ARCHIWUM 1999-2017

Św. Patryk w Krośnie

Po raz pierwszy w Krośnie odbędzie się Dzień Św. Patryka - impreza, która nawiązuje do święta narodowego Irlandii. W Klubie Techniki przy ul. Tysiąclecia w Krośnie, który na czas imprezy stanie się Klubem Św. Patryka, odbędzie się w poniedziałek (17.03) koncert zespołu Forann. Ta wyśmienita formacja zaprezentuje muzykę irlandzką i tańce celtyckie. Będzie sporo zabawy i... Irlandii. Przy okazji tego wydarzenia przybliżamy nieco Irlandię, Św. Patryka i tradycje związane z irlandzkim świętem narodowym.
Redakcja Portalu

Irlandia to wyspiarskie państwo w północno - zachodniej części kontynentu europejskiego. Zajmuje większą część wyspy Irlandia u zachodnich wybrzeży Wielkiej Brytanii.

wikipedia

Irlandia nazywana jest często "zieloną wyspą", jest wyspą pełną jezior, pastwisk torfowisk, z charakterystycznym skalistym wybrzeżem. To właśnie tutaj rozkwitła najstarsza w średniowieczu literatura celtycka. Muzyka Irlandzka wygrywana była na trąbach, rogach i dudach. Znana jest gościnność Irlandczyków tak jak ich elokwencja, którą można ocenić przychodząc do charakterystycznych pubów na szklaneczkę whisky lub Irish coffee.

Irlandia jest krajem katolickim, wyznania tego jest 92% społeczeństwa, 3% to anglikanie. Kraj ten zasłynął w Unii Europejskiej z wzorowego pozyskiwania funduszy europejskich.

Dzień Świętego Patryka, przypadający 17 marca, jest świętem narodowym Irlandii. Obchodzony jest przez Irlandczyków na całym świecie, a w wielu państwach stał się trwałym elementem miejscowej kultury. Irlandczycy i sympatycy Irlandii malują się na zielono, piją piwo w pubach, uczestniczą w hucznych paradach, zdarza się też, że... barwią rzeki na zielono. Od kilku lat tradycja obchodów Dnia Św. Patryka obecna jest również w Polsce.

Dzień Św. Patryka

Święty Patryk żył na przełomie IV i V wieku. Przywieziony jako niewolnik do Irlandii, dzieciństwo spędził na rozmowach z Bogiem i zdecydował się poświęcić głoszeniu nauk Chrystusa. Został duchownym i ruszył po kraju z misją nawrócenia wszystkich lokalnych władców irlandzkich. Z jego życiem i ową życiową misją wiąże się m.in. koniczynka, drugi obok harfy, symbol Irlandii - za pomocą koniczynki św. Patryk tłumaczył pogańskim Irlandczykom na czym polega dogmat o jednym Bogu występującym w trzech postaciach (Trójcy Świętej). W Polsce kult św. Patryka jest mało znany, a jak do tej pory istnieje tylko jedna parafia, której jest patronem, w Warszawie.

Św. Patryk

Nasza impreza ma przybliżyć mieszkańcom Krosna tradycję obchodzenia Dnia Św. Patryka. Zagra rewelacyjna formacja Forann, która zaprezentuje irlandzką muzykę, ale również będzie próbowała nauczyć mieszkańców Krosna celtyckich tańców. A wszystko to 17 marca (poniedziałek) w Klubie Techniki (Krosno, ul. Tysiąclecia). Impreza rozpocznie się o godz. 18.30.

Zespół Forann prezentuje repertuar inspirowany etniczną muzyką ludów celtyckich, a w szczególności muzyką Walii, Szkocji, Bretanii i Irlandii. Dawne i współczesne tematy folkowe w nowych opracowaniach, składają się na warstwę muzyczną koncertu tworząc mozaikę kulturowych odniesień i różnorodnych stylów. Występ zespołu jest dodatkowo wzbogacony prezentacjami i nauką tańców przynależnych tradycji poszczególnych narodów wspólnie tworząc pełen temperamentu i energii program.

- Wierzymy, że tworząc atmosferę wspólnej, biesiadnej zabawy, zbliżamy się do faktycznej istoty muzyki folkowej, że pomagamy w pełni odebrać jej swoistość - mówi Sylwia Chludzińśka, wokalistka grupy.

Dzień Św. Patryka

Koncert to jednak nie wszystko. Na osoby, które przyjdą do Klubu Św. Patryka czeka sporo irlandzkich niespodzianek, m.in. zielone ciasteczka, koniczynki, konkursy. Bilety w cenie 5 zł dostępne będą przed koncertem, ale uwaga: bilety można nabyć posiadając na sobie zielony element stroju!

Organizatorami imprezy są: Inicjatywa "Kropla Jazzu" oraz Krośnieński Portal Internetowy.

Mateusz Nowak, Adrian Krzanowski