ARCHIWUM 1999-2017

W mieszkaniach coś drgnęło

Towarzystwo Budownictwa Społecznego przedstawiło główne założenia do strategii mieszkaniowej Krosna na najbliższe 8 lat. Boomu mieszkaniowego raczej nie będzie. Do 2013 roku przybędzie jednak trochę tanich mieszkań. Jest też coś dla młodych małżeństw.
Redakcja Portalu
Blok
Towarzystwo Budownictwa Społecznego - Przedsiębiorstwo Mieszkaniowe Sp. z o.o. to spółka powołana przez władze miasta jeszcze w poprzedniej kadencji. Jej celem miało być m.in. budowanie mieszkań dostępnych dla przysłowiowego "Kowalskiego".

Do tej pory TBS nie wybudowało ani jednego mieszkania. - Nie udało się to, bo np. okazało się, że kapitał zakładowy tej spółki nie pozwala o staranie się o kredyty bankowe - wyjaśniał portalowi jesienią ub.r. Piotr Przytocki, Prezydent Krosna. Władze miasta wzięły więc pod lupę TBS i zaczęły tak reformować tę spółkę, by w końcu mogła realizować swoje zadania.

Spółka przedstawiła właśnie dokument "Założenia do strategii mieszkaniowej miasta Krosna na lata 2005-2013". - Strategia ta ma za zadanie doprowadzić do rozwoju mieszkalnictwa, rozumianego jako proces - czytamy na jej wstępie. W strategii, obok zadań związanych z poprawą istniejących zasobów i budową lokali socjalnych i komunalnych, znalazły się też zapisy o budowie mieszkań na wynajem oraz o tworzeniu warunków dla rozwoju budownictwa komercyjnego i indywidualnego.

Strategia przedstawia 4 główne programy mieszkaniowe:
1. program rozwoju mieszkań gminnych,
2. program "Mieszkania młodych rodzin",
3. budownictwo mieszkań na wynajem,
4. tworzenie warunków do rozwoju budownictwa komercyjnego.

Program rozwoju mieszkań gminnych stworzony został głównie po to, by zapewnić osobom biednym lokale socjalne i zamienne oraz mieszkania dla tych rodzin, których nie stać na własny kąt.

Program zakłada w pierwszej kolejności:
- budowę bloku przy ul. Popiełuszki (Polanka) z 36 mieszkaniami,
- adaptację budynku przy ul. Kolejowej (po szkole naftowej) na 25 mieszkań.

W kolejnych latach przewiduje się:
- budowę drugiego bloku przy ul. Popiełuszki z 26 mieszkaniami,
- adaptację budynku przy ul. Lewakowskiego, gdzie przewidzianych jest 25 mieszkań komunalnych.

Program zakłada też remont już istniejących zasobów mieszkaniowych gminy. A jest to 650 mieszkań, w tym 30 socjalnych. Najstarsze budynki zostały wybudowane na przełomie XIX i XX wieku, natomiast większość z nich w latach 1950-70. Tylko jeden budynek oddano do użytku po roku 1990.

Kolejnym elementem strategii jest program "Mieszkania młodych rodzin". Ponieważ w Krośnie wciąż utrzymuje się wysoki wskaźnik zawieranych małżeństw (ponad 270 rocznie), najprawdopodobniej wiele z nich nie ma rozwiązanych problemów mieszkaniowych. Zarząd TBS i władze miasta chcą pomóc młodym małżeństwom w zdobyciu własnego mieszkania poprzez systematyczne oszczędzanie na ten cel.

Program działać ma tak: TBS udostępnia młodemu małżeństwu mieszkanie (maksymalnie na 5 lat) z preferencyjnym czynszem za wynajem. Rodzina wpłaca co miesiąc zadeklarowaną kwotę (w zależności od możliwości finansowych i wielkości przyszłego mieszkania). Po określonym czasie młoda rodzina oddaje preferencyjne mieszkanie, a za oszczędzone fundusze kupuje to docelowe - wymarzone mieszkanie.

Strategia zakłada też budownictwo mieszkań na wynajem. W ciągu najbliższych 2 lat, TBS chce na ten cel:
- przystosować były budynek szpitalny przy ul. Grodzkiej na mieszkania (powstanie ich 35, zbudowany zostanie także parking oraz garaże),
- zbudować budynek wielorodzinny przy ul. Żwirki i Wigury (powstanie tam 60 mieszkań).

Czwartym programem strategii mieszkaniowej Krosna jest tworzenie warunków do rozwoju budownictwa komercyjnego. Miasto chce przygotować tereny dla potrzeb mieszkalnictwa. Grunty mogłyby być udostępniane na preferencyjnych warunkach dla tych, którzy będą chcieli budować tanie mieszkania lub mieszkania na wynajem. Gmina już teraz jest przygotowana na sprzedaż gruntów pod budownictwo komercyjne jednorodzinne i szeregowe (m.in. w Suchodole, przy ul. Batorego, w Turaszówce, na Białobrzegach i na Krościenku Niżnym).

Wszystkie wspomniane zamierzenia budowlane TBS ma zrealizować ze środków budżetu miasta, kredytów Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, finansów od przyszłych najemców i właścicieli lokali oraz innych źródeł.

Według autorów strategii, jej realizacja może przyczynić się do powrotu do Krosna młodych ludzi po studiach i przenoszenia się tu osób z innych miejscowości a pracujących w Krośnie.

(ak), fot. archiwum