ARCHIWUM 1999-2017

Orkiestra rozpocznie się policyjnym sercem

W najbliższą niedzielę (9.01) odbędzie się XIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Krośnieński finał ma być jednym z najciekawszych w regionie. A zacznie się w sobotę (8.01)... wielkim policyjnym sercem. O co chodzi?
Redakcja Portalu
Tak wyglądało światełko do nieba podczas ubiegłorocznego Finału WOŚP w Krośnie

Orkiestra to największy w Polsce happening charytatywny. Jerzy Owsiak - pomysłodawca Orkiestry - 12 lat temu rozkręcił akcję dzięki radiowej Trójce. Rozpalił serca młodych ludzi w całej Polsce, którzy w ramach masowego wolontariatu zaczęli zbierać pieniądze na Orkiestrę. I tak powstała Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która w ciągu 12 lat działalności wydała na sprzęt medyczny ponad 55 mln dolarów zbierając... 53 mln dolarów (2 mln dolarów pochodzi z odsetek bankowych). - Blisko 16 tysięcy urządzeń z naklejonym czerwonym serduszkiem ratuje i leczy życie dzieci w całej Polsce - mówi portalowi Jerzy Owsiak.

SPRZĘT DLA KROSNA:


Tematem tegorocznego Finału Orkiestry są "Nowoczesne metody diagnostyki i leczenia w neonatologii i pediatrii". Neonatologia to nauka o najmłodszym dziecku, które nazywa się noworodkiem (od urodzenia do pierwszego miesiąca życia). Gdy rodzi się malutkie dziecko i jest zdrowe, nie wymaga ono leczenia czy intensywnej terapii, ale wymaga diagnostyki w kierunku wad wrodzonych. Nieleczone mogą doprowadzić do śmierci czy do ciężkich powikłań. Żeby na samym początku rozpoznać te wady jak najwcześniej, potrzebny jest sprzęt.

Zwykle 20% dzieci rodzi się z zaburzeniami. Najczęstszymi wadami wrodzonymi są zaburzenia oddychania oraz zakażenia. W krośnieńskim szpitalu przeprowadza się badanie słuchu u wszystkich noworodków, co jest zasługują wsparcia finansowego Wielkiej Orkiestry. To ewenement na skalę światową.

Anita Sawicka-Żołnierczyk, ordynator oddziału noworodków, z kilkuminutowym noworodkiem w inkubatorze

- Malutkie dziecko jest zdane na człowieka, lekarza czy pielęgniarkę. Jednak także na sprzęt, który jest konieczny, by je uratować. A tego brakuje - mówi Anita Sawicka-Żołnierczyk, ordynator oddziału noworodków w krośnieńskim szpitalu z nadzieją o zbliżającym się finale Wielkiej Orkiestry.

Fundacja WOŚP podjęła też decyzję o pomocy ofiarom tsunami w Azji. Orkiestra pomoże w postaci wyposażenia w sprzęt medyczny oddziału noworodkowo-dziecięcego, w jednym z wybranych szpitali na Sri Lance. - Na ten cel chcemy przeznaczyć wszystkie pieniądze uzyskane z naszej aukcji internetowej prowadzonej poprzez serwis przygotowany przez Allegro - informuje nas Krzysztof Dobies z biura prasowego Fundacji.

XIII Finał w Krośnie organizuje - podobnie jak w roku ubiegłym - sztab zawiązany przy Stowarzyszeniu "Twoje Krosno" i Europejskim Klubie Liderów. W zbiórkę pieniędzy w okręgu krośnieńskim zaangażowanych będzie około 290 wolontariuszy. Każdy ze zbierających będzie miał identyfikator, puszkę i miedziany medal wyprodukowany dla Orkiestry przez KGHM Polska Miedź. Do każdego wolontariusza będą przydzielone dwie osoby towarzyszące, czyli w sumie w zbiórkę pieniędzy zaangażowanych będzie około 900 osób!

Podczas Finału licytowany będzie m.in. ten wóz strażacki z OSP Łęki Dukielskie. Cena wywoławcza: 1 zł

A co się będzie działo podczas Finału? - Oj, będzie się działo - rozpoczyna charakterystycznym powiedzeniem Maciek Dżugan, dyrektor ds. realizacji Finału w Krośnie. - W hali widowiskowo-sportowej w godz. 12.00-15.00 odbywać się będą pokazy sportowe i taneczne. O 15.00 przenosimy się na parking przed halę i tam impreza zaczyna się na całego. Na scenie grać będą regionalne kapele, a gwiazdą wieczoru będzie znana reaggowa kapela "Cała góra barwinków". Pomiędzy występami zespołów odbędą się na scenie aukcje. Licytować będziemy m.in. rondo pocztowe, tort w kształcie serca z cukierni Marka Bargła i wóz strażacki z OSP Łęki Dukielskie. W międzyczasie na terenie Finału odbywać się będzie regionalny jarmark ze stoiskami okolicznych gmin. Będziemy budowali też wielkie serce z balonów wypełnionych helem. A jeśli dopisze pogoda, nadlecą do nas prawdziwe Dobre Anioły... - kończy tajemniczo Maciek Dżugan.

Tradycyjne światełko do nieba odbędzie się o godz. 20.00. Podobnie jak w zeszłym roku, organizatorzy nie wyjawiają tajemnicy na czym będzie polegać. Wiadomo jednak, że światełko będzie niezwykle pomysłowe. W ubiegłym roku na krośnieńskim Rynku zapalono setki świec ułożonych w kształt serca. Serce zrobiło imponujące wrażenie z wysięgnika straży pożarnej.

Po raz kolejny głównym sponsorem Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Krośnie jest firma Delphi Poland SA Oddział w Krośnie. - Już trzeci rok wspieramy Orkiestrę w tej formie - mówi Małgorzata Baranowska-Mika z Delphi w Krośnie. - Bierzemy też udział w aukcji dzieł sztuki na rzecz Orkiestry. Możemy już poszczycić się niewielką "Galerią z Serduszkiem". Mamy kilka obrazów i ceramikę. W tym roku również weźmiemy udział w aukcji, aby wesprzeć Jurka Owsiaka, a przy okazji wzbogacić naszą kolekcję - dodaje.

Krzysztof Zuzak, Dyrektor Generalny Delphi Poland SA Oddział w Krośnie, z obrazem "Martwa natura ze skrzypcami" autorstwa uczennicy krośnieńskiego Liceum Plastycznego. To jeden z wylicytowanych przez firmę obrazów

Znak do rozpoczęcia Finału Wielkiej Orkiestry w Krośnie dadzą... policjanci. Już w sobotę (8.01) o godz. 20.00 po obu stronach wieżowca policyjnego przy ul. Lwowskiej pojawią wielkie orkiestrowe serca, które widoczne będą z odległych miejsc w Krośnie aż do późnych godzin nocnych. Jest to wspólna akcja Komendy Miejskiej Policji w Krośnie, sztabu WOŚP w Krosnie i portalu Krosno24.pl.

Nasz patronat

Krośnieński Portal Internetowy jest jednym z patronów medialnych finału WOŚP w Krośnie. Krosno24.pl obsługuje w całości finał w internecie. W specjalnym orkiestrowym serwisie znaleźć można nie tylko program Orkiestry, ale i historię dotychczasowych finałów w Krośnie, zdjęcia i opisy licytowanych podczas finału przedmiotów, listę wolontariuszy itp. W dniu Finału "na żywo" publikować będziemy kwotę zebranych w Krośnie pieniędzy. Bezpośredni adres serwisu: [link nieaktualny] 

Grzegorz Gajewski, Lubomir Słowik, Adrian Krzanowski, fot. Leszek Gorczyca, Marcin Markiton, arch. Delphi