Kampus stanie na malowniczo położonej działce przy ul. Dmochowskiego w Suchodole. Kiedy inwestycja zostanie zrealizowana, zajęcia dla studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej odbywać się już będą w trzech miejscach w mieście: w Rynku i okolicach, w Turaszówce, no i w Suchodole.
Budowa kampusu to kolejna w ostatnich latach inwestycja krośnieńskiej uczelni. Za sobą ma już m. in. remont kompleksu budynków przy ul. Kazimierza Wielkiego oraz modernizację dziedzińca w ich sąsiedztwie. Teraz przyszedł czas na inwestycje dla instytutu politechnicznego. Uczelnia nie dysponuje własną bazą laboratoryjną. Aktualnie tego typu pomieszczenia wynajmuje w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 "Mechaniku".
- Potrzeby rynkowe wskazują na to, że absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie pod warunkiem, że są dobrze przygotowani do pracy, znają nowe technologie i nie będą wymagali po ukończeniu studiów dodatkowego przeszkolenia czy przygotowania do zawodu inżyniera - mówi Franciszek Tereszkiewicz, kanclerz PWSZ.- Stąd decyzja o tym, żeby rozbudować bazę laboratoryjną, nowocześnie ją wyposażyć, aby odpowiadała oczekiwaniom pracodawców, a także standardom obowiązującym na współczesnym rynku pracy - tłumaczy.
O lokalizacji kampusu technicznego w Suchodole zadecydowały także inne względy. Uczelnia jest tam właścicielem niemal 4-hektarowej działki przy ul. Dmochowskiego. Stoją na niej zabudowania po zlikwidowanym Zespole Szkół Rolniczych. - Okazało się, że są one w dobrym stanie technicznym. Nadają się do rozbudowy i adaptacji na cele uczelni - twierdzi kanclerz.
Budowa będzie realizowana w dwóch etapach. Pierwszy obejmuje przebudowę już istniejących budynków. Znajdzie się w nich miejsce na 9 pracowni dydaktyczno-naukowych, czytelnię, pomieszczenia dla kadry dydaktycznej oraz techniczno-sanitarne. Do obiektu dobudowany zostanie segment, w którym powstanie aula mieszcząca około 300 osób, z możliwością podziału na dwie mniejsze sale wykładowe.
Kolejny budynek przeznaczony będzie na laboratoria dla czterech zakładów: budownictwa, inżynierii środowiska, mechaniki i budowy maszyn oraz rolnictwa. Aktualnie na tych kierunkach prowadzonych jest 11 specjalności kształcenia. - Te 4 kierunki będą stanowić o powodzeniu dydaktycznym uczelni. Młodzież przychodząca do PWSZ coraz częściej podejmuje studnia inżynierskie, studia politechniczne - informuje Franciszek Tereszkiewicz. Jak tłumaczy, sprawia to świadomość perspektyw znalezienia po tych kierunkach pracy.
Dodatkowym atutem lokalizacji kampusu w Suchodole jest również spora ilość gruntu, na którym można planować kolejne inwestycje. Mówi się o otwartych obiektach sportowych: boisku do siatkówki, koszykówki, tenisa, a także siatkówki plażowej, ale też o akademiku. Na tę ostatnią inwestycję uczelnia dopiero zabiega o środki zewnętrzne. - Będziemy się starali rozbudować bazę socjalną. Aktualnie studenci korzystają z rozproszonej bazy znajdującej się w - co prawda - dogodnie położonych miejscach, ale jednak uniemożliwiających integrację środowiska studenckiego. A to jest bardzo ważne - mówi kanclerz.
Zapewnia też, że odbywanie zajęć w trzech miejscach w mieście, nie będzie dla studentów bardzo uciążliwe. Plany zajęć zostaną ułożone w ten sposób, aby studenci nie musieli w ciągu jednego dnia przemieszczać się z miejsca na miejsce. - Jest to niewątpliwie utrudnienie dla nich, ale będziemy posiadali bazę własną, co ma kapitalne znaczenie - podkreśla.
Kiedy ruszą prace? Uczelnia posiada już pozwolenie na budowę, aktualnie trwają prace projektowe. Jak informuje Franciszek Tereszkiewicz, w drugim kwartale przeprowadzone będą postępowania przetargowe, aby z pracami ruszyć w sezonie budowlanym, w lecie i jesienią.
Zakończenie całej inwestycji w Suchodole planowo ma nastąpić w 2012. Natomiast laboratoria będą oddane do użytku wcześniej, bo w 2010 roku. - One mają pierwszorzędne znaczenie - zaznacza kanclerz.
Inwestycja zostanie dofinansowana środkami zewnętrznymi w ramach Programu Operacyjnego Rozwoju Polski Wschodniej w kwocie ok. 6 mln euro. To 85 % budżetu całej inwestycji. 40 procent tej puli przeznaczonych jest na jeszcze inne przedsięwzięcie PWSZ - trwającą już budowę biblioteki w Rynku. - Prace te są już bardzo poważnie zaawansowane. Część tej inwestycji zostanie oddana jesienią tego roku, a całość w 2010 - informuje Franciszek Tereszkiewicz.