Akcja usuwania azbestu prowadzona jest w mieście od 2002 roku. Od tego czasu do końca 2006 roku udało się usunąć ponad 187 ton tego niebezpiecznego odpadu - ze 129 gospodarstw domowych. Miasto zapłaciło za to 90 tys. zł.
Zgodnie z odpowiednią ustawą, osoby posiadające elementy zawierające azbest powinny zgłosić ten fakt w Urzędzie Miasta. - Osoby posiadające np. dach z eternitu, elewację z azbestu, rury kominowo-azbestowe powinny się do nas zgłosić i wypełnić specjalną informację - ankietę, zgłaszając tym samym fakt posiadania wyrobów azbestowych. Dzięki temu jesteśmy w stanie oszacować ilość azbestu w mieście i jego stan - mówi Katarzyna Dziamba-Kawula, inspektor z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta.
- Rozprowadzaliśmy wśród mieszkańców ulotki informujące dotyczące akcji usuwania azbestu i prowadzonej inwentaryzacji, ale nie ma pewności czy do wszystkich ta informacja dotarła. Na pewno nie wszyscy mieszkańcy wiedzą o tym obowiązku - dodaje.
Według aktualnych danych z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Krosna, w 98 gospodarstwach domowych łącznie znajduje się blisko 254 tony azbestu. Tyle teoretycznie jest do usunięcia. Według "Krajowego programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski" do 2032 roku z kraju ma zostać usunięty ten niebezpieczny odpad.
Zbiórką i wywozem azbestu zajmują się firmy wyłonione w drodze przetargu, które posiadają odpowiednie zezwolenia i uprawnienia wydane na podstawie ustawy o odpadach. Elementy zawierające azbest trafiają na składowisko odpadów niebezpiecznych. Praktycznie jedyną metodą jego unieszkodliwiania jest składowanie w specjalnie wydzielonych kwaterach lub na oddzielnych składowiskach, w sposób bezpieczny dla środowiska - szczelnie oddzielonym od powierzchni ziemi i wody.
Wszystkie koszty związane z załadunkiem, transportem i utylizacją materiałów zawierających azbest pokrywa miasto. - Zbliża się okres wiosennych porządków i remontów. Warto, aby jak najwięcej osób dowiedziało się o tej akcji - mówi pracownik zajmujący się gospodarką odpadami w Wydziale Ochrony Środowiska. - Trwa ona cały czas - dodaje.
Szczegółowe informacje na temat akcji usuwania azbestu oraz inwentaryzacji można uzyskać w Urzędzie Miasta Krosna, w Wydziale Ochrony Środowiska - ul. Staszica 2, pokój nr 15 (parter), w godz. od 8.00 do 16.00, tel. 0-13 43 661 83.
Azbest jest handlową nazwą grupy minerałów włóknistych. Wyróżnia się kilka jego typów o różnej szkodliwości dla zdrowia. Najgroźniejszy jest azbest niebieski (krokidolit). Największe zastosowanie przemysłowe ma azbest biały (chryzotyl), następnie azbest niebieski oraz brązowy (amosyt).
Azbest posiada unikalne właściwości chemiczne i fizyczne. Jest wyjątkowo odporny na bardzo wysokie temperatury, na działanie chemikaliów, kwasów, zasad, wody morskiej. Charakteryzuje się także dużą sprężystością i wytrzymałością mechaniczną. Cechy te spowodowały, że znalazł szerokie zastosowanie szczególnie w budownictwie, ale także w przemyśle chemicznym oraz transporcie. Stosowany był m. in. w wyrobach pokryć dachowych, płytek elewacyjnych, rur kominowych czy koców azbestowych.
Azbest jest przyczyną wielu chorób m. in. pylicy azbestowej i raka płuc.