Domowe obowiązki, zajmowanie się wnuczętami, czasami także praca zawodowa nie pozwalają krośnieńskim seniorom znaleźć czasu dla siebie i swoich ulubionych zajęć. Niektórym brakuje też miłego towarzystwa, z którym mogliby dzielić swoje zainteresowania albo po prostu pogadać. Wychodzimy naprzeciw starszym mieszkańcom naszego miasta, prezentujemy dla nich wybrane propozycje.
"Choćby ktoś mędrcem był, żadna dlań hańba uczyć się jeszcze" - ta sentencja Sofoklesa jest mottem działającego od kilku lat Krośnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. To stowarzyszenie skupiające osoby po 50 roku życia, emerytów i rencistów. Jego celem jest propagowanie aktywności wśród osób starszych.
Krystyna Kogut, wiceprezes stowarzyszenia: - Co czwartek mamy bardzo ciekawe wykłady, mamy zajęcia na basenie, gimnastykę, języki obce. Jesteśmy też na bieżąco z technologią - mamy komputery. Uczymy się chodzić z kijami, czyli trenujemy Nordic Walking, organizujemy koncerty i wycieczki. Stworzyliśmy też kabaret. Uczestnicy sami piszą scenariusze, układają piosenki, śpiewają - wylicza.
Do Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczęszcza około 300 osób. Jego siedzibą jest Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego w Krośnie przy ul. Czajkowskiego 49. W tym roku stowarzyszenie będzie obchodziło 5-lecie istnienia. Na uroczyste obchody, które odbędą się w maju, zaproszone zostały do Krosna wszystkie uniwersytety z Podkarpacia. - To będzie okazja, by szerzej zaprezentować działalność KUTW, bo robimy bardzo wiele rzeczy, ale z niewielkim rozgłosem, po cichu i za "friko" - mówi Krystyna Kogut.
Do każdej grupy wiekowej, w tym także do seniorów dostosowana jest oferta Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej. - Wszystkie bestsellery, które są notowane w czołówce krajowej w przeciągu dwóch tygodni są u nas dostępne - informuje Teresa Leśniak, dyrektor Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej. - Zapraszamy też w każdą drugą i czwartą środę miesiąca do Saloniku Artystycznego i Literackiego. Bardzo wiele osób starszych chodzi na spotkania z artystami - dodaje.
Specjalną ofertę ma uruchomione niedawno Centrum Multimedialne w jednej z filii biblioteki na ul. Ordynackiej. Z tamtejszych zbiorów mogą korzystać osoby mające kłopoty ze wzrokiem. Centrum wyposażone jest bowiem w specjalistyczny sprzęt i oprogramowanie dla niewidomych i słabowidzących (m.in. multilektory, powiększalnik, monitor brajlowski, oprogramowanie udźwiękawiające). Są tam też tzw. książki mówione. Można je również wypożyczać. - To polska i światowa klasyka czytana przez najlepszych lektorów, nagrana na kasetach magnetofonowych - mówi Teresa Leśniak. Centrum dysponuje również księgozbiorem informacyjnym, wydawnictwami w językach obcych oraz bieżącą prasą.
W Krośnie działa też kilka typowych klubów seniora. Jeden z nich znajduje się w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza przy ul. Kolejowej. Nosi nazwę "Czerwone Jabłuszko". Klub proponuje wspólne spotkania, taniec, śpiew, muzykę, zabawy towarzyskie, spotkania z interesującymi ludźmi oraz niedalekie wycieczki. - Do klubu należy około 20 osób. Liczba uczestników zależy od pory roku. Jak jest ciepło to wolą iść na działkę - mówi Dorota Cząstka, dyrektor RCKP.
Spotkania seniorów odbywają się w każdy czwartek o godz. 17:00. - Gorąco zapraszamy - zachęca Dorota Cząstka. - Organizujemy też 6-tygodniowe kursy tańca. Mogą się na nie zapisywać także starsze osoby - dodaje.
Kluby seniora działają również na kilku osiedlach w Spółdzielczych Domach Kultury.