Irlandia to wyspiarskie państwo w północno - zachodniej części kontynentu europejskiego. Zajmuje większą część wyspy Irlandia u zachodnich wybrzeży Wielkiej Brytanii.
Irlandia nazywana jest często "zieloną wyspą", jest wyspą pełną jezior, pastwisk torfowisk, z charakterystycznym skalistym wybrzeżem. To właśnie tutaj rozkwitła najstarsza w średniowieczu literatura celtycka. Muzyka Irlandzka wygrywana była na trąbach, rogach i dudach. Znana jest gościnność Irlandczyków tak jak ich elokwencja, którą można ocenić przychodząc do charakterystycznych pubów na szklaneczkę whisky lub Irish coffee.
Irlandia jest krajem katolickim, wyznania tego jest 92% społeczeństwa, 3% to anglikanie. Kraj ten zasłynął w Unii Europejskiej z wzorowego pozyskiwania funduszy europejskich.
Dzień Świętego Patryka, przypadający 17 marca, jest świętem narodowym Irlandii. Obchodzony jest przez Irlandczyków na całym świecie, a w wielu państwach stał się trwałym elementem miejscowej kultury. Irlandczycy i sympatycy Irlandii malują się na zielono, piją piwo w pubach, uczestniczą w hucznych paradach, zdarza się też, że... barwią rzeki na zielono. Od kilku lat tradycja obchodów Dnia Św. Patryka obecna jest również w Polsce.
Święty Patryk żył na przełomie IV i V wieku. Przywieziony jako niewolnik do Irlandii, dzieciństwo spędził na rozmowach z Bogiem i zdecydował się poświęcić głoszeniu nauk Chrystusa. Został duchownym i ruszył po kraju z misją nawrócenia wszystkich lokalnych władców irlandzkich. Z jego życiem i ową życiową misją wiąże się m.in. koniczynka, drugi obok harfy, symbol Irlandii - za pomocą koniczynki św. Patryk tłumaczył pogańskim Irlandczykom na czym polega dogmat o jednym Bogu występującym w trzech postaciach (Trójcy Świętej). W Polsce kult św. Patryka jest mało znany, a jak do tej pory istnieje tylko jedna parafia, której jest patronem, w Warszawie.
Nasza impreza ma przybliżyć mieszkańcom Krosna tradycję obchodzenia Dnia Św. Patryka. Zagra rewelacyjna formacja Forann, która zaprezentuje irlandzką muzykę, ale również będzie próbowała nauczyć mieszkańców Krosna celtyckich tańców. A wszystko to 17 marca (poniedziałek) w Klubie Techniki (Krosno, ul. Tysiąclecia). Impreza rozpocznie się o godz. 18.30.
Zespół Forann prezentuje repertuar inspirowany etniczną muzyką ludów celtyckich, a w szczególności muzyką Walii, Szkocji, Bretanii i Irlandii. Dawne i współczesne tematy folkowe w nowych opracowaniach, składają się na warstwę muzyczną koncertu tworząc mozaikę kulturowych odniesień i różnorodnych stylów. Występ zespołu jest dodatkowo wzbogacony prezentacjami i nauką tańców przynależnych tradycji poszczególnych narodów wspólnie tworząc pełen temperamentu i energii program.
- Wierzymy, że tworząc atmosferę wspólnej, biesiadnej zabawy, zbliżamy się do faktycznej istoty muzyki folkowej, że pomagamy w pełni odebrać jej swoistość - mówi Sylwia Chludzińśka, wokalistka grupy.
Koncert to jednak nie wszystko. Na osoby, które przyjdą do Klubu Św. Patryka czeka sporo irlandzkich niespodzianek, m.in. zielone ciasteczka, koniczynki, konkursy. Bilety w cenie 5 zł dostępne będą przed koncertem, ale uwaga: bilety można nabyć posiadając na sobie zielony element stroju!
Organizatorami imprezy są: Inicjatywa "Kropla Jazzu" oraz Krośnieński Portal Internetowy.