ARCHIWUM 1999-2017

Zakończył się remont kaplicy Emaus

Zakończył się (28.03) remont kaplicy Emaus, która znajduje przy ul. Kletówki. Kaplicę odnowiono za fundusze zebrane wśród darczyńców. W wielkanocną sobotę (7.04) odbędzie się w niej święcenie pokarmów, a w poniedziałek - msza święta.
Redakcja Portalu
Emaus

Remont kaplicy zainicjowany przez proboszcza krośnieńskiej Fary i mieszkańców, którym leży na sercu zachowanie tego obiektu, rozpoczął się w maju 2005 roku. Powstał wtedy społeczny komitet odbudowy, który podjął się zbiórki pieniędzy na ten cel. Fundusze na remont kaplicy pochodziły w całości ze składek mieszkańców, parafian oraz firm, które za darmo przekazywały materiały.

Dzięki hojności darczyńców udało się wykonać pracę na kwotę ponad 180 tys. zł. Udało się m.in. odwodnić teren, zrobić odkrywki fundamentów, wzmocnić ściany, wymienić okna i drzwi, doprowadzić wodę, gaz i prąd oraz zainstalować ogrzewanie. Wykonano także marmurową posadzkę, elewację wewnętrzną i zewnętrzną, wymieniono dach oraz odnowiono ogrodzenie i dzwon. W środku znajdują się są nowe ławki wraz z lekcjonarzem oraz odnowiony ołtarz.

Kaplica Emaus znajduje się przy ul. Kletówki, w pobliżu skrzyżowania z ul. Lniarską - tzw. "zetką"

- Ponadto znaleźli się fundatorzy trzech witraży: św. Andrzeja Boboli, błogosławionego ks. Władysława Findysza i błogosławionego ks. Bronisława Markiewicza - mówi Wojciech Malinowski, wiceprezydent Krosna w latach 1994-1998, zaangażowany w remont kaplicy. - 28 marca odbyło się poświęcenie kaplicy, ale prace ciągle trwają i wystarczy jej jeszcze na kolejne 2 lata. Wszystko uzależnione jest od funduszy. Potrzeba jeszcze ok. 60 tysięcy zł - dodaje.

Jedną z osób, które poświęciły czas i zaangażowały się w odnowienie kaplicy jest Wojciech Malinowski, były wiceprezydent Krosna

Do wykonania została m.in tylna część ogrodzenia i zagospodarowanie placu.

W sobotę (7.04) o godz. 10.00 w kaplicy odbędzie się święcenie pokarmów. Tradycyjnie w drugi dzień Świąt Wielkanocnych o godz. 9.00 odbędzie się msza święta.

Wnętrze wyremontowanej kaplicy

Według zapisków historycznych, kiedyś w tym miejscu znajdował się cmentarz żołnierzy szwedzkich z okresu potopu. Kaplica pod wezwaniem Św. Krzyża, zwana również kaplicą Emaus, wzniesiona została poza obrębem miasta w XVIII w. przez jezuitów. W 1930 r. kaplicę rozbudowano, dobudowano prezbiterium, zakrystię i portyk. Z tego samego roku pochodzi ołtarz główny wykonany przez Apoloniusza Kędzierskiego. W bocznym ołtarzu umieszczony był pierwotnie obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, po konserwacji czasowo przeniesiony do kaplicy Matki Boskiej Szkaplerznej w kościele farnym. Po kasacie zakonu, kaplica została przejęta przez parafie Farną i jest jej własnością do dziś.

Kaplica nigdy wcześniej nie była remontowana. Wiele osób jest związanych emocjonalnie z tym miejscem, ponieważ w czasach, gdy religia była zakazana w szkołach, tam właśnie odbywały się katechezy.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
(red.)