ARCHIWUM 1999-2017

Za 2 lata powstanie nowoczesna biblioteka PWSZ

W połowie 2009 roku ma się planowo zakończyć budowa nowoczesnej biblioteki przy budynku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, który znajduje się w Rynku. Koszt inwestycji to 8,5 mln zł. Jej dofinansowanie ze środków zewnętrznych sięga 85 procent.
Redakcja Portalu
Nowoczesna biblioteka PWSZ powstanie za budynkiem rektoratu (miejsce zaznaczono strzałką)

Nowy obiekt ma zostać dobudowany do istniejącego już budynku rektoratu PWSZ. Biblioteka stanie nad skarpą, w miejscu, gdzie stoi stary, niewykorzystany budynek oraz stacja transformatorowa. - Stacja zostanie przeniesiona w inne miejsce, a budynek zostanie rozebrany. Jest w złym stanie technicznym, ekspertyza wykazała, że nie mógłby znieść obciążeń, które są planowane - mówi Franciszek Tereszkiewicz, kanclerz PWSZ.

Wizualizacja nowego budynku PWSZ - widok od strony ul. Legionów (skarpa)

Uczelnia planuje uruchomienie w tym miejscu nowoczesnego ośrodka biblioteczno-medialnego. W jego skład wejdzie biblioteka, czytelnia internetowa, czytelnia czasopism oraz informacja naukowa. - Przewidujemy dużą strefę z wolnym dostępem do półek, elektroniczne udostępnianie zbiorów, a także postawienie portali internetowych: medycznego oraz związanego z e-lerningiem, czyli kształceniem na odległość. Zaplanowaliśmy również przestrzeń ekspozycyjną dla wystaw plastycznych i fotograficznych oraz bar - wylicza Franciszek Tereszkiewicz. - Czytelnia i biblioteka będzie dostępna nie tylko dla studentów, ale także dla osób prowadzących badania naukowe. Będzie to ośrodek wymiany myśli, informacji naukowej i komunikacji internetowej - dodaje.

Inwestycja obejmuje również remont rektoratu. Na wszystko przygotowany jest projekt budowlany. Uczelnia wystąpiła już także o pozwolenie na budowę. Prace rozpoczną się w drugiej połowie bieżącego roku, po podpisaniu promesy na dofinansowanie inwestycji z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego. Wcześniej w miejscu planowanej budowy muszą zostać przeprowadzone badania archeologiczne w poszukiwaniu reliktów muru staromiejskiego.

Tak obecnie wygląda tylna część rektoratu PWSZ

Inwestycja ma kosztować 8,5 mln zł. 85 procent potrzebnych środków będzie pochodzić ze źródeł zewnętrznych: z dotacji Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz z funduszy europejskich Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Pozostałe 15 procent to środki własne uczelni.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami budowa ma trwać nie dłużej niż dwa lata.

(red.)