ARCHIWUM 1999-2017

Prestiżowa nagroda naukowa dla krośnian

Dwaj krośnianie nagrodzeni prestiżową nagrodą z historii sztuki. Za opracowanie rękopiśmiennych inwentarzy zabytków powiatów jasielskiego, krośnieńskiego i sądeckiego, Piotr i Tadeusz Łopatkiewiczowie otrzymali nagrodę w XII edycji konkursu im. prof. dra Jerzego Z. Łozińskiego.
Redakcja Portalu
Piotr i Tadeusz Łopatkiewiczowie zostali uhonorowani prestiżową nagrodą naukową z historii sztuki

Uroczyste wręczenie prestiżowej nagrody odbyło się podczas dorocznej Ogólnopolskiej Sesji Stowarzyszenia Historyków Sztuki, w gmachu Dworu Artusa w Toruniu (13.11). Za najlepsze prace naukowe z historii sztuki polskiej ze szczególnym uwzględnieniem prac dokumentacyjnych i katalogowych, nagrodę otrzymali dwaj krośnianie - Piotr i Tadeusz Łopatkiewiczowie. Jednogłośnie przyznało ją jury konkursu, w skład którego wchodzili naukowcy z kilku polskich uniwersytetów.

Szczególnie docenione zostały naukowe i edytorskie opracowanie przez krośnian cennych rękopiśmiennych inwentarzy zabytków powiatów: jasielskiego, krośnieńskiego i sądeckiego, sporządzonych przez Stanisława Tomkowicza na przełomie XIX i XX wieku - pioniera nowoczesnej inwentaryzacji zabytków na ziemiach polskich.

Prace nad tymi wydawnictwami realizowane były od 1999 roku we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie, w ramach dużego projektu naukowo-badawczego, zakończonego ostatecznie przed kilkoma dniami wydaniem "Inwentarza zabytków powiatu limanowskiego" - ostatniego z niewydanych drukiem rękopiśmiennych inwentarzy topograficznych, sporządzonych u schyłku XIX wieku przez Stanisława Tomkowicza.

Inwentarze zabytków powiatów: jasielskiego, krośnieńskiego i sądeckiego opracowane przez braci Łopatkiewiczów

Wcześniejsze tomy Inwentarzy, wydane przez Łopatkiewiczów z rękopisów przechowywanych w Bibliotece Książąt Czartoryskich, opatrzone obszernymi komentarzami, wyposażone w archiwalny materiał ilustracyjny - ukazały się w Krakowie w latach 2001, 2005, 2007 i 2008.

To nie jedyna nagroda, jaką krośnieńscy naukowcy otrzymali za swoje opracowania. W ubiegłym roku za edycję "Inwentarza zabytków powiatu krośnieńskiego" - otrzymali nagrodę prezydenta Krosna za osiągnięcia w dziedzinie kultury. W 2008 roku dwutomowy "Inwentarz zabytków powiatu sądeckiego" został nagrodzony przez starostę nowosądeckiego "Srebrnym Jabłkiem Sądeckim" oraz - przyznaną po raz pierwszy - nagrodą "Sądecczyzna" im. Szczęsnego Morawskiego za najlepszą publikację dotyczącą dziejów i kultury Sądecczyzny, przyznaną przez Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Sączu, komitet redakcyjny "Rocznika Sądeckiego", Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu oraz redakcję "Almanachu Muszyny".</p.

Więcej na temat "Inwentarza zabytków powiatu krośnieńskiego" pisaliśmy w marcu 2008 roku. Prezentowaliśmy przykłady bardzo cennych dawnych rysunków i fotografii Krosna, które ujęte zostały w publikacji krośnieńskich naukowców.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU:
(an), fot. archiwum