Socrates-Erasmus to projekt wspierający międzynarodową współpracę szkół wyższych - umożliwia wyjazdy studentów za granicę na część studiów i praktykę, promuje mobilność pracowników uczelni, stwarza uczelniom liczne możliwości udziału w projektach wraz z partnerami zagranicznymi.
Z Turcji do Krosna przyjechało aż siedmioro studentów w wieku od 20 do 23 lat. Zostali zakwalifikowani przez macierzyste uczelnie na wyjazd do partnerskiej uczelni w Europie w celu zrealizowania tam części studiów. Na krośnieńskiej PWSZ uczą się głównie na kierunku Filologia angielska, ale również na Turystyce i Rekreacji, Sieciowych Systemach Informatycznych czy Wychowaniu Fizycznym.
Przyjechali z takich miast Turcji jak: Tokat, Konya i Burdur. Mieszkają w szkolnej bursie na ul. Słowackiego, a cześć z nich w mieszkaniu na ul. Łukasiewicza. Ich uczelnie macierzyste dały im wytyczne odnośnie programu studiów, co jest uzgodnione z PWSZ. - Studia w Krośnie mają ciekawszy i przyjemniejszy charakter niż w Turcji - twierdzą. Dlatego chętnie włączyli się w rytm życia studenckiego. Kilkoro z nich wraz ze studentami II roku Filologii angielskiej przygotowało niedawno krótką inscenizację "Snu Nocy Letniej" Szekspira. Jeden z nich - Ali ma nawet praktyki w jednej z naszych szkół podstawowych. - Wykładowcy są do nas pozytywnie nastawieni. Cieszą się, że polscy studenci mogą dzięki nam w praktyce poćwiczyć swe umiejętności - podkreślają goście z Turcji. Ich pobyt początkowo miał trwać 1 semestr, ale Ali, Sefa, Salihan i Serkan postanowili przedłużyć go o kolejny. Dołączą do nich też kolejni studenci z Turcji.
Bardzo podoba im się w Krośnie. - To bardzo gościnne i niezbyt drogie miasto, a mieszkańcy są mili, radośni i pomocni - podkreślają. Wiele razy zdarzyło się im zgubić. Kiedy nie wiedzieli jak gdzieś dojść - krośnianie chętnie doradzali, a gdy nie umieli wytłumaczyć, czasem nawet zaprowadzali we właściwe miejsce. Studenci z Turcji swój wolny czas spędzają na rozmowach z przyjaciółmi. Najczęściej spotykają się z nimi w krośnieńskich pubach i restauracjach. - Polskie piwo jest bardzo dobre - zauważają. Grają też w koszykówkę lub uczestniczą w różnych imprezach miasta. Ostatnio, w środę (09.01) byli na Międzypaństwowym Turnieju w Halowej Piłce Nożnej Futsal. Czasem chodzą też potańczyć do klubu Geneza.
Dzięki temu, że są sympatyczni zyskali grono polskich przyjaciół, którzy nauczyli ich wielu słów w naszym języku, takich jak: "proszę", "dziękuję", "cześć". Niektórzy potrafią nawet zapytać po polsku "ile kosztuje piwo?" czy tworzyć inne zdania. A na co narzekają? - Na polską zimę. W naszym kraju jest to niespotykane zjawisko, ale zdążyliśmy się już do niego przyzwyczaić - zapewniają.
W marcu 2005 Komisja Europejska przyznała PWSZ w Krośnie Kartę Programu Socrates, dzięki której pozyskano środki na wymianę studentów i pracowników naukowych z uczelniami partnerskimi. Poszczególne Instytuty i Zakłady podpisały z nimi umowy dwustronne. Oto lista uczelni partnerskich:
- Universita di Bologna, Włochy
- University of Southern Dania
- University of Miskolc, Węgry
- Fachhochschule Koeln, Niemcy
- Suleyman Demirel Universitesi, Turcja
- Gazi University, Turcja
- Klagenfurt Universitaet, Austria
- Technical University of Ostrava, Czechy
- Universitat Pompeu Fabra, Hiszpania
- Universidad de Jaén, Hiszpania
- Universidad S.E.K., Hiszpania
- Universidad de Valladolid, Hiszpania
- Universidade de Minho, Portugalia
- Escola Superior de Educacao Jean Piaget, Portugalia
- Presovska Univerzita, Słowacja
- Univerzita Pavla Jozefa Šafarika v Košiciach, Słowacja
- University of Nothern Iowa, USA