ARCHIWUM 1999-2017

Piłsudski jednak stanie

Rada Miasta zgodziła się (30.12.04) na wzniesienie w Krośnie pomnika Józefa Piłsudskiego. To ukoronowanie inicjatywy Rady Miejskiej z 1935 r. Projekt pomnika zostanie wyłoniony w drodze konkursu, a pieniądze na jego wybudowanie pochodzić będą wyłącznie ze składek społecznych.
Redakcja Portalu
Piłsudski

Inicjatywa budowy pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego została zapoczątkowana na posiedzeniu żałobnym Rady Miejskiej Krosna w dniu 16 maja 1935 r. Oto jak zapisano to w protokole z ówczesnej sesji: "Miasto Krosno i powiat w poczuciu rzetelnie spełnionego obowiązku w dziejowej chwili (...) ażeby dać wyraz ciągłości kultu (...) dla idei śp. Marszałka Piłsudskiego (...) jest naszym obowiązkiem (...) stworzyć tutaj w tym starożytnym grodzie dowód mocny tego kultu i tej idei, a dowodem tym będzie pomnik wystawiony na Rynku (...), który dla obecnych i przyszłych pokoleń będzie przykładem jak w dziejowej chwili współcześni role swoje spełnili (...) i jak oni w stosunku do Ojczyzny - Polski postępować powinni."

Kilka dni później, 23 maja 1935 r., grupa krośnian związana z Radą zawiązała Komitet Budowy Pomnika Piłsudskiego. Na czele Komitetu stanęli: ówczesny burmistrz Krosna Jędrzej Krukierek oraz sekretarz Józef Wachal (pełny tekst odezwy Komitetu - w ramce).

TEKST ODEZWY KOMITETU Z 1935 ROKU

- Pragnąc uszanować wolę krośnieńskiej społeczności oraz uczcić 70. rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego, honorowego obywatela Miasta Krosna, na nas współcześnie żyjących spoczywa obowiązek zrealizowania szczytnej inicjatywy jaką jest wzniesienie pomnika - uzasadniał projekt uchwały o zgodzie na budowę pomnika Piotr Przytocki, Prezydent Krosna. - Dzieło to stanowić będzie żywe świadectwo pamięci o wybitnym wkładzie Józefa Piłsudskiego w odbudowę nowoczesnej i niezależnej Polski, hołdem złożonym legionistom, którzy z ziemi krośnieńskiej rozpoczynali marsz ku wolności.

Choć Komisja kultury, sportu i turystyki Rady Miasta raczej sceptycznie nastawiła się do pomysłu budowy pomnika (za inicjatywą były 2 głosy, przeciw również 2, a 2 osoby wstrzymały się od głosu), ostatecznie na sesji Rady Miasta 30 grudnia ub.r. uchwała o zgodzie na budowę pomnika została przegłosowana 19 głosami "za" i 1 "wstrzymującym się".

- Cieszę się, że doszło to do skutku i władze zrozumiały powagę przedsięwzięcia - komentuje Andrzej Kołder, przewodniczący współczesnego Obywatelskiego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Piłsudskiego w Krośnie i pomysłodawca budowy pomnika. To właśnie on odnalazł w archiwum dziadka odezwę Komitetu Budowy Pomnika z 1935 r. Jest to jedyna zachowana kopia odezwy. Dziadek Andrzeja Kołdera był członkiem ówczesnego Komitetu.

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta, Komitet Budowy Pomnika musi rozpisać konkurs na projekt pomnika. W składzie komisji konkursowej znajdować się będą przedstawiciele Klubów Radnych (Klub SLD, Klub Samorządowy, Klub Prawicy). Projekty oceniać będzie też komisja plastyczna. Na jej czele stanie Maciej Syrek - znany krośnieński artysta-rzeźbiarz.

- Nie będzie wiele projektów. To trudny problem. Osoby, które będą startowały w konkursie będą musiały dostosować projekty do zachowanego popiersia Piłsudskiego [na zdjęciu]. Cokół musi zostać zaprojektowany w stylu modernizmu polskiego czyli w stylu lat 30-tych - mówi Andrzej Kołder.

Komitet chce wyemitować cegiełki na budowę pomnika. Będą miały wartość: 5, 50 i 100 zł. Droższe cegiełki (50 i 100 zł) będą wykonanie w formie pamiątkowych medali z numerami.

Pomnik ma być gotowy na 70. rocznicę śmierci Piłsudskiego - 12 maja 2005 r. Czy do maja wystarczy czasu, aby zebrać pieniądze, ogłosić i rozstrzygnąć konkurs, a na końcu wybudować pomnik? - Uda się. Jesteśmy gotowi. Mamy już kamieniarzy, brązowników, pozwolenia - zapewniają przedstawiciele Komitetu.

Józef Piłsudski jest honorowym obywatelem Krosna. Tytuł ten otrzymał w 1928 r.

Tekst i fot. Adrian Krzanowski