Bez nowego plastikowego dowodu nie przekroczymy granicy (jeśli nie mamy paszportu), kłopotów możemy się też spodziewać w urzędach, bankach i na poczcie. Co prawda, zostało jeszcze prawie pół roku, ale nie ma co tracić czasu i narażać się na niepotrzebne nerwy. Choć pewnie i teraz trudno je będzie utrzymać na wodzy.
Wymianę dowodu tożsamości zacząć należy od wizyty w Biurze Obsługi Obywatela Urzędu Miasta Krosna przy ul. Lwowskiej. Tam otrzymamy wniosek o wydanie dowodu osobistego. Oczywiście, możemy go również pobrać z oficjalnej strony Urzędu Miasta (www.krosno.pl). W UmiK-u czyli Poradniku Interesanta dostępne są wszystkie praktyczne informacje na temat spraw załatwianych w urzędzie (kliknij).
Nawet jeśli sami ściągniemy sobie formularz, wizyta w Biurze Obsługi Obywatela nas nie ominie. W związku z dużą ilością składanych wniosków, wydawane są tam numery określające kolejność przyjęcia wniosku w danym dniu wraz z przybliżoną godziną. - Takie rozwiązanie pozwoli na sprawniejsze przyjmowanie wniosków dowodowych bez długotrwałego oczekiwania w kolejce na przyjęcie wniosku. Numery wydawane są od godz. 7.15 do wyczerpania dziennego limitu - wyjaśnia Joanna Sowa, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.
Wypełnione formularze składa się w Wydziale Spraw Obywatelskich (ul. Lwowska 28a, pok. 102). Dziennie przyjmowanych jest tylko 45 wniosków, więc numerki wydawane w Biurze Obsługi Obywatela kończą się bardzo szybko, żeby nie powiedzieć natychmiast. Zwykle około godziny 9.00 nie ma już żadnego. - Zdarza się, że o 7.00 rano pod urzędem czeka już około 100 petentów. Przez cały dzień przychodzi w tej sprawie bardzo wiele osób. Czasami ponad 100 jest odsyłanych z kwitkiem - informują panie z Biura Obsługi Obywatela. Niestety, nie otrzymamy numerku na kolejny dzień ani nie ustalimy terminu złożenia wniosku telefonicznie.
Przyjmowanie wniosków odbywa się na trzech stanowiskach. W trakcie uruchamiania jest czwarte. - Procedura uruchamiania takiego stanowiska jest długa. Nie można po prostu po krótkim przeszkoleniu oddelegować na to stanowisko pracowników z innych wydziałów. Tu trzeba mieć specjalne uprawnienia, pracować na odpowiednim oprogramowaniu - mówi Joanna Sowa. - Około 12 tys. mieszkańców miasta nie wymieniło jeszcze dowodów osobistych. Jeżeli składanie wniosków będzie się nasilać, najprawdopodobniej wydłużony zostanie czas pracy wydziału - dodaje.
Wniosek należy złożyć osobiście. Do osób starszych i chorych, które same nie są w stanie tego uczynić, przyjadą urzędnicy.
Do wypełnionego i podpisanego wniosku musimy załączyć dwa aktualne zdjęcia i dowód uiszczenia opłaty za wydanie dowodu osobistego.
Fotografie mają mieć wymiary 35 x 45 mm. Mamy być na nich widoczni z lewego pół profilu, z widocznym lewym uchem, bez nakrycia głowy oraz okularów z ciemnymi szkłami.
Zdjęcia zrobimy w każdym zakładzie fotograficznym, będą do odebrania nawet w ciągu godziny. Cena usługi wynosi około 15 zł. - Przychodzi bardzo dużo osób, ale nie zauważyliśmy jakiegoś specjalnego wzrostu zainteresowania - mówi Tomasz Krzanowski z zakładu Foto Murman-Krzanowski. - Jeżeli ktoś nie może przyjść do nas osobiście, nasi pracownicy dojeżdżają do klienta - dodaje Katarzyna Skiba z Foto Ekspress Busz.
Opłatę za wydanie dowodu uiścimy w kasie Urzędu Miasta. Wynosi 30 zł.
Jeżeli stary dowód osobisty nie jest wydany przez Urząd Miasta Krosna, konieczne jest także dołączenie skróconych aktów stanu cywilnego: odpis aktu małżeństwa wraz z adnotacją o aktualnie używanym nazwisku (z wyjątkiem osób, które zawarły związek małżeński w Krośnie), odpis aktu urodzenia, w przypadku osób, które nie wstąpiły w związek małżeński (z wyjątkiem osób urodzonych w Krośnie).
Na nowy dokument trzeba poczekać około miesiąca. Wydział Spraw Obywatelskich przesyła wniosek do Centrum Personalizacji Dokumentów w Warszawie, które zajmuje się produkcją dowodów osobistych. Osoby, które przychodzą po jego odbiór przyjmowane są poza kolejnością.