Wniosek w sprawie budowy pomnika wpłynął od starosty krośnieńskiego Jana Juszczaka do przewodniczącego Rady Miasta Krosna. Konieczne było nawet zwołanie w tej sprawie nadzwyczajnej sesji (08.04).
- W tym roku obchodzimy 70. rocznicę zbrodni katyńskiej. Stawiając pomnik, chcielibyśmy uczcić pamięć zamordowanych tam Polaków. Na dzień dzisiejszy wiemy, że wśród nich było 52 osoby, które pochodziły z powiatu krośnieńskiego - zwracał się do radnych miejskich Jan Pelczar, członek zarządu Starostwa Powiatowego w Krośnie (na zdjęciu obok).
Pomnik w kształcie kamiennego głazu z piaskowca zostanie ustawiony na betonowym fundamencie przed budynkiem Starostwa Powiatowego przy ul. Bieszczadzkiej. Z frontu umieszczona zostanie wykonana z brązu tablica pamiątkowa. Znajdzie się na niej napis:
"Ofiarom Sowieckiej Zbrodni
1940r.
Katyń, Charków, Twer-Miednoje
Pamiętamy
Społeczność Powiatu Krośnieńskiego
kwiecień 2010 r."
Nad tablicą znajdzie się krzyż z orzełkiem.
Autorem projektu pomnika jest Krzysztof Habrat, tablicę wykonał Andrzej Samborowski-Zajdel.
Nieruchomość, na której stanie obelisk, jest własnością powiatu. Koszty oszacowano na około 16 tys. zł. Zostaną pokryte ze środków starostwa oraz sponsorów.
Uchwała Rady Miasta Krosna potrzebna jest inwestorowi, czyli władzom powiatu, do pozyskania pozwolenia na budowę. Radni miejscy jednogłośnie przyjęli tę inicjatywę.
Uroczyste odsłonięcie pomnika odbędzie się 29 kwietnia br.
Zbrodnia katyńska oznacza skrytobójczy mord dokonany przez Sowietów na blisko 22 tysiącach Polaków. To symbol zbrodniczej polityki systemu sowieckiego wobec narodu polskiego.
Mordu dokonało NKWD na podstawie decyzji Biura Politycznego Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików) z 5 marca 1940 r. Strzałem w tył głowy zabito około 15 tysięcy jeńców przetrzymywanych w obozach specjalnych w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku oraz 7 tysięcy osób osadzonych w więzieniach na terenach okupowanych przez ZSRR Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej.
Ofiarami byli głównie znaczący obywatele państwa polskiego: oficerowie Wojska Polskiego i policji, urzędnicy administracji państwowej oraz przedstawiciele intelektualnych i kulturalnych elit Polski. Ofiary zostały pogrzebane w kilku zbiorowych mogiłach, m.in. w Katyniu, Miednoje i Charkowie.