ARCHIWUM 1999-2017

Zielarstwo. Nowy kierunek w PWSZ

Od nowego roku akademickiego Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie rozpoczyna kształcenie na kierunku Zielarstwo. Rekrutacja trwa do poniedziałku (25.07).
Redakcja Portalu
W roku akademickim 2016/2017 Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie będzie kształcić na kierunku Zielarstwo

W 2013 rozpoczęto organizować międzynarodowe konferencje o ziołolecznictwie, potem kursy. Wszystkie te formy szerzenia wiedzy o ziołach cieszą się tak dużym zainteresowaniem, że Państwowa Wyższa Szkła Zawodowa w Krośnie idzie o krok dalej. Od nowego roku akademickiego rozpoczyna kształcenie na studiach na kierunku Zielarstwo.

- Zainteresowanie surowcami roślinnymi wpisuje się w tendencję powrotu do natury i wyboru rozwiązań ekologicznych. Wzrastająca świadomość społeczeństwa o leczniczych właściwościach roślin, a także popyt na produkty i suplementy diety pochodzenia roślinnego wpływają na rozwój przemysłu zielarskiego – argumentują w PWSZ.

Według władz uczelni warto, a nawet trzeba popularyzować wiedzę z zakresu właściwości i zastosowania roślin zielarskich. Polska uważana jest bowiem za kraj o dużych możliwościach produkcji zarówno surowców zielarskich wysokiej jakości, jak i przetwórstwa zielarskiego. Plantacje roślin leczniczych w Polsce zajmują powierzchnię ponad 30 tys. hektarów, a prawie 70% skupowanych surowców zielarskich trafia na rynek krajowy do dalszego przetwórstwa, głównie na leki roślinne i produkty spożywcze. Podkarpacie ma tu miejsce szczególne. Ze względu na niskie zanieczyszczenie środowiska, dobre warunki do rozwoju działalności zielarskiej, działa tu sporo podmiotów zajmujących się pozyskiwaniem i wytwarzaniem surowców zielarskich.

Coraz chętnej wracamy do natury, w tym do ziół - PWSZ wychodzi naprzeciw tym zainteresowaniom

Państwowa Wyższa Szkła Zawodowa w Krośnie będzie jedną z nielicznych uczelni w Polsce kształcących na kierunku Zielarstwo. Studia będą trwać 7 semestrów i zakończą się nadaniem tytułu inżyniera. Po ukończeniu czwartego semestru studenci wybiorą specjalność: produkcja surowców zielarskich lub rośliny zielarskie w produkcji kosmetyków, suplementów diety i żywności funkcjonalnej.

W trakcie trwania studiów studenci zdobędą wiedzę z zakresu szczegółowej uprawy roślin zielarskich, poznają metody konserwacji i przechowywania surowców zielarskich, nauczą się urządzać plantację i ogrody zielarskie, zdobędą też wiedzę o maszynach i urządzeniach stosowanych w przetwórstwie zielarskim.

Elektroniczna rejestracja kandydatów na studia trwa do poniedziałku (25.07, godz. 23:59).

(red.) fot. Damian Krzanowski