ARCHIWUM 1999-2017

Jak czytać filmy, czyli edukacja filmowa

ArtKino w Krośnie przyłączyło się do ogólnopolskiego programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Dzięki temu przez cały rok szkolny dzieci i młodzież raz w miesiącu będą mogły chodzić do kina i zobaczyć filmy, których na próżno szukać w multipleksach. Nauczyciele muszą tylko wypełnić formularze zgłoszeniowe dla całych klas.
Redakcja Portalu
artKino - kino studyjne, które zyskało sobie wierne grono widzów ambitniejszych filmów

Ogólnopolski program Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej rusza w październiku. Jest to już jego ósma edycja. Krosno znalazło się na liście 17 miast objętych tym programem, obok Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Poznania, czy Gdańska. Do udziału w nim zgłosiło się studyjne kino przy ul. Bieszczadzkiej - artKino. - Takie kina mają pierwszeństwo w tym programie. Zgłosiliśmy się do niego, bo chcemy promować filmy w naszym kinie - mówi Iwona Penar z artKina. - Jesteśmy jedynym kinem na Podkarpaciu, które będzie realizować to przedsięwzięcie.

Przez cały wrzesień nauczyciele mogą zgłaszać swoje klasy na całoroczne cykle filmowe. Każdy taki cykl obejmuje dziewięć spotkań, które odbywają się raz w miesiącu od października br. do czerwca 2010 r.

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej
Celem programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej jest nauczenie młodego widza, że należy krytycznie przeszukiwać repertuar kin oraz wybierać tylko najlepsze i najbardziej wartościowe pozycje. To też okazja, by zapoznać dzieci i młodzież z arcydziełami filmowymi i uznanymi produkcjami z odległych zakątków świata, które nie trafiają do polskiej dystrybucji. Uczniowie zobaczą różnicę między kinem niezależnym a komercyjnymi produkcjami. - Chcemy, aby już najmłodsi nauczyli się chodzenia do kina na film, a nie na wyprawę z popcornem i napojami.

Uczniowie zobaczą filmy, których nie ma w normalnych kinach. Będą podzielone na rożne kategorie wiekowe.

Najmłodsze dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej, będą mogły zobaczyć m.in. przegląd polskiej i zagranicznej animacji dla dzieci oraz klasykę kina niemego. - Najmłodsze dzieci najlepiej ze wszystkich widzów reagują na czarno-białe komedie sprzed prawie stu lat - twierdzą organizatorzy.

Uczniowie starsi (klasy 4-6) obejrzą zarówno filmy dostępne w polskiej dystrybucji, jak i te powstałe na potrzeby telewizji, produkcje niezależne, a także niedostępne w Polsce filmy o walorach pedagogicznych prezentowane na zagranicznych festiwalach. Dla gimnazjów przygotowano filmy współczesne, animacje artystyczne oraz krótko- i pełnometrażowe filmy dokumentalne.

Kadr z filmu "Pan od muzyki", który zostanie zaprezentowany w ramach programu edukacji filmowej

Uczniowie szkół średnich będą mieli okazję zapoznać się natomiast z klasyką kina, przeglądem produkcji współczesnych i reprezentacją pełnometrażowych filmów dokumentalnych oraz filmami zagranicznymi, które nie posiadają polskiego dystrybutora. Nie zabraknie również najlepszych, uznanych polskich dokumentów i animacji.

Na uczniów, którzy skorzystają z tej propozycji, czekają nie tylko pokazy wyjątkowych filmów, lecz przede wszystkim cykle warsztatowe z prelekcjami i dyskusjami, na których dowiedzą się oni, jak patrzeć na sztukę filmową oraz dlaczego warto to robić. - Będziemy też zapraszać aktorów - dodaje Iwona Penar.

Formularze zapisowe dla nauczycieli dostępne są w kinie i na internetowej stronie programu www.edukacja.nowehoryzonty.pl. Bilety na seanse w cenie 8 zł dla uczniów szkół z Krosna i 7 zł dla uczniów spoza Krosna.

Honorowym patronem Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej jest minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Aneta Kut, fot. Adrian Krzanowski