ARCHIWUM 1999-2017

Samorządowcy ukraińscy uczyli się od krośnian

W ubiegłym tygodniu przebywała w Krośnie 10-osobowa grupa samorządowców ukraińskich. Wizytę zorganizowały Stowarzyszenia: Szkoła Liderów w Warszawie i "Krosno tętniące życiem". Pobyt gości z Ukrainy sfinansowała Inicjatywa Współpracy Polsko-Amerykańsko-Ukraińskiej (PAUCI). Celem wizyty była wymiana doświadczeń w zakresie edukacji i pomocy społecznej.
Redakcja Portalu
Delegacja ukraińska


Delegacja ukraińska oraz Zastępca Prezydenta Krosna Bronisław Baran pod siedzibą Urzędu Miasta przy ul. Staszica, na którym przez cały tydzień powiewała ukraińska flaga

Od 9 do 14 czerwca przebywała w Krośnie 10-osobowa grupa działaczy samorządowych z Ukrainy, głównie radni szczebla rady miasta i powiatu (obwody takie jak: Doniecki, Żytomierski, Poltawski, Czernichowski, Lwowski, Kijowski, Iwano-Frankiwski, Artemowski, Baranowski, Jemilczyński).

Delegacja ukraińska


Gości oficjalne przywitali we wtorek (10.06) przedstawiciele władz Krosna: Prezydent Piotr Przytocki, Jego Zastępca Bronisław Baran oraz radni

Przedstawiciele samorządów ukraińskich zapoznawali się w Krośnie z funkcjonowaniem placówek oświatowych oraz instytucji pomocy społecznej. Goście odwiedzili m.in.: I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika, integracyjną Szkołę Podstawową nr 14, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Dom Pomocy Społecznej, Oratorium "Twój Dom", Krośnieńską Bibliotekę Publiczną.

Samorządowcy ukraińscy zwiedzili też obiekty Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie, rozmawiali z dyrekcją i pegagogami Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Krośnie oraz twórcami Prywatnej Szkoły Muzycznej "Pro Musica" - z Anną i Adamem Munzbergerami. Wysłuchali też koncertu w wykonaniu uczniów "Pro Musica".

W ostatni dzień wizyty (13.06) Zastępca Prezydenta Bronisława Barana i Komisja Edukacja Rady Miasta przedstawili delegacji ukraińskiej polski system edukacji na poziomie gminnym na przykładzie Krosna, sposób jego finansowania i rozwiązania organizacyjne.

Celem wizyty było usprawnienie mechanizmów działania samorządu terytorialnego na Ukrainie, wspólnot lokalnych oraz podnoszenie poziomu ich rozwoju poprzez wdrażanie wiedzy i umiejętności nabytych w trakcie szkoleń i wizyt studyjnych. Radni mają za zadanie przygotować lokalne projekty rozwiązań problemów w swoich samorządach na podstawie polskich wzorców i doświadczeń.

- Bardzo nam się tu podobało. Krośnianie są bardzo gościnni. Wiele doświadczeń tu zdobytych będziemy starali się wdrożyć na Ukrainie - oświadczyli samorządowcy.

Delegacja ukraińska


Największe wrażenie na gościach z Ukrainy wywarła Szkoła Podstawowa nr 14 w Krośnie, w której dzieci niepełnosprawne uczą się razem ze ze wszystkimi uczniami

Koszty kilkudniowej wizyty pokryła Inicjatywa Współpracy Polsko-Amerykańsko-Ukraińskiej (PAUCI). Jest to program grantodawczy utworzony z inicjatywy trzech państw: Polski, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych, z intencją umocnienia rodzącego się partnerstwa Polski i Ukrainy oraz wykorzystania polskich doświadczeń zdobytych w trakcie udanej transformacji w kierunku gospodarki rynkowej. Celem PAUCI jest rozwijanie związków pomiędzy obydwoma krajami drogą wspólnie realizowanych programów. Wspierając więzi polsko-ukraińskie PAUCI ma nadzieję nie tylko przyspieszyć proces dochodzenia Ukrainy do stabilnej demokracji i prężnej gospodarki rynkowej, ale również stworzyć mechanizmy pozwalające obydwu krajom korzystać ze wspólnych doświadczeń.

Adrian Krzanowski