Pomysłodawcą i założycielem Podkarpackiego Salonu Degustacyjnego jest Daniel Aniołowski, który na co dzień profesjonalnie zajmuje się winami (jest sommelierem i kiperem) oraz prowadzi krośnieńskie restauracje Wino i Talerzyki, Na sushi oraz OX.
- W naszym mieście i regionie brakowało miejsca, w którym moglibyśmy spróbować tutejszych win z kilku winnic, porównać je i zakupić – mówi. – Dodatkowo jest to kontynuacja historii Szkota Wojciecha Portiusa, który mając 20 lat sprowadzał do Krosna wina węgierskie. Tutaj przechowywał je w beczkach w piwnicach, a następnie nimi handlował. W naszym salonie poza winami z Podkarpacia będzie można spróbować właśnie win z Węgier.
Z takiego połączenia powstało szerokie portfolio win o różnych smakach i kolorach. Z Podkarpacia znajdziemy wina wytrawne i półwytrawne białe, wytrawne czerwone oraz wina musujące metodą tradycyjną (jak szampan). Pochodzą one z 5 winnic: Rymanów, Czajkowski (Miejsce Piastowe), Widokowej (Kombornia), Manufaktury Win Podkarpackich (okolice Dębicy) oraz Spotkaniówki (Połomia).
- W regionie jest ponad 150 miejsc produkujących własne wina, jednak selekcjonujemy je dosyć rygorystycznie. Kluczowa jest dla nas jakość i powtarzalność – mówi Daniel Aniołowski.
Poza tym w Podkarpackim Salonie Degustacyjnym można spróbować win białych wytrawnych, słodkich i musujących z dwóch winnic z Tokaju oraz wytrawnych win czerwonych z Egeru.
Salon znajduje się w Piwnicach Przedprożnych na Rynku, do których wchodzi się od strony ul. Kazimierza Wielkiego. Piwnice są jednocześnie ostatnim zwiedzanym miejscem podczas wizyty w Centrum Dziedzictwa Szkła. Stąd możliwość zakupu biletu na wycieczkę po CDS-ie z opcją uczestniczenia w degustacji.
Do Salonu mogą przyjść także osoby niezwiedzające CDS. Wówczas koszt około półgodzinnej degustacji to 35 zł. Podczas niej będzie można nie tylko spróbować ok. 10 win, ale także dowiedzieć się co nieco o regionie, z którego pochodzą.
Poza winami można spróbować także regionalnych nalewek w siedmiu smakach (cena degustacji to 25 zł), wytwarzanych całkowicie naturalnie oraz zakupić produkty lokalne, takie jak miody, kawy wypalane na miejscu oraz przetwory z derenia (dżem, ocet balsamiczny, czekoladę z owocami).
- Na Podkarpaciu jest jedyny ekologiczny sad dereniowy w Polsce. Owoce derenia, podobnie jak wino, charakteryzują się połączeniem słodyczy i kwasowości – tłumaczy Daniel Aniołowski.
Podkarpacki Salon Degustacyjny otwarty jest od poniedziałku do niedzieli w godz. 9:00-18:00. Możliwie, że w okresie wakacyjnym będzie otwarty nawet do 21:00.