ARCHIWUM 1999-2017

Mało spektakularny parking pod spektakle

W przyszłym tygodniu ruszą prace przy budowie parkingu na rogu ulic Krakowskiej i Kolejowej. Skończą się kłopoty ze znalezieniem miejsca do zaparkowania w pobliżu Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza. Na razie będzie to jednak tylko żwirowy plac, bo w przyszłości może tam stanąć wielopoziomowy parking.
Redakcja Portalu
Niebawem ten plac zieleni zamieni się na plac dla samochodów

Otwarcie RCKP nastąpiło jesienią ubiegłego roku. Gdy zbliża się pora spektakli, ulica Kolejowa, Czuchry, osiedlowe parkingi i te zlokalizowane bezpośrednio przy budynku zapełniają się samochodami. Ten sam problem pojawiał się także jeszcze zanim Krośnieński Dom Kultury został rozbudowany. Dlatego na potrzeby parkingu postanowiono wykorzystać dawny Ogród Jordanowski.

Drzewa zostały wycięte już w ubiegłym roku. Jak poinformował wyłoniony w przetargu wykonawca - Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych i Drogowych w Krośnie, prace ziemne ruszą w najbliższych dniach.

Zanim powierzchnię parkingu pokryje nowa nawierzchnia, będą musiały zostać przebudowane podziemne sieci i instalacje: kanalizacja, wodociąg, linie oświetleniowe i sieci teletechniczne. Ponadto zainstalowanych zostanie 20 słupów oświetleniowych. W rejonie parkingu poszerzone zostaną sąsiednie ulice: Naftowa, Krakowska i Kolejowa.

Na parkingu będzie można zaparkować około 100 samochodów

Na razie parking nie będzie wyłożony kostką brukową. Dlaczego? Bo nie wyklucza się w tym miejscu budowy parkingu wielokondygnacyjnego. W Urzędzie Miasta trwają prace nad zmianą planu zagospodarowania przestrzennego tego terenu, umożliwiającą lokalizację takiego obiektu. Gdyby taka inwestycja doszła do skutku, koszt przebudowy parkingu z tylko żwirową podbudową będzie niższy niż wyłożonego kostką. Na razie wykończone zostaną więc tylko chodniki.

Na parkingu będzie miejsce dla około 100 samochodów. Od ulicy oddzielał go będzie pas zieleni.

Koszt budowy parkingu to około milion złotych. Prace mają się zakończyć w połowie roku.

Aneta Kut, fot. Damian Krzanowski