KSIĄŻKA

"Ilustrowany alfabet Krosna". Tę książkę od A do Z stworzyły dzieci

Grupa dzieci i młodzieży wzięła udział w wakacyjnym projekcie, którego owocem jest „Ilustrowany alfabet Krosna”. To książka, która ma formę miniprzewodnika po naszym mieście. Jej autorzy przedstawili najważniejsze atrakcje, miejsca, ludzi i wydarzenia związane z Krosnem, posługując się literami abecadła.
Anna Kania
W tworzeniu książki wzięło udział ponad 20 dzieci. Na zdjęciu (od lewej) Szymon Niemiec i Wiktor Węgrzyn
Damian Krzanowski

Publikacja jest efektem pracy dzieci i młodzieży w wieku od 9 do 14 lat. Młodzi uczestnicy wzięli udział w spotkaniach i warsztatach organizowanych w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza, które zapoznały ich z procesem wydawniczym.

„Ilustrowany alfabet Krosna” liczy sobie około 60 stron. Ta niewielka książeczka ma formę nietypowego przewodnika. Bowiem do opisania atrakcji, miejsc, ludzi i wydarzeń związanych z naszym miastem młodzi twórcy wykorzystali alfabet.

- Jest to wyjątkowy i oryginalny obraz miasta, widziany oczami młodych twórców – tak o publikacji mówią koordynatorzy projektu
damian krzanowski

Każda litera to inne hasło. Oprócz oczywistych punktów na mapie Krosna takich jak: Rynek, Wieża Farna, Fara, Etnocentrum, Antykwariat u Zbigniewa Oprządka czy lotnisko, w publikacji znalazły się też inne, mniej oczywiste, jak: dom Bergmana, jugokiosk, studnia na Rynku czy taras przy gmachu Towarzystwa Zaliczkowego przy ul. Kapucyńskiej.

Tak publikacja wygląda w środku
Anna Twardy

Dla dzieci, które dzięki projektowi twórczo spędziły wakacje, był to czas zabawy, chociaż nie zabrakło też pewnych komplikacji. - Najtrudniejsza dla nas była literka Y – mówi Szymon Niemiec, jeden z uczestników.

- Dlatego wymyśliliśmy, że przedstawimy ją jako miejsce, w którym Lubatówka wpada do Wisłoka, bo ma ono kształt właśnie tej literki – dodaje Wiktor Węgrzyn.

Każda literka to osobne hasło związane z Krosnem
damian krzanowski

Jak powstawała książka?

Na samym początku grupa twórców uczestniczyła w spacerze po Krośnie. Dzięki temu dzieci poznały miasto, w którym się uczą i mieszkają. Następnie wzięły udział w warsztatach i spotkaniach, w trakcie których wcielili się w role nie tylko korektorów i redaktorów, ale również stały się autorami, ilustratorami i wydawcami.

Ilustracje do publikacji to kolaże. Według twórców jest to forma ciekawa, uniwersalna i na czasie 
damian krzanowski

Każde dziecko opracowało jedną literkę alfabetu, przypisując jej np. postać, miejsce, atrakcję lub wydarzenie, które warto poznać i zwiedzić w naszym mieście. Wszystkie hasła zostały opatrzone ilustracjami w formie kolażu (red. technika polegająca na formowaniu kompozycji z różnych materiałów i tworzyw) oraz krótkimi opisami. Młodzi autorzy stworzyli też projekt okładki publikacji pod okiem Agnieszki Kaszczyszyn z RCKP.

Dzieci stworzyły taką oto mapę Krosna
damian krzanowski

Trafiła nam się wspaniała grupa, która była bardzo kreatywna i często nas zaskakiwała – mówi Ksenia Bołd z RCKP, koordynator projektu. – Naszym młodym uczestnikom zaproponowaliśmy, żeby napisali książkę i oni się zgodzili. Niczego im nie narzucałyśmy, sami wybierali, o czym chcieli pisać. Jesteśmy szczęśliwe, że udało im się stworzyć taką publikację.

Książka jest darmowa. Od piątku (15.10) będzie dostępna w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza i innych punktach, których lista znajduje się na stronie RCKP. Do rozdania jest 1000 sztuk.

Ksenia Bołd, koordynatorka projektu
damian krzanowski

„Ilustrowany alfabet Krosna” ma promować twórczość młodych artystów. Będzie też pełnił funkcję edukacyjną. Egzemplarze trafią bowiem do krośnieńskich szkół i instytucji. - Mamy nadzieję, że w przyszłości inicjatywa będzie kontynuowana, bo czas spędzony z dziećmi był naprawdę fajny – dodaje Ksenia Bołd.  

Projekt został zrealizowany w ramach programu „Bardzo Młoda Kultura 2019-2021”.

Twórcy książki na wspólnym zdjęciu
damian krzanowski