Celem przyznania Nagrody Rady Miasta Krosna "Społecznik Roku" jest "wzmocnienie na terenie gminy działań społecznych, realizacji idei budowy społeczeństwa obywatelskiego, wyzwalanie w mieszkańcach wrażliwości społecznej, a także wspieranie i upowszechnianie idei samorządowej oraz współpraca z organizacjami pozarządowymi" - napisano w przygotowanym przez wnioskodawców uzasadnieniu uchwały.
Nagroda będzie przyznawana co roku dla wyróżniających się działaczy społecznych, pracujących na rzecz mieszkańców Krosna. - Znam np. ludzi w Polance, którzy pracują w Ochotniczej Straży Pożarnej czy w samorządowych jednostkach pomocniczych i tam potrafię wiele skromnych osób wskazać, które od wielu wielu pracują na rzecz lokalnej społeczności. W Europejskim Klubie Liderów pracowałem z młodzieżą, której w żaden sposób nie byłem w stanie dowartościować. Wśród osób duchownych jest dużo takich, które pracują z dziećmi lub osobami niepełnosprawnymi i nie biorą za to gratyfikacji finansowej. Wśród nauczycieli jest mnóstwo takich, którzy po godzinach pracy, nie czekając na to czy dyrektor im zapłaci czy też nie, pracują z młodzieżą - wylicza radny Piotr Lenik, inicjator ustanowienia nagrody.
- Idea jest taka, żeby docierać do takich właśnie skromnych ludzi, wydobywać ich, zgłosić i docenić ich pracę społeczną. Takich ludzi jest w naszym mieście setki - dodaje.
Nagroda przyznawana będzie wyłącznie za działalność w danym roku kalendarzowym. Nominować do niej może działająca w mieście jednostka zatrudniająca, organizacja samorządowa lub grupa nieformalna, składająca się z minimum 5 osób. Przyznawana będzie w pięciu kategoriach: działalność na rzecz dzieci i młodzieży, działalność samorządowa, ekologia, pomoc społeczna oraz wolontariat. Dodatkowo kapituła będzie mogła przyznać Nagrodę Honorową za wybitne osiągnięcia o wymiarze krajowym lub międzynarodowym.
Kapitułę tworzy 21 radnych Rady Miasta Krosna. Nagrody - statuetki - będą wręczane 27 maja, podczas corocznej gali "Społecznik Roku" w Dniu Samorządu Terytorialnego. Środki na całe przedsięwzięcie będą pochodzić z budżetu miasta i sponsorów. - Dużo będzie robione własnym sumptem, ale chcielibyśmy, żeby to było maksymalnie uroczyste, żeby osoba nagrodzona czuła się dowartościowana - wyjaśnia Piotr Lenik.
Uchwałę w sprawie ustanowienia nagrody podjęto na sesji Rady Miasta (26.06) przy 19 głosach za i 1 wstrzymującym.
Od 2003 roku nagrody dla ludzi działających społecznie, którzy w szczególny sposób zasłużyli się dla Krosna i regionu przyznaje krośnieńskie Bractwo Św. Ekspedyta.