ARCHIWUM 1999-2017

Miasto wspiera inwestorów

Przedsiębiorcy, którzy poprzez nowe inwestycje stworzą miejsca pracy, będą zwolnieni z podatku od nieruchomości. Taką pomoc dla inwestorów oferuje Krosno.
Redakcja Portalu
Przedsiębiorca, który uruchomi w Krośnie nową działalność i zatrudni pracowników może liczyć na pomoc miasta

Na ostatniej sesji Rady Miasta (02.10) podjęto uchwałę, na mocy której przedsiębiorcy budujący nowe obiekty na terenie miasta, dzięki temu stwarzający nowe miejsca pracy, będą mogli ubiegać się o pomoc de minimis (wsparcie państwa lub samorządu udzielane przedsiębiorcom). Ma ona polegać na zwolnieniu od podatku od nieruchomości.

"Przyjęcie przedłożonego projektu uchwały przyczyni się do przyciągania inwestorów, pobudzenia przedsiębiorczości, przyspieszania rozwoju gospodarczego, co za tym idzie, również zmniejszania się stopy bezrobocia w mieście Krośnie." - napisano w uzasadnieniu uchwały.

- Uchwała ta była przygotowana już prawie trzy lata temu, jednak wejście Polski do Unii Europejskiej spowodowała konieczność konsultacji z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W chwili obecnej wydaje się, że to jest uchwała jakby niepotrzebna, bo bezrobocie jest niskie i brakuje siły roboczej. Nie należy jednak zaprzestać udogodnień dla tych, którzy chcą zakładać własną działalność gospodarczą, co wiąże się z ryzykiem i wydatkami - wyjaśnia prezydent miasta, Piotr Przytocki.

Beneficjentami pomocy mogą być przedsiębiorcy, którzy utworzą nowe miejsca pracy związane z nową inwestycją, poprzez uruchomienie działalności gospodarczej. Pomoc obejmie także przedsiębiorców poszerzających swoją działalność. Zwolnienie z podatku obejmie wówczas tylko nową inwestycję, czyli nowo wybudowane budynki zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej.

Poprzez udogodnienia dla przedsiębiorców miasto chce przyciągnąć nowych inwestorów

- Oferujemy wsparcie szczególnie w zakresie działalności produkcyjnej i usługowej. Wybraliśmy także branże, które według nas powinny uzyskać wsparcie, chociażby takie jak budowa hoteli czy działalność badawczo-rozwojowa. Chcemy wspierać działalność inkubatorów akademickich czy inkubatorów przedsiębiorczości nakierowaną na działalność innowacyjną. Krosno jest także przygotowane do prowadzenia działalności call center czy centrów finansowo-księgowych - wylicza prezydent.

Oto formy działalności gospodarczej, które mogą być objęte pomocą miasta:

Przedsiębiorca będzie zwolniony z podatku od nieruchomości przez rok, jeżeli jego inwestycja spowoduje stworzenie co najmniej 5 nowych miejsc pracy. Zatrudnienie co najmniej 15 nowych pracowników sprawi, że inwestor otrzyma pomoc przez dwa lata. Minimum 25 nowych miejsc pracy to zwolnienie z podatku od nieruchomości przez 3 lata, 50 - przez 4 lata i 100 - przez 5 lat. Warunkiem udzielenia pomocy de minimis jest zatrudnianie pracowników w pełnym wymiarze czasu pracy.

Aneta Kut, fot. Adrian Krzanowski