FILM

Dwa nowe filmy o Krośnie. Spacer po mieście i animacja

Biuro Wystaw Artystycznych zaprezentowało dwa nowe filmy o Krośnie. Pierwszy z nich to klasyczny spacer po mieście. Drugi, złożony z tysięcy pojedynczych zdjęć, przedstawia najważniejsze miejsca, postacie i historie za pomocą… kolorowej folii.
Redakcja Portalu
Młodzież pokazała życie krośnian za pomocą animacji poklatkowej
KADRY Z FILMU  “CO KRYJE KROSNO?”

Klatka po klatce

Sześciominutowa animacja "Co kryje Krosno?" to niecodzienny sposób na ukazanie naszego miasta. Przygotowana została przez laureatów konkursu "Kierunek Krosno", którzy poprzez prace artystyczne mieli w najbardziej oryginalny sposób przedstawić dziedzictwo kulturowe.  

Dziesięcioro uczniów i uczennic krośnieńskich szkół ponadpodstawowych wyłonionych w ramach konkursu “Kierunek Krosno”. Pierwsza od prawej Martyna Karpowicz, opiekunka projektu
Kacper Krzanowski

Młodzież wzięła udział w warsztatach animacji poklatkowej organizowanych w ramach projektu polsko-ukraińskiego "Promocja i ochrona dziedzictwa kulturowego na obszarze Krosna i Uzhgorodu".

Początkowo wszystkie działania miały odbywać się w Biurze Wystaw Artystycznych, jednak plany pokrzyżowała pandemia koronawirusa. Każdy z uczestników stworzył we własnym domu mikropracownię i odpowiedzialny był za wybrane zagadnienie z historii miasta. 

Za pomocą kolorowej folii przedstawiono m.in. zabytki Krosna
Kadr z filmu  “Co kryje Krosno?” / damian krzanowski

Animacja poklatkowa tworzona jest na bazie pojedynczych zdjęć. Do zrobienia każdej klatki nieznacznie przekształca się obiekty (zmienia ich położenie lub kształt). Po połączeniu klatek i wyświetleniu ich w szybkim tempie jedna po drugiej, obiekty sprawiają wrażenie ruchu.

Uczestnicy i uczestniczki postawili w swoich domach plany zdjęciowe
BWA KROSNO

W tym przypadku elementy przedstawiające Krosno i jego dziedzictwo stworzono z kolorowej, przezroczystej folii. – Uczestnicy warsztatów sami wycinali poszczególne obrazy, a następnie byli odpowiedzialni za wykonanie zdjęć.  Otrzymali zestaw warsztatowy składający się ze smartphona, statywu, oświetlenia, deski do animacji, zestawu akcesoriów oraz materiałów plastycznych. Całość trwała niespełna dwa miesiące – mówi Martyna Karpowicz z BWA, która razem z Piotrem Ficnerem była opiekunem artystycznym projektu.

Spotkania odbywały się za pośrednictwem platformy ZOOM. Dzięki funkcji udostępniania ekranu osoby prowadzące mogły obserwować i wspierać proces animacji
bwa krosno

- To była bardzo fajna zabawa, chociaż początkowo nie wiedziałam, że jest to takie czasochłonne. Na pierwszym spotkaniu ustalaliśmy, co nam się kojarzy z Krosnem i każdy z uczestników wybrał jeden temat. Potem narysowaliśmy na kartkach poszczególne kadry i jak chcemy je pokazać. Następnie w domu trzeba było zrobić każdą klatkę. Każdy ruch to jedno zdjęcie. Poprzez platformę Zoom łączyliśmy się z opiekunami i udostępnialiśmy swój ekran. Wówczas otrzymywaliśmy wskazówki i uwagi co do finalnego efektu danej sceny – tłumaczy Karolina Kludacz, jedna z uczestniczek.

Powstała także wystawa “Co kryje plan filmowy?” prezentująca scenografię, storyboardy i zdjęcia dokumentujące pracę przy filmie
bwa krosno

Ze zdjęć zrobionych przez młodzież powstał film. Jego narratorem jest Płomyk, symbolizujący lampę naftową, rozgrzany piec hutniczy i balony nad miastem.

Kierunek Krosno – filmowy przewodnik

Jednym z elementów polsko-ukraińskiego projektu miały być wzajemne wizyty w Krośnie i Uzhgorodzie. Nie pozwoliła na nie pandemia. W ten sposób powstał film "Kierunek Krosno – filmowy przewodnik po mieście" stworzony przez krośnieńskiego fotografa Jakuba Kaskę i pracowników Muzeum Rzemiosła.

- Jego główną ideą jest to, żeby zaprezentować miasto partnerom projektu, którzy nie mogli przyjechać i zobaczyć go na żywo. Film ma jednocześnie opowiedzieć o Krośnie, ale też pozostawić pewien niedosyt. Mamy nadzieję, że taki przewodnik zachęci do odwiedzenia naszego miasta wszystkie osoby, które go zobaczą – mówiła podczas prezentacji Katarzyna Solińska z BWA, koordynator części artystycznej projektu.

- Gdyby nie pandemia, to ten film nigdy by nie powstał – dodaje Magdalena Firlej z Muzeum Rzemiosła, która odpowiada za scenariusz i osobiście oprowadza widzów po Krośnie. – Miejsca przedstawiono w takiej kolejności, jak podczas spaceru. Forma różni się jednak od tej, którą stosujemy na co dzień jako przewodnicy. Chcieliśmy pokazać maksimum treści w najkrótszym czasie.  

W filmie wystąpił także Piotr Burger z Muzeum Rzemiosła
Jakub Kaska/Cieciorka Film

Film przedstawia najważniejsze zabytki, miejsca kultury i historie, m.in. Wojciecha Portiusa, Michała Mięsowicza i Ignacego Łukasiewicza.