ARCHIWUM 1999-2017

Powstało pogotowie na bolący ząb

Od nowego roku w Krośnie ruszyło pogotowie stomatologiczne. To dobra wiadomość, bo przez ostatnie lata mieszkańcy Krosna i okolic, których ból zęba dopadł w nocy lub święta musieli szukać pomocy w prywatnych gabinetach lub jechać na pogotowie do Rzeszowa.
Redakcja Portalu
Tak wygląda pomieszczenie pogotowia stomatologicznego przy ul. Grodzkiej

Pogotowie udziela doraźnej pomocy stomatologicznej. Od 1 stycznia placówka działa na zasadzie kontraktu z NFZ w ramach Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego (SPPR) w Krośnie przy ul. Grodzkiej.

Przez ostatnie cztery lata mieszkańcy Krosna i powiatu byli pozbawieni bezpłatnej opieki stomatologicznej w nocy i dni świąteczne. W efekcie chorzy z bólem lub urazem zęba mieli dwa wyjścia: skorzystać z usług gabinetu prywatnego albo jechać do Rzeszowa, gdzie funkcjonuje najbliższe pogotowie stomatologiczne.

- Brak opieki stomatologicznej funkcjonującej na zasadach pogotowia w naszym regionie był bolesnym problemem. SPPR w Krośnie jest jednostką podległą staroście krośnieńskiemu, dlatego Jan Juszczak podjął starania o zdobycie środków na utworzenie gabinetu - mówi Ewa Bukowiecka, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Krośnie.

Wielokrotne rozmowy z zarządem województwa podkarpackiego zakończyły się sukcesem. Radni sejmiku wojewódzkiego przyznali dotację w wysokości 100 000 zł na wyposażenie gabinetu stomatologicznego w Krośnie.

Negocjacje z NFZ trwały niespełna trzy miesiące. W tak krótkim czasie udało się wyremontować pomieszczenie na gabinet, kupić sprzęt, zatrudnić personel i wprowadzić zmiany prawne w statucie jednostki. - Jest to spory wyczyn, ale udało się nam wszystko przygotować na przyjęcie pacjentów. Kontrakt na 2009 rok w zakresie finansowania usług stomatologicznej pomocy doraźnej zabezpiecza koszty funkcjonowania na średnim poziomie - mówi Andrzej Jurczak dyrektor SPPR w Krośnie. - Jednak po rozmowach z przedstawicielami NFZ można liczyć na zwiększenie kwoty w następnych latach. Początki są zawsze trudne, ale mamy nadzieję, że będzie lepiej - dodaje.

"Pogotowie Stomatologiczne - Pomoc Doraźna" - jak sama nazwa wskazuje ma służyć pacjentom w nagłej potrzebie (ból lub uraz zęba). W gabinecie stomatologii doraźnej lekarze dyżurni nie będą prowadzić leczenia przewlekłych schorzeń stomatologicznych, a jedynie fachowo zaopatrzą pacjenta.

Pomoc udzielana będzie wszystkim ubezpieczonym, którzy przedstawią aktualny dokument potwierdzający ubezpieczenie pacjenta (będzie to rygorystycznie przestrzegane), osoby nie posiadające ubezpieczenia zostaną przyjęte za pełną odpłatnością.

Gabinet wyposażony jest w nowoczesny sprzęt stomatologiczny, aparat RTG i kompletny zestaw innych specjalistycznych urządzeń.

Lekarze stomatolodzy dyżurować będą w dni powszednie (od poniedziałku do piątku) od godziny 19:00 do 7:00, a w dni wolne od pracy i święta od godziny 7:00 do 7:00. Telefon do pogotowia stomatologicznego w Krośnie - 0-13 43 202 22.


Informujemy, że z dniem 1 sierpnia 2016 roku zostały zakończone świadczenia w zakresie ambulatoryjnej doraźnej pomocy stomatologicznej realizowane dotychczas w Gabinecie Stomatologicznym w siedzibie Pogotowia Ratunkowego w Krośnie ul. Grodzka 45.

Nowym realizatorem świadczenia doraźnej pomocy stomatologicznej jest od dnia 1 sierpnia 2016 roku Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II w Krośnie przy ulicy Korczyńskiej 57.

Gabinet Stomatologiczny w Szpitalu Podkarpackim czynny jest w dni powszednie od godz. 19:00 do godz. 7:00 natomiast w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy funkcjonuje całodobowo.

Aneta Kut, fot. archiwum Starostwa Powiatowego