To obecnie jedna z większych inwestycji miejskich. Całkowity koszt projektu wynosi ponad 3 mln zł, z czego 75% środków udało się pozyskać z funduszy unijnych (ZPORR). Pieniądze z UE otrzymało nie tylko miasto, ale także powiat krośnieński i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa - to partnerzy projektu.
Unia Europejska przeznacza ogromne pieniądze na budowę infrastruktury tzw. społeczeństwa informacyjnego. Chodzi o to, aby jak najwięcej ludzi miało dostęp do Internetu i korzystało z zasobów światowej sieci WWW. Takie możliwości mają wspomóc rozwój Starego Kontynentu.
Głównymi elementami krośnieńskiego przedsięwzięcia są: budowa szkieletu miejskiej sieci internetowej o dużej przepustowości oraz wdrożenie nowoczesnych systemów zarządzania informacją i dokumentami. Sieć funkcjonowała będzie głównie na bazie fal radiowych (standard WiMax), w paśmie chronionym 3,5 GHz, ale wykorzystane zostaną także światłowody. Tak na przykład połączono Urząd Miasta przy ul. Lwowskiej z pozostałymi wydziałami UM przy ul. Staszica.
Główna stacja nadawczo-odbiorcza znajduje się na budynku wieżowca policyjnego przy ul. Lwowskiej a centrum zarządzania siecią zlokalizowano w budynku Urzędu Miasta. Taka lokalizacja powoduje, że do sieci mogą się przyłączać inne gminy w promieniu do 15 km. System może potencjalnie objąć 157 tysięcy osób z całego powiatu krośnieńskiego. - Rozmawialiśmy z okolicznymi gminami, są zainteresowani tymi rozwiązaniami - mówił jeszcze w ub.r. Robert Hanusek, były zastępca Prezydenta Krosna.
W samym mieście w sieć połączono już urzędy, szkoły i inne placówki. Chodzi o to, aby w pierwszej kolejności wdrożyć elektroniczny obieg informacji i dokumentów, który ułatwi funkcjonowanie jednostek samorządowych. - Każdy interesant będzie mógł większość spraw załatwić właśnie za pomocą Internetu - deklaruje Piotr Przytocki, Prezydent Krosna. - Przykładowo, ktoś zgłasza wniosek o załatwienie jakiejś sprawy. Wykorzystuje do tego podpis elektroniczny. Przez Internet może śledzić jak jest ona załatwiana - mówi Prezydent.
Już teraz na bazie sieci szerokopasmowej funkcjonuje monitoring bezpieczeństwa oraz trzy hot spoty, czyli publiczne bezprzewodowe punkty z dostępem do sieci Internet. Punkty te obejmują swym zasięgiem obszary: Rynku i jego okolicznych uliczek, dworca PKP / PKS oraz okolic skrzyżowania ulicy Podkarpackiej i Czajkowskiego.
Wystarczy komputer, np. laptop z wbudowaną technologią mobilną WiFi lub oddzielnie zakupioną kartą WLan. Dostęp do Internetu w tych miejscach jest całkowicie bezpłatny, a do połączenia się nie są wymagane żadne hasła. Hot spoty nie mają żadnych ograniczeń w zakresie usług.
Nie ma wyraźnie ustalonej granicy zasięgu danego hot spotu. Zasięg sieci może wahać się w granicach od kilkunastu do kilkuset metrów, zależnie od mocy i czułości urządzeń oraz wzmocnienia anten. Tym samym, nie ma ograniczeń w dostępie do Internetu dla mieszkańców okolicznych budynków. Dostęp uzależniony jest jedynie od propagacji fal radiowych, jak i od parametrów karty WLan. Informatycy twierdzą, że ze względu na duże tłumienie murów budynków zasięg i osiągane przepustowości znacząco spadają w stosunku do sygnału odbieranego przy zachowaniu widoczności optycznej anten.
Władze miasta zapowiadają, że z czasem uruchomione zostaną kolejne hot spoty, m.in w budynkach PWSZ (ul. Kazimierza Wielkiego, ul. Wyspiańskiego), przy tzw. rondzie (skrzyżowanie ul. Lwowskiej, Staszica, Wojska Polskiego i Powst. Warszawskich), w KDK (ul. Kolejowa), w hali sportowo-widowiskowej MOSiR (ul. Bursaki).
Prezydent Krosna twierdzi, że zbudowanie sieci dopiero otworzy możliwości jej wykorzystania. Między innymi w budynkach Urzędu Miasta, w hali sportowo-widowiskowej oraz w Krośnieńskim Domu Kultury uruchomione zostaną infomaty - nowoczesne kioski multimedialne z ekranem dotykowym, w których będzie można znaleźć wszystkie niezbędne informacje. Planuje się także uruchomienie telefonii miejskiej opartej na standardzie VOIP. Sieć ma także pomóc w przeprowadzaniu transmisji obrad Rady Miasta.
Wśród wielu pomysłów na wykorzystanie sieci jest też "elektroniczna karta miejska", która miałaby zastąpić tradycyjne bilety. Taka karta umożliwiałaby wejście na imprezy kulturalno-rozrywkowe, na baseny, do kina, do muzeów, itp.
Nie wiadomo jeszcze, czy miasto zdecyduje się na zaoferowanie mieszkańcom powszechnego dostępu do Internetu. Jedna z koncepcji jest taka, aby dostęp do sieci Internet oferowało Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, tak jak dziś np. wodę. - To wszystko kosztuje i nie może być oferowane bezpłatnie. Chcemy jednak, żeby dostęp do Internetu był tani i powszechny. Nad tym jeszcze pracujemy - mówi Piotr Przytocki.
Operatorem sieci szerokopasmowej oraz bezprzewodowych punktów dostępu do Internetu jest Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp z o.o. w Krośnie. Siecią zarządza bezpośrednio administrator sieci sekcji teleinformatyki: tel. 13 43 683 11 w. 319, e-mail: informatyka@mpgk.krosno.pl