ARCHIWUM 1999-2017

Park Przygody zamiast "przygód" w parku

Tyrolka, kładki, sieci pajęcze i inne atrakcje będą czekać na miłośników sportów ekstremalnych w linowym parku przygody. Już w przyszłym roku zamieni się w niego jeden z miejskich parków. Jeśli uda się zdobyć dofinansowanie, nowości pojawią się również na stoku narciarskim w Czarnorzekach.
Redakcja Portalu
W przyszłym roku park przy ul. Okrzei zmieni się diametralnie - amatorzy taniego wina nie będą tu mile widziani

Park Przygody powstanie przy ul. Okrzei. Od wielu lat miejsce to stawało się coraz bardziej zapuszczone i niebezpieczne, a ukształtowanie terenu sprzyja proponowanemu rozwiązaniu. Takie "małpie gaje" od dawna z powodzeniem funkcjonują w Polsce i za granicą. Zapewniają niezapomniane wrażenia, adrenalinę i wysiłek na świeżym powietrzu.

Park Przygody w Krośnie głównie składał się będzie z toru przeszkód linowych, umieszczonych między drzewami, na różnej wysokości. Będzie proponował odwiedzającym różne formy aktywnego spędzania wolnego czasu. Na śmiałków będzie czekać m.in. tyrolka czyli zjazd na linach między drzewami, mosty, kładki, belki, pętle, siatki, wiszące skakanki, sieci pajęcze, itp.

Będzie kilka tras, każda o innym stopniu trudności. Tak, aby z atrakcji w parku mogli korzystać praktycznie wszyscy, od najmłodszych po dorosłych. Przewidziano więc trasę dla dzieci, średnią, wysoką, a także integracyjną. Nad bezpieczeństwem korzystających z parku czuwać będą instruktorzy.

Park na Zawodziu - widok od strony bramy wejściowej

Przeszkody na wysokościach to nie jedyne atrakcje w nowym parku przygody. Dodatkowym elementem będzie tzw. vita park. - Będzie to coś w rodzaju ścieżki zdrowia - taka naziemna ścieżka przeszkód terenowych - mówi Bronisław Baran, zastępca prezydenta miasta. Vita park składał się będzie m. in. z drewnianych poręczy, równoważni, obręczy, stopni, ławeczek, slalomów, poprzeczek, belek do żabich skoków czy przeskoków poprzecznych.

W obrębie parku stanie też drewniany pawilon, w którym będzie się mieścić m. in. kasa, szatnie i sanitariaty.

Projekt Parku Przygody

Opis urządzeń na ścieżce zdrowia: 1. Start 2. Ćwiczenia rozciągające 3. Żabie skoki 4. Niska i wysoka poprzeczka 5. Przeszkoda 6. Slalom 7. Ławeczki 8. Niskie stopnie 9. Obręcze 10. Niskie równoważnie 11. Niskie drewniane poręcze 12. Ukośna kładka 13. Przeskoki poprzeczne 14. Niskie przeszkody do przeskoków 15. Koniec

Miasto aplikuje o dofinansowanie na budowę Parku Przygody. Wspólny projekt przygotowano razem ze Słowakami, dwoma partnerskimi miastami - Świdnikiem i Preszowem. Jeśli będą unijne pieniądze, Świdnik wyremontuje lodowisko, a Preszów również wybuduje park linowy.

Część środków z uzyskanego dofinansowania pójdzie jeszcze na modernizację stoku narciarskiego w Czarnorzekach koło Krosna. Teraz jego długość wynosi 360 m, ale będzie on wydłużony o około 100 metrów, poszerzony i wyprofilowany. Przewidziano też budowę nowego, dłuższego wyciągu, sztuczne naśnieżanie i oświetlenie. - Wprowadzony zostanie również nowy systemem identyfikacji i biletowania - dodaje Bronisław Baran.

Takie śmieci, jak ta stara opona, mają zniknąć z parku

Całość projektu (łącznie z inwestycjami na Słowacji) zamyka się kwotą około 5 mln złotych. - Jeśli nie będzie dofinansowania, z własnych środków miasto zrobi park linowy - zapewnia zastępca prezydenta. Inwestycje na stoku w Czarnorzekach zostaną odłożone na późniejsze terminy.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
Aneta Kut, fot. Adrian Krzanowski, infografika Krosno24.pl na podst. materiałów pracowni architektonicznej Wacława Krzanowskiego