ARCHIWUM 1999-2017

EMPiK będzie w ELiJOT

Dwie wiadomości w sprawie EMPiK-u w Krośnie. Zła i dobra. Na pewno jeszcze co najmniej przez najbliższy rok trzeba będzie odwiedzać te salony w innych miastach. Nie znajdzie się on bowiem w ofercie Galerii Portius. Najprawdopodobniej EMPiK powstanie natomiast w planowanym Kompleksie Handlowo-Usługowym ELiJOT na rogu ulic Niepodległości i Legionów. Jego budowa ruszy jeszcze w tym roku.
Redakcja Portalu
Tak wyglądają typowe salony EMPiK

EMPiK to jedna z najpopularniejszych sieci salonów, oferująca produkty związane z kulturą i rozrywką. Można tam nabyć książki, muzykę, czasopisma i prasę, filmy, gry komputerowe i multimedia, artykuły papiernicze oraz hobbystyczne. W całej Polsce zlokalizowanych jest 76 salonów sprzedaży w 44 największych miastach Polski.

Na początku EMPiK-i funkcjonowały jako Kluby Międzynarodowej Prasy i Książki. Pierwszy taki klub powstał w 1947 roku w Warszawie. W okresie powojennym był on praktycznie jedyną instytucją dostarczającą czytelnikom prasę obcojęzyczną, a także miejscem organizacji licznych imprez kulturalnych.

Bywanie w KMPiK-ach należało do dobrego tonu. Pojawiali się tam uczeni i studenci, pisarze i dziennikarze, artyści, inżynierowie, robotnicy. Wszyscy, którym zależało na kształtowaniu ówczesnej kultury.

Szczególny okres rozwoju KMPiK-ów przypadł na lata 60. Kluby podlegały wówczas Ministerstwu Łączności. Na początku lat 70-tych KMPiK-i weszły w skład RSW Prasa-Książka-Ruch. W ciągu 20 lat sieć objęła swym zasięgiem prawie całą Polskę. W szczytowym okresie działało prawie 100 placówek.

Wraz z rokiem 1990 nadeszły trudne czasy dla kultury, słabo nieregularnie dotowanej przez państwo. Kluby rozpoczęły walkę o przetrwanie. Lekarstwem był zagraniczny kontrakt z firmami Kodak i IBM. Efektem tej współpracy stały się (działające do dziś w salonach EMPiK) laboratoria fotograficzne Kodak Express.

Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych holendersko-belgijska grupa kapitałowa EASTBRIDGE odkupiła udziały od RSW Prasa-Książka-Ruch. Tak powstała w 1991 roku Spółka EMPiK, przejmując istniejące od 1947 roku Kluby Międzynarodowej Prasy i Książki.

W 1994 roku Grupa Eastbridge nabyła od Skarbu Państwa 100% udziałów w EMPiK Sp. z o.o. Od marca 2004 roku EMPiK jest częścią grupy NFI EMPiK Media & Fashion SA notowanej na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

EMPiK istniał także w Krośnie. Jeszcze jako Klub Międzynarodowej Prasy i Książki w latach 1988-1991 zajmował jeden z budynków przylegających do Rynku. Dzisiaj znajduje się tam Bank Śląski.

Dotowany przez "Ruch" klub działał bardzo prężnie. Pracowało w nim kilkanaście osób. KMPiK zajmował dwie kondygnacje, na których mieścił się m. in. sklep, kawiarnia i ośrodek języków obcych. Było też miejsce na koncerty i wystawy. Na potrzeby klubu planowano także zaadaptować piwnicę i strych kamienicy. Wtedy funkcjonowanie KMPiK-u opierało się głównie na działalności kulturalnej i oświatowej, nie tak jak dziś - na sklepie. - Na otwarcie musieliśmy zbierać potężne magazyny książek. Ludzie po książki stali w kolejkach - wspomina Stanisław Lorens, ówczesny dyrektor Klubu Międzynarodowej Prasy i Książki w Krośnie. - Klub cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, bo placówek kultury w mieście było niewiele - dodaje.

W latach 1988-91 w tym budynku (obecnie ING Bank Śląski) funkcjonował salon KMPiK

Początkiem lat dziewięćdziesiątych krośnieński klub podzielił losy KMPiK-ów w całej Polsce. Skończyły się państwowe dotacje, klub musiał się utrzymywać ze sklepu. Do tego doszły jeszcze kłopoty z lokalem. - Mieliśmy zbyt dobry lokal. Jak przyszły nowe warunki ekonomiczne to zainteresowały się nim banki. W tym czasie władze miasta przekazywały najbardziej atrakcyjne budynki. Nawet się procesowałem, ale wypowiedzieli nam umowę. Gdybyśmy mieli gorszy lokal to klub dalej by funkcjonował - mówi Stanisław Lorens. Dodaje także, że bardzo mile wspomina ten okres i żałuje, że nie ma w Krośnie EMPiK-u. - Jak jestem w Krakowie czy Warszawie to zawsze odwiedzam EMPiK ze względów emocjonalnych.

Na takie same wycieczki niestety zmuszeni są inni mieszkańcy Krosna czy okolic, którzy cenią sobie ofertę EMPiK-ów. Najbliższy taki sklep (a nawet dwa) mieści się w Rzeszowie. Niektórzy z nadzieją przeglądali listę firm, które znajdą się w Galerii Portius. "Po wejściu na stronę internetową www.galeriaportius.pl i zapoznaniu się z wykazem firm, które będą mieć tam swoje stoiska handlowe mam trochę mieszane uczucia. Brakuje mi m.in. fajnego sklepu - Empiku. Myślę, że byłby to dobry pomysł, ponieważ moim zdaniem w naszym mieście nie ma porządnego sklepu z książkami i muzyką. Empik znajduje się w wielu miastach, choćby w Nowym Sączu gdzie są aż trzy tego typu sklepy. A w czym my jesteśmy gorsi?" - napisała na "Opiniach" monika5550.

Przy wyborze nowych lokalizacji EMPiK przeprowadza analizę i własne badania rynku. Sprawdza m. in. siłę nabywczą ludności (np. średni przychód na rodzinę, stopę bezrobocia), obecność i wyniki sklepów dużych sieci handlowych oraz działalność konkurencji.

EMPiK planuje w 2007 roku przekroczyć liczbę 100 salonów na terenie całego kraju. - Naturalnym etapem rozwoju jest wejście do mniejszych miejscowości. Dostrzegamy potencjał, który drzemie w miastach od 50 tys. do 100 tys. mieszkańców. Chcemy zapełnić lukę w kulturalnej ofercie w tych ośrodkach. W ubiegłym roku otworzyliśmy salony m. in. w Starogardzie Gdańskim, Kwidzynie i Puławach - wyjaśnia Monika Marianowicz, dyrektor PR&Event spółki EMPiK.

Być może taki salon powstanie w Krośnie za rok, może dwa lata

Niestety, w Galerii Portius nie będzie EMPiK-u. - W naszych planach dotyczących ekspansji, czyli otwarcia nowych salonów na najbliższy rok, nie ma Krosna - przyznała Monika Marianowicz.

Co nie znaczy, że nie było takich planów. O jego uruchomienie zabiegał Dariusz Bobusia, prezes Galerii Portius. - Rozmawiałem z EMPiK-iem jakieś półtora roku temu. Otrzymałem wtedy odpowiedz: 450 metrów kwadratowych na parterze. W tej galerii nie było takiej możliwości - mówi. Ale będzie w innej...

Jeszcze w tym roku ruszy budowa kolejnej galerii handlowej. Na przeciwko Galerii Potrius, po drugiej stronie ulicy Niepodległości powstanie Kompleks Handlowo-Usługowy ELiJOT. Inwestor, Józef Guzik prowadzi zaawansowane rozmowy na temat uruchomienia w tym obiekcie salonu EMPiK. - Warunki wstępnie zostały zaakceptowane. Podoba im się miejsce i otoczenie - zapewnia Józef Guzik. - Wiadomo, że jeżeli tu się zainstalują to będą tylko tu - a nie w Jaśle czy Sanoku. Taka jest ich polityka - dodaje.

EMPiK zmienił także politykę w sprawie wielkości swoich salonów. Jest już skłonny otwierać mniejsze salony, nawet o powierzchni od 250 metrów kwadratowych. Jednak muszą one być zlokalizowane na parterach przy głównych ciągach komunikacyjnych.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
Aneta Kut, fot. Damian Krzanowski, EMPiK