ARCHIWUM 1999-2017

O patronce Krosna zadecyduje papież

Radni chcą, aby Matka Boża Murkowa została oficjalnie uznana patronką Krosna. 350 lat temu, dzięki ślubom złożonym przez mieszkańców przed jej obrazem, nasze miasto zostało cudownie ocalone przed najeźdźcą. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Benedykt XVI.
Redakcja Portalu
Obraz Matki Bożej Murkowej od 1960 roku znajduje się w ołtarzu głównym kościoła Franciszkanów - być może przyszłego sanktuarium

352 lata temu, 16 marca 1657 roku w Krośnie zdarzył się cud. 40-tysięczna armia księcia Jerzego II Rakoczego - sprzymierzeńca Szwedów podczas potopu - odstąpiła od oblegania miasta. Szczęśliwi mieszkańcy uwolnionego Krosna uwierzyli, że stało się to za sprawą Najświętszej Maryi Panny i modlitw przed obrazem przedstawiającym jej wizerunek w kościele Franciszkanów. Od tego czasu rozpoczął się kult obrazu Matki Bożej Murkowej.

W 2007 roku w Krośnie obchodzono rok jubileuszowy 350-lecia zawierzenia Krosna Matce Bożej. Wtedy władze miasta po raz kolejny odnowiły ślubowanie i "przekazały" w jej opiekę miasto i jego mieszkańców. Od tego czasu trwają zabiegi, aby Watykan oficjalnie uznał Matkę Bożą Murkową patronką miasta. Procedura jest długa. W krośnieńskich parafiach zbierane były podpisy pod tą inicjatywą. W poniedziałek (16.03) w rocznicę cudownego ocalenia miasta stosowną uchwałę jednogłośnie podjęła Rada Miasta.

- To okazja, by zapoznać mieszkańców z bogatą historią naszego miasta. Kilkanaście tysięcy podpisów pod wnioskiem ustanowienia Matki Bożej Murkowej patronką Krosna potwierdza, że warto było sięgnąć do tej inicjatywy - mówi Stanisław Słyś, przewodniczący Rady Miasta. Cudowne ocalenie Krosna porównuje do tego, które miało miejsce w Częstochowie w czasie potopu szwedzkiego. Dziś miliony wiernych odwiedzają Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej.

Radni przygotowali się do głosowania nad ustanowieniem Matki Bożej Murkowej patronką miasta. Mieli ze sobą jej wizerunek

Pomysł Rady Miasta pozytywnie oceniła kościelna organizacja - Akcja Katolicka Archiprezbiteratu Krośnieńskiego, ale także świeckie Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej. Jak poinformował jego prezes Marian Terlecki, członkowie stowarzyszenia "oklaskami przez aklamację" poparli tę inicjatywę.

Wszystkie materiały dotyczące woli uznania Matki Bożej Murkowej patronką miasta: pisma prezydenta i przewodniczącego Rady Miasta, listy duchownych, zebrane podpisy mieszkańców, opinie oraz podjęta uchwała, zostaną złożone na ręce arcybiskupa Józefa Michalika. Za jego pośrednictwem oficjalny tytuł Patronki Miasta Krosna może nadać papież Benedykt XVI.

Nazwa Matki Bożej Murkowej pochodzi od wnęki w murze na zewnątrz kościoła, w której obraz znajdował się przez długi czas

Historia obrazu i kultu Matki Bożej Murkowej

Obraz pojawił się u franciszkanów około roku 1600. Przedstawiał Matkę Bożą stojącą na półksiężycu trzymającą Dzieciątko. Ani autor, ani dokładny czas powstania obrazu nie jest znany. Obraz był w kształcie dużego prostokąta o wysokości około 2,5m. Umieszczono go na zewnątrz, na murze, na lewo do wejścia do kościoła, gdzie dziś znajduje się Kaplica Oświęcimów. Stąd powstała jego ludowa nazwa "Matki Bożej na Murku" albo "Matki Bożej Murkowej".

W 1657 Krosno było oblegane przez wojska Siedmiogrodu pod wodzą księcia Rakoczego. W strachu mieszkańcy Krosna zgromadzili się przez tym obrazem, modlili się o uwolnienie swojego miasta, złożyli śluby Matce Bożej (ich treść nie jest znana). 16 marca na niebie ukazała się wielka czerwona włócznia. Tego znaku przestraszyły się wojska Rakoczego, odstąpiły od oblegania miasta. Od tego momentu Matka Boża w umieszczonym na murze obrazie zaczyna być coraz bardziej czczona.

W 1699 roku wyszła w Kaliszu książka pod tytułem "Regina Poloniae", w której krośnieński obraz wymieniany był jako obraz cudowny.

W II połowie XVII wieku dla wygody wiernych gromadzących się przed obrazem obudowano go kaplicą (została rozebrana w XIX wieku). Kult się rozwija, ludzie ofiarują dla obrazu liczne wota (podarunki, które są wyrazem wdzięczności za otrzymane łaski, m.in. zdobione srebrem i złotem korony, sukienka).

W 1772 roku rozpoczyna się czas zaborów. Zaborcy grabią obraz z wotów. 10 lat później obraz zostaje przeniesiony do kościoła.

W 1872 roku w Śródmieściu wybucha pożar, w dużym stopniu niszczy kościół. Obraz zostaje częściowo nadpalony, ale uratowany. Zostaje jednak schowany na strychu klasztornym i zapomniany.

W 1919 roku prowincjał polski o. Alojzy Karwacki poleca odnowić uszkodzony obraz. Po nieudanej konserwacji w 1922 roku obraz trafia jednak do zakrystii. Po drugiej wojnie światowej, w 1949 roku biskup przemyski przysyła do klasztoru zapytanie o los łaskami słynącego obrazu Matki Bożej zwanego Murkowym. Poszukiwania obrazu kończą się jego odnalezieniem. Zostaje poddany konserwacji i w roku 1960 uroczyście wraca do kultu.

W 1973 roku prowincjał franciszkanów występuje do biskupa przemyskiego ks. Ignacego Tokarczuka z prośbą o ogłoszenie obrazu jako "łaskami słynącego". W latach 80. obraz ponownie oddano do konserwacji, usunięto przemalowania i przywrócono mu pierwotny wygląd.

Jesienią 2006 roku rozpoczęła się nowenna przed jubileuszem 350 lat cudownego ocalenia Krosna. Finał był 31 maja 2007 roku, kiedy władze miasta ponowiły akt zawierzenia miasta Matce Bożej.

W styczniu 2008 roku ksiądz arcybiskup Józef Michalik zdecydował o tym, że obraz będzie koronowany, nadał mu nowy tytuł: Obrończyni Wiary.

Napisano na podstawie opracowania o. Tadeusza Pobiedzińskiego.

Aneta Kut, fot. Damian Krzanowski