przedsięwzięcie o szczególnym znaczeniu, ponieważ przemiany zachodzące w Polsce na przełomie lat 80-tych i 90-tych, spowodowały istotne zmiany w polskim rolnictwie, procesach demograficznych oraz głębokie przemiany struktury społeczno - ekonomicznej ludności i gospodarstw domowych. Równocześnie wystąpiły zmiany w formach własności mieszkań, infrastrukturze mieszkaniowej oraz zmiany w standardzie mieszkań - wyjaśnia Maciej Gernand, naczelnik Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta. - Wszystkie te procesy wymagają dokładnego zbadania i zanalizowania - dodaje.

Bezdomni też będą spisani

Narodowy Spis Powszechny 2002 r. swoim zakresem tematycznym obejmie różne sfery życia społecznego. Po raz pierwszy zostanie podjęta próba spisania osób bezdomnych i cudzoziemców nie posiadających statusu rezydentów w naszym kraju. Osoby posiadające taki status będą brały udział w spisie według tych samych zasad co stali mieszkańcy Polski. Osoby bezdomne ze względu na częstą zmianę miejsca pobytu zostaną spisane już pierwszego dnia spisu - wyznaczenie takiego terminu pozwoli uniknąć kilkakrotnego spisania tej samej osoby. Szeroko zostanie ujęta problematyka aktywności zawodowej ludności, a w tym informacje dotyczące liczby osób bezrobotnych. Przede wszystkim zebrane zostaną dane o podstawowych cechach demograficznych ludności, napływie cudzoziemców do Polski oraz okresowych lub stałych emigracjach Polaków. Uzyskane dane, zwłaszcza dotyczące bezdomności i bezrobocia pomogą poznać skalę tych zjawisk.

Spis a zabowiązania międzynarodowe

Celem spisów 2002 r. jest uzyskanie aktualnych danych o ludności, warunkach mieszkaniowych i rolnictwie, niezbędnych do zaspokojenia potrzeb informacyjnych społeczeństwa, organów administracji publicznej, instytucji naukowych oraz dla realizacji zobowiązań międzynarodowych. Spis ludności 2002 r. zostanie przeprowadzony zgodnie z rekomendacjami ONZ i UE w ramach Ogólnoświatowego Programu Spisu Ludności i Mieszkań 2000 r. Powszechny Spis Rolny 2002 r. będzie zrealizowany zgodnie z zaleceniami FAO i UE. Przyjęcie w metodologii standardów powszechnie obowiązujących w innych krajach pozwoli na dokonanie porównań międzynarodowych.

Cele Spisu Rolnego

Powszechny Spis Rolny 2002 r. umożliwi uzyskanie szczegółowych danych o liczbie gospodarstw rolnych oraz o innych podmiotach zajmujących się produkcją rolną, o powierzchni upraw rolnych i liczbie zwierząt gospodarskich, a także o osobach pracujących w rolnictwie i wyposażeniu rolnictwa w środki produkcji oraz, co bardzo istotne, o sytuacji ekonomicznej gospodarstw rolnych. Dokonujące się w ostatnich latach przeobrażenia gospodarcze i ustrojowe spowodowały zarówno zmiany stosunków własnościowych w rolnictwie, jak i zmiany w liczbie i strukturze gospodarstw rolnych. Wyniki PSR 2002 r. będą porównywane z wynikami Powszechnego Spisu Rolnego z 1996 r. i dostarczą informacji na temat przeobrażeń, które zaszły zarówno lokalnie jak i w skali całego kraju. Jest to szczególnie ważne dla nowych struktur samorządowych powstałych po reformie administracyjnej kraju. Wiedza, której dostarczą spisy 2002 r. stanie się udziałem całego społeczeństwa, zaś dane jednostkowe uzyskane o poszczególnych gospodarstwach domowych i rolnych posłużą do opracowań zbiorczych, uniemożliwiających jakąkolwiek identyfikację danych jednostkowych o osobach, mieszkaniach i budynkach oraz gospodarstwach rolnych.

Tajemnica danych

Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej z dnia 29 czerwca 1995 r., art. 10: "Zbierane i gromadzone w badaniach statystycznych statystyki publicznej dane indywidualne i dane osobowe są poufne i podlegają szczególnej ochronie; dane te mogą być wykorzystywane wyłącznie do opracowań, zestawień i analiz statystycznych oraz do tworzenia przez służby statystyki publicznej operatu do badań statystycznych prowadzonych przez te służby; udostępnianie lub wykorzystywanie danych indywidualnych i danych osobowych dla innych niż podane celów jest zabronione (tajemnica statystyczna)".

Ustawa z dnia 2 grudnia 1999 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2002 r. w art. 10 potwierdza obowiązek zachowania tajemnicy statystycznej: "Osoby wykonujące prace związane z przygotowaniem, przeprowadzeniem i opracowaniem wyników spisu są obowiązane do bezwzględnego przestrzegania tajemnicy statystycznej, określonej w art.10 ustawy o statystyce publicznej, i mogą być dopuszczone do wykonywania tych prac po przeszkoleniu i pouczeniu o istocie tajemnicy statystycznej oraz po złożeniu pisemnego przyrzeczenia".

Czego się dowiemy

Dzięki wynikom Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2002 r. dowiemy się:

Kto i co będzie spisane

Narodowemu Spisowi Powszechnemu Ludności i Mieszkań 2002 r. podlegają:

Powszechnym Spisem Rolnym 2002 r. objęte są:

Poznamy dokładne liczby

Według danych opublikowanych na koniec 2000 r. opartych o bilanse ludności i bilanse zasobów mieszkaniowych można przyjąć, iż spisem objętych będzie w całym kraju ok. 40 mln ludzi oraz blisko 12 mln gospodarstw domowych. Na podstawie danych z poprzedniego spisu rolnego z 1996 r. szacuje się, że spis rolny w 2002 r. obejmie ok. 2 min indywidualnych gospodarstw rolnych oraz ok. 1 min indywidualnych działek rolnych.

W Krośnie spis obejmie 50041 mieszkańców, 15242 mieszkań, 1220 gospodarstw rolnych oraz 4190 indywidualnych działek rolnych.

Gminne Biuro Spisowe

Gminny Komisarz Spisowy - Prezydent Miasta Krosna utworzył Gminne Biuro Spisowe którego zadaniem jest przygotowanie i przeprowadzenie Narodowego Spisu Powszechnego i Powszechnego Spisu Rolnego 2002 r. na terenie Krosna. Siedziba Biura mieści się w budynku UM przy ul. Staszica 2, pok. 4, tel. 43 674 55 (pod tym numerem mozna także sprawdzić, czy dana osoba - podająca się za rachmistrza - faktycznie pełni tę funkcję).

W okresie od 9 maja do 8 czerwca 2002 r. w Urzędzie Miasta Krosna w budynku przy ul. Staszica 2 (pok. 4) pełniony będzie codzienny dyżur Gminnego Biura Spisowego w godzinach od 8.00 do 20.00.

Spis to nie utrudnienie

Spisy nie będą stanowiły dla obywateli zbytniego utrudnienia oprócz konieczności poświęcenia czasu na rozmowę z rachmistrzem. Pytania zawarte w formularzach są sformułowane w sposób zrozumiały i przystępny. W Krośnie spis przeprowadzi 160 rachmistrzów spisowych. Wszyscy rachmistrze zostali szczegółowo przeszkoleni w zakresie posługiwania się formularzami spisowymi, co mamy nadzieję spowoduje, że zostaną życzliwie przyjęci, a sam wywiad przebiegnie sprawnie.

Sprawdź legitymację

Każdy rachmistrz spisowy wykonując swoje obowiązki posiadał będzie imienną legitymację upoważniającą do przeprowadzenia spisu, zawierającą niepowtarzalny identyfikator, zdjęcie, pieczęć urzędu statystycznego, imienną pieczątkę i podpis dyrektora urzędu statystycznego.

Obchód przedspisowy

Spisy 2002 r. zostaną poprzedzone obchodem przedspisowym rachmistrzów, który będzie miał miejsce na dwa tygodnie przed spisami. Celem obchodu jest zapoznanie się rachmistrzów z terenem, na którym będą przeprowadzali spis, odwiedzenie mieszkańców i umówienie się co do terminu spisu, a także udzielenie mieszkańcom odpowiedzi na pytania dotyczące spisów.

oprac. Maciej Gernand, Adrian Krzanowski