<td- Remont II piętra "kwadraciaka" dla biblioteki
Inwestycje zrealizowane w 2003 r. | Prace, które przesunięto na 2004 r. |
- Modernizacje i przebudowy dróg | - Rozpoczęcie budowy Zakładu Utylizacji Odpadów |
- Dokończenie budowy hali sportowej | - Budowa fontanny w Rynku |
- Budowa kanalizacji sanitarnych | - Przebudowa chodnika w zach. części Rynku |
- Modernizacja systemów cieplnych w szkołach | - Instalacja system monitoringowego miasta |
- Wymiana okien w szkołach i przedszkolach | |
W tegorocznym budżecie na zadania inwestycyjne zaplanowano środki w wysokości ok. 20 mln zł. Kwota ta została przeznaczona na 4 główne grupy inwestycji:
1. Modernizacje i przebudowy dróg (4 mln zł)
2. Dokończenie budowy hali sportowej (5 mln zł)
3. Inwestycje związane z ochroną środowiska - głównie budowa kanalizacji sanitarnych (3,5 mln zł) oraz budowa Zakładu Utylizacji Odpadów (2,5 mln zł)
4. Modernizacje szkół i przedszkoli - głównie poprawa energooszczędności budynków, a więc modernizacja systemów cieplnych i wymiana stolarki okiennej (2 mln zł).
Inwestycji drogowych zrealizowanych w 2003 r. jest aż dziesięć. Są wśród nich m.in.: przebudowa skrzyżowania ul. Podkarpackiej i Grodzkiej oraz instalacja tamże sygnalizacji świetlnej, podobnie jest w przypadku skrzyżowania ul. Jana Pawła II, Krakowskiej i Popiełuszki. W ramach inwestycji drogowych wybudowano także rondo "pocztowe". Inwestycje w trakcie realizacji to: budowa parkingu przy ul. Podwale, przebudowa ul. Szklarskiej i Platynowej (Polanka), budowa ul. Sportowej (Turaszówka), budowa drogi bocznej przy ul. Dmochowskiego (Suchodół).
Termin zakończenia robót na hali sportowo-widowiskowej przy ul. Bursaki został przesunięty na koniec bieżącego roku (oddanie hali planowano wstępnie na październik br.). Przyczyną przedłużenia się realizacji tego zadania było zlecenie przez Urząd Miasta dodatkowych prac. W projekcie budowy hali zapomniano bowiem o niektórych instalacjach i elementach wykończenia hali. Chodzi m.in. o poprawę akustyki - po zainstalowaniu systemu nagłośnieniowego okazało się, że pogłos wynosił do 10 sekund! Dlatego też strop hali wykładany jest właśnie materiałami dźwiękochłonnymi (na zdjęciu obok - strop hali jeszcze przed instalacją matariałów dźwiękochłonnych).
Ponadto, projekt hali zakładał organizowanie na niej jedynie zawodów sportowych, ograniczając ilość odbiorców do miejsc siedzących w liczbie ok. 1300. Tymczasem dla zorganizowania imprez z udziałem większej ilości odbiorców, wymogi bezpieczeństwa narzucają konieczność wykonania dodatkowej instalacji przeciwpożarowej wraz z systemem powiadamiania głosowego o zaistniałym zagrożeniu i prowadzeniu ewakuacji. Urząd Miasta zlecił jednak badania, które wykazały, że akustyka obiektu jest fatalna, co wykluczało prawidłową słyszalność przekazywanych informacji i treści.
Realizacja wszystkich tych poprawek mieści się w kwotach zaplanowanych na zakończenie budowy hali, ponieważ władze miasta wynegocjowały tak z wykonawcami inwestycji (nieoficjalnie mówi się, że chodzi o "rekompensatę" za inne niedociągnięcia w budowie hali).
Poza główną inwestycją, jaką jest hala sportowa, w tym roku dokończono budowę pierwszego segmentu trybun przy ul. Legionów, a na ukończeniu jest kolejny segment trybun.
Z inwestycji w ramach budowy kanalizacji udało się zrealizować 75% planowanych robót. Zbudowano kanalizację przy ul. Leśnej (Turaszówka), ul. Stapińskiego i ul. Okrzei (Zawodzie). W trakcie realizacji inwestycji są kanalizacje w dzielnicach: Polanka, Białobrzegi i Suchodół oraz przy ul. Piastowskiej i ul. Batorego. Prace zakończą się w listopadzie. Planuje się ponadto wykonanie odcinka kanalizacji w dzielnicy Krościenko Niżne i przy ul. Powstańców Warszawskich.
W tym roku nie rozpoczęła się niestety budowa Zakładu Utylizacji Odpadów. Przeciągająca się procedura uzgodnień i wymaganych akceptacji przez Komisję Europejską, od której uzależnione jest przyznanie dofinansowania, spowodowała konieczność przesunięcia realizacji inwestycji na lata 2004-05. Początkiem grudnia br. zostanie już jednak rozstrzygnięty przetarg na wykonanie robót.
Inwestycje związane z modernizacją szkół wykonane zostały głównie na wakacjach. Chodzi przede wszystkim o instalacje centralnego ogrzewania (SP 6, ZSP nr 2, SP 14, Gimnazjum nr 3, w trakcie: ZSP nr 5) oraz wymianę okien (SP nr 4, SP nr 8, Gimnazjum nr 4, II LO, ZSP nr 4, Przedszkola nr 1 i 5, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy).
Początkiem roku oddana została do eksploatacji zmodernizowana stołówka szkolna przy SP nr 1. Obecnie trwa także przebudowa warsztatów włókienniczych ZSP nr 1 oraz modernizacja Centrum Kształcenia Praktycznego.
Na część prac w szkołach władze miasta pozyskały środki z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu: 120 tysięcy zł na likwidację w szkołach zagrożeń dla zdrowia i życia ludzkiego oraz 260 tysięcy na likwidację skutków zdarzeń losowych, które w tym przypadku dotyczą likwidacji szkód w szkołach jakie poczynił przechodzący przez Krosno w okresie letnim huragan. Te środki zostaną spożytkowane jeszcze w tym roku.
Z innych ważniejszych inwestycji jakie były zaplanowane na bieżący rok to adaptacja pomieszczeń drugiego piętra tzw. kwadraciaka przy ul. Wojska Polskiego na czytelnię Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej. Prace zakończą się w ciągu najbliższych 2-3 tygodni.
Rozpoczęto także procedurę przetargową dotyczącą remontu pomieszczeń Krośnieńskiego Domu Kultury.
Z planowanych pozostałych inwestycji nie zostały zrealizowane zamierzenia związane z wykonaniem fontanny w Rynku, przebudowy chodnika nad piwnicami przedprożowymi oraz monitoring ulic miasta.
Główną przyczyną nie zrealizowania zadań w Rynku są opóźnienia w wykonaniu dokumentacji projektowej, wynikające z przeciągającej się procedury uzyskania uzgodnień Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a w przypadku monitoringu zmiana koncepcji w sposobie prowadzenia sieci z wykorzystaniem kanałów ciepłowniczych, a nie - jak pierwotnie zakładano - kanalizacji deszczowej. Te inwestycje są planowane na rok 2004.