Zespół składający się z dwóch osób odwiedzi prywatne posesje. Przede wszystkim sprawdzi czy mieszkańcy stosują się do przepisów dotyczących odprowadzania ścieków, wywozu odpadów, oznakowania budynków oraz ewidencji psów. Wszystkie nieprawidłowości zostaną odnotowane, a właściciel lub zarządca zostanie pouczony lub upomniany, ewentualnie ukarany. Komisja wyznaczy też termin doprowadzenia nieruchomości do porządku.
Przez ostanie dwa lata komisja działała na terenie dzielnic: Białobrzegi, Polanka, Krościenko Niżne i Suchodół oraz w rejonie osiedli: Tysiąclecia i Traugutta. Przeprowadziła kontrole na ponad 2 tys. posesji. Wykazały one sporo nieprawidłowości: brakowało aktualnych umów na wywóz odpadów komunalnych (369 przypadków), wywóz ścieków (264). Niektóre nieruchomości w ogóle nie były włączone do kanalizacji sanitarnej.
Upomnieni mieszkańcy w większości przypadków dostosowali się do obowiązujących przepisów. W wielu przypadkach (124) konieczne było jednak nałożenie mandatu. Kilka wniosków o ukaranie (9) trafiło nawet do sądu grodzkiego.
- W wyniku działań komisji zmniejszyła się liczba nieruchomości, które nie posiadają umów na wywóz odpadów komunalnych. Dzięki temu nie będą powstawać dzikie wysypiska śmieci - mówi Krzysztof Smerecki, sekretarz Urzędu Miasta Krosna. Coraz więcej mieszkańców ma też szczelne zbiorniki na ścieki i właściwie je eksploatuje.
- Dużo trudniejsze jest egzekwowanie obowiązku podłączenia do kanalizacji sanitarnej. Realizacja takiego przedsięwzięcia może potrwać około trzech miesięcy. Jednak i w takich przypadkach komisja nie stosuje taryfy ulgowej - dodaje Krzysztof Smerecki.
W tym roku komisja zaplanowała kontrole w dzielnicach: Białobrzegi i Zawodzie. Obejmą ulice: Białobrzeską, Człowiekowskiego, Karłowicza, Opłotki, Kopernika, Skrajną, Sąsiedzką, Wierzbową, Zaścianek, Żwirową, Moniuszki, Cichą, Kilińskiego oraz Fredry, Lenika, Mazurkiewiczów, Korczyńską, Graniczną, Krętą, Sarny, Kwiatową, Nadbrzeżną, Niepodległości i Żółkiewskiego.
Komisja zacznie swoją pracę lada dzień, na początku kwietnia. Jeśli komisja stwierdzi nieprawidłowości, właściciel będzie miał 14 dni na wypełnienie swoich obowiązków. Straż miejska będzie je egzekwowała za pomocą upomnień i mandatów. - Nie zapominamy o zdecydowanej większości mieszkańców naszego miasta, którzy w sposób wzorowy wypełniają swoje obowiązki w zakresie utrzymania czystości i porządku. Dla nich, poza wyrazami uznania i podziękowania, przewidujemy specjalne, drobne, ekologiczne upominki - deklaruje Krzysztof Smerecki.
Ustalony harmonogram kontroli nie oznacza, że mieszkańcy pozostałej części miasta mogą czuć się zwolnieni z obowiązku dbania o swoje obejście. Komisja zajmować się będzie też bowiem doraźnymi przypadkami zgłaszanymi przez mieszkańców.
Sprawy i interwencje można zgłaszać do Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego tel. 0-13 43 684 65 oraz do straży miejskiej tel. 0-13 43 204 14 lub 986.