Na terenie Polski stwierdzono ponad 3 tys. gatunków motyli. Większość z nich to motyle nocne, czyli ćmy. Wiosną i latem na przedmieściach Krosna można spotkać m.in. latolistka cytrynka, bielinka kapustnika, kilka rodzajów rusałek np. pokrzywnika, pawika, admirała.
- Czasem pojawia się też paź królowej, który żeruje na koprze w ogrodach – mówi Łukasz Łuczaj, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, krośnieński botanik i popularyzator przyrody, który bardzo cieszy się z powstania ogrodu. – Każde takie miejsce jest dobre, szczególnie w mieście.
Jak zaznacza, tereny miejskie są dla motyli zarówno nieprzyjazne, jak i przyjazne. – Spora część powierzchni miejskiej jest zabetonowana, występuje duży ruch samochodowy, a trawniki są biologicznymi pustyniami. Jednak miasto jest też ciepłe, a to lubią pewne gatunki owadów. Znajdują one schronienia w szczelinach nagrzanych bloków lub w zieleni, np. w miejskich trawnikach, o ile tylko nie są koszone do połowy czerwca.
W ogrodzie motyli zostaną zasadzone wieloletnie rośliny miododajne i byliny. Będą to: jeżówka ogrodowa (94 szt.), lawenda wąskolistna (13 szt.), rozplenica japońska (13 szt.), rudbekia błyskotliwa (60 szt.), szałwia omszona (105 szt.) i budleja Dawida (5 szt.). - Wiemy, że niektóre wymienione gatunki są bardzo atrakcyjne dla motyli. Sam w swoim ogrodzie obserwuję motyle tańczące wokół lawend i jeżówek. Szkoda tylko, że zabrakło rodzimych gatunków, takich jak lebiodka czy sadziec konopiasty, które dziko rosną w okolicach Krosna, a bardzo przyciągają te owady – mówi Łukasz Łuczaj.
Oprócz tego w ogrodzie pojawią się też trawa ostnica cieniutka (170 szt.) oraz klon zwyczajny (4 szt.).
Cztery drewniane domki dla owadów zostaną zamontowane na palikach. Będą wisieć na różnej wysokości, pomiędzy 60 a 110 cm nad ziemią. - Dawniej domy miały dużo szczelin. Było mniej gładko otynkowanych budynków, a więcej ceglanych lub drewnianych ze strychami, strzechami - to wszystko stanowiło kryjówki dla owadów – tłumaczy botanik i dodaje: - W specjalnych domkach znajdują się imitacje takich miejsc, umieszcza się tam np. źdźbła trzciny lub kawałki dachówek. Mogą być one zarówno kryjówkami, jak i miejscem wylęgania owadów.
„Ogród Motyli jako ochrona ginących i zagrożonych wyginięciem gatunków motyli” to kolejny projekt realizowany w ramach budżetu obywatelskiego dla osiedla Tysiąclecie, na który głosowały 142 osoby. Znany jest już wykonawca inwestycji. To firma Sanex z Krosna, która zaoferowała ponad 18 tys. zł na wykonanie zadania.
Inwestycja została podzielona na dwa etapy. Pierwszy z nich zostanie wykonany do 15 maja. Będzie polegał m.in. na przygotowaniu terenu, dostawie i zasadzeniu roślin oraz montażu domków. Drugi etap, czyli pielęgnacja roślin po posadzeniu, podlewanie, nawożenie i odchwaszczanie potrwa do 15 grudnia tego roku.