Konflikt

Przy dawnym Oratorium powstaje sala gimnastyczna. Mieszkańcy zaniepokojeni

Przed Katolicką Szkołą Podstawową przy ul. Wojska Polskiego trwa budowa sali gimnastycznej.  Mieszkańcy sąsiedniego bloku przy ul. Oficerskiej alarmują, że obiekt zabierze im światło słoneczne i pogorszy jakość życia. Władze miasta i zakon Michalitów twierdzą, że budowa realizowana jest zgodnie z prawem.
Adrian Krzanowski
Widok na budowę z okna bloku przy ul. Oficerskiej 1
Damian Krzanowski

Początkiem listopada ub.r. mieszkańcy bloku przy ul. Oficerskiej 1 zaalarmowali redakcję o „niespodziewanych” pracach budowlanych pod ich oknami – na zielonym placu przed budynkiem Katolickiej Szkoły Podstawowej (dawniej Oratorium „Twój Dom”).

– Z dnia na dzień wycięto drzewa, przyjechały koparki, które zaczęły kopać fundamenty. Do naszych mieszkań dochodził hałas, zaczęły drgać szyby, a nawet pojawiać się pęknięcia na ścianach – relacjonowali. Mieszkańcy postanowili więc wyjaśnić sprawę budowy - napisali pisma do Rady Miasta i inspekcji budowlanej.

Mieszkańcy skarżą się, że do ich mieszkań dochodzi hałas i odczuwalne są drgania, a nowy obiekt pogorszy ich jakość życia
damian krzanowski

Garść faktów

Budynek przy ul. Wojska Polskiego 28 należy do zgromadzenia zakonnego Św. Michała Archanioła (potocznie: Michalici) z siedzibą w Markach pod Warszawą. Został im przekazany za symboliczną złotówkę przez władze miasta w 1994 roku. Przez długi czas funkcjonował tam ośrodek opieki nad młodzieżą pod nazwą „Oratorium Twój Dom”.

Od 2017 roku Michalici prowadzą tam już tylko Katolicką Szkołę Podstawową. Ma 7 oddziałów, uczęszcza do niej niemal setka uczniów.

W budynku znaleźć się mają także sale lekcyjne
damian krzanowski

Zakonnicy otrzymali zgodę na rozbudowę budynku szkoły o salę gimnastyczną oraz pomieszczenia dydaktyczne latem 2019 roku. Według projektu, budynek 3-kondygnacyjny ma mieć ponad 11 m wysokości (od posadzki parteru do stropu nad poddaszem), a jego kubatura wynosić 8,3 tys. m3 (dla porównania: hala sportowo-widowiskowa posiada kubaturę 43,5 tys. m3).

Stanowisko mieszkańców

Mieszkańcy bloku, który sąsiaduje z budową, mają przede wszystkim pretensje, że zostali „wykluczeni” w procedurze wydania zgody budowlanej. Twierdzą, że ani oni sami, ani Krośnieńska Spółdzielnia Mieszkaniowa nie wiedzieli o planowanej inwestycji.

„Żądamy przeprowadzenia ponownej ekspertyzy i wizji lokalnej” – napisali do Urzędu Miasta, argumentując, że powstanie sali gimnastycznej wpłynie na jakość ich życia.

Twierdzą, że odległość tak wysokiego budynku od mieszkań jest zbyt mała, co spowoduje, że w mieszkaniach będzie mniej naturalnego światła. Zwracają także uwagę na możliwą uciążliwość szkolnego hałasu (wrzaski dzieci, „komendy” wychowawców, dzwonki itp.).

Stanowisko radnej

Sprawa została poruszona na sesji Rady Miasta (29.11). Radna Anna Dubiel (Klub Samorządowy) mówiła: - Śmiem twierdzić, że informacja projektanta oraz inwestora została napisana na zamówienie i jest szyta grubymi nićmi, ponieważ gołym okiem widać, że nie ma szans, żeby po zrealizowaniu tej inwestycji nie było żadnego oddziaływania na budynek wielorodzinny, który ma 75 mieszkań.

Według radnej, budowa powinna być wstrzymana i oceniona przez niezależnych ekspertów: - Powinni przyjrzeć się temu wszystkiemu, być podczas realizacji tej inwestycji, wejść do tych mieszkań, zobaczyć co się dzieje.

Stan budowy 1 grudnia 2021
damian krzanowski

Stanowisko Urzędu Miasta

Urząd Miasta, który wydawał pozwolenie na budowę, tłumaczy, że nie musiał informować o postępowaniu ani Spółdzielni Mieszkaniowej, ani samych mieszkańców, bo według przepisów obiekt nie będzie oddziaływał na sąsiednie nieruchomości.

Dlaczego? Bo według projektu budynek będzie usytuowany w odległości powyżej 5 m od granic działki i minimum 12 m od innych budynków. To na tyle duże odległości, że - według przepisów - sąsiedzi nie muszą brać udziału w procedurze wydania zgody na budowę.

Prezydent Krosna Piotr Przytocki mówił na sesji, że nie ma podstaw do podważania wiarygodności Urzędu Miasta i twierdzenia, że sprawa jest „szyta grubymi nićmi”.

Według inwestora, powstający budynek jest oddalony od bloku mieszkalnego zgodnie z normami
damian krzanowski

Stanowisko Zakonu

Sami Michalici bardzo oszczędnie wypowiadają się o sprawie. Zarówno dyrektor szkoły, jak i rzecznik zakonu poinformowali nas  jedynie, że inwestycja jest realizowana zgodnie z pozwoleniem budowlanym. Nie dysponują wizualizacją obiektu.

W celu dokończenia budowy Michalici założyli fundację "Krośnieńskie Anioły". Na stronie fundacji czytamy: "Powstała, aby wspierać edukację i życiowe pasje dzieci oraz młodzieży. Rozwój dydaktyczny czy fizyczny powinien odbywać się w odpowiednich warunkach".

Ciąg dalszy

Mieszkańcy bloku przy ul. Oficerskiej 1 nie składają broni. O rzekomych nieprawidłowościach poinformowali Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dla Miasta Krosna.