DEMOGRAFIA

Zmniejszyła się liczba żłobków. Powód? Coraz mniej urodzeń

Rodzice maluchów, którzy przyzwyczaili się do oddziałów żłobków miejskich w różnych częściach Krosna, mogą być zawiedzeni. Miasto ograniczyło ilość lokalizacji z sześciu do czterech. Powodem jest malejąca liczba urodzeń w naszym mieście. Od 2019 roku meldowanych jest o około 50 dzieci mniej niż w poprzednich latach.
Redakcja Portalu
W 2020 roku urodziło się w Krośnie 368 dzieci. To o 68 mniej niż w 2011
Damian Krzanowski

- Ruszyła rekrutacja do żłobków miejskich i okazało się, że nagle dwa z nich zostaną zlikwidowane – przy ul. Prochownia oraz przy ul. Piotra Skargi – pisze do nas pan Kamil, zaciekawiony przyczyną tej sytuacji.

Główny żłobek miejski w Krośnie przy ul. Mirandoli Pika
Damian Krzanowski

Zapytaliśmy o to władze miasta. – Taką decyzję podjęliśmy po analizie demograficznej. Żłobki na tych ulicach to pojedyncze oddziały, które zostały stworzone w ostatnich latach ze względu na wysokie zapotrzebowanie wśród rodziców. Jednak obserwujemy spadek liczby urodzeń i tym samym zakładamy, że zapotrzebowanie na te placówki będzie mniejsze – mówi Bronisław Baran, zastępca prezydenta miasta Krosna.

Od 2013 roku liczba urodzeń utrzymywała się na poziomie ponad 400 rocznie. Pierwszy większy spadek nastąpił w 2019 roku - 348 urodzeń. W 2020 roku było ich nieco więcej - 368.

Liczba dzieci urodzonych i zameldowanych w Krośnie w latach 2011-2021
INFOGRAFIKA: KROSNO24.PL

Opieka żłobkowa obejmuje dzieci od 6 miesiąca życia do 3 lat. Dotychczas w rekrutacji brało co roku udział ok. 250 maluchów.

W tym roku przygotowaliśmy 220 miejsc. Jeśli okaże się, że zainteresowanie jest większe, to będziemy starali się rozwiązać ten problem – zapewnia wiceprezydent.

Obecnie rodzice mogą składać wnioski do pozostałych żłobków miejskich przy ulicach:

Na ul. Kisielewskiego są dwie lokalizacje żłobków: w Przedszkolu Miejskim nr 8 oraz w budynku "kwadraciaka"
Damian Krzanowski

- Rozumiemy, że pojedyncze oddziały w różnych częściach miasta były bardzo wygodne dla rodziców. Jednak Krosno nie jest tak dużym miastem, żeby nie móc podjechać do innego żłobka – tłumaczą władze miasta. Dodają także, że chcą podnieść standard funkcjonowania tych placówek, a istnienie pojedynczych oddziałów to utrudnia. W przypadku gdy kilka oddziałów znajduje się w jednym budynku, opieka jest pełniejsza, np. zostaje zatrudniona pielęgniarka na pełen etat. 

Żłobek przy ul. Powstańców Warszawskich w budynku Przedszkola Miejskiego nr 5
Damian Krzanowski

Prowadzenie żłobków miejskich, w przeciwieństwie do przedszkoli, nie jest obowiązkiem samorządu. – Chcemy jednak, aby one działały i rodzice mogli chodzić do pracy. Dodatkowo żłobki sprzyjają rozwojowi dzieci – podkreśla Bronisław Baran. Przypomina również, że dla rodziców, którzy korzystają ze żłobków niepublicznych, miasto oferuje dodatkowe wsparcie w kwocie 400 zł miesięcznie.

Jeśli zaistnieje taka potrzeba, to powróci żłobek przy ul. Prochownia. Niedługo ma się rozpocząć budowa nowego przedszkola miejskiego przy ul. Bohaterów Westerplatte, gdzie również ma powstać oddział żłobka.