ARCHIWUM 1999-2017

Szkoła polskiego Edisona

"Polski Edison", "galicyjski geniusz" - tak nazywany jest Jan Szczepanik, który na przełomie XIX i XX w. mieszkał w Krośnie, a był wynalazcą rozwiązań technicznych z dziedziny filmu, kolorowej fotografii, telewizji i tkactwa. Co roku (18.04) jego postać upamiętniają uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Krośnie. Placówka ta nosi właśnie jego imię.
Adrian Krzanowski
Jan Szczepanik

Nazwisko Jana Szczepanika wymieniają dziś wszystkie fachowe encyklopedie i leksykony na świecie. To właśnie Szczepanik, nieślubne dziecko, człowiek z tzw. nizin społecznych, był prekursorem kolorowej fotografii, telewizji czy kamizelki kuloodpornej. Miał na swoim koncie ponad 50 wynalazków i kilkuset opatentowanych pomysłów technicznych. We własnym kraju zyskał jednak miano "zapomnianego wynalazcy".

Pamiętają o nim uczniowie "Szczepanika" czyli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Krośnie im. Jana Szczepanika. Pierwotnie, od 1972 r., jego imię nosiło Technikum Włókiennicze, którego spadkobiercą jest dzisiejszy ZSP 1. Co roku, na cześć wielkiego wynalazcy, szkoła obchodzi święto patrona.

Turniej wiedzy o Janie Szczepaniku - "Jeden z dziesięciu"

W ramach obchodów Dnia Szczepanika, w szkole odbyły się (20.04) konkursy na jego temat, wystawy (m.in. prac lnianych, odzieżowych i plastycznych) oraz pokaz mody według projektów uczniów technikum odzieżowego.

- To dla nas szczególny dzień. W tym dniu uczniowie mogą dowiedzieć się więcej o Janie Szczepaniku - mówi Karolina Irzyk, przewodnicząca samorządu uczniowskiego. Andrzej Gregorczyk, dyrektor szkoły: - Moim marzeniem jest, żeby przekazać młodzieży najważniejsze cechy charakteru Szczepanika, takie jak: wytrwałość w dążeniu do celu, realizacja swoich planów, pomysłowość, hart ducha, nie zrażanie się przeciwnościami dnia. To cechy bardzo dziś potrzebne, bo warunki osiągania czegokolwiek nie są łatwe.

Pokaz mody w wykonaniu kółka modelek "Gracja"

Szczepanik nie miał możliwości rozwijania swoich pomysłów i wdrażania ich w życie na terenie Krosna i okolic. Musiał opuścić prowincję i szukać takich możliwości w ośrodkach naukowych. Chodziło głównie o fundusze na utworzenie laboratoriów badawczych.

UCZNIOWIE O SZKOLE:

Dyrekcja o szkole: - Staramy się stworzyć w szkole atmosferę sprzyjającą do aktywności młodzieży. Między innymi obchody Dnia Szczepanika mają pobudzać aktywność uczniów i rozwijać samorządność. W szkole działa też 11 kół zainteresowań, m.in. multimedialne, informatyczne, teatralne, matematyczne, geograficzne itd. W najbliższej przyszłości nie chcemy zmieniać wiele w naszym profilu.

 fotografia J. Szczepanika - archiwum rodziny Szczepanika