ARCHIWUM 1999-2017

Parking opłacisz komórką i cierpliwością

Nie trzeba już szukać drobnych, ani parkomatu - aby zapłacić za parkowanie wystarczy telefon komórkowy. Krosno dołączyło do grupy miast w Polsce, w których działa taki nowoczesny system płatności. Na pierwszy rzut oka jest to dość skomplikowane, ale jak zapewnia firma obsługująca system, w rzeczywistości jest proste i ułatwia życie użytkownikom.
Redakcja Portalu
Od kilku dni za parkowanie w centrum Krosna można płacić telefonem komórkowym

- Chcemy zaproponować nowatorski system, który uzupełnia dotychczasowy sposób płacenia za parkowanie przy pomocy parkometrów - mówi Piotr Przytocki prezydent Krosna. - Ta usługa skierowana jest głównie do tych, którzy często parkują w strefie płatnego parkowania i uciążliwe jest dla nich szukanie drobnych lub parkingowego.

System jest już wprowadzony i sprawdzony w wielu polskich miastach, m.in. Warszawie, Łodzi, Krakowie, Bydgoszczy i Tarnowie.

Płacenie komórką za parkowanie ma wiele zalet: nie trzeba szukać drobnych i parkomatu, bo opłatę można włączyć i wyłączyć w telefonie, będąc w dowolnym miejscu (nie wychodząc ze spotkania). Opłata za parkowanie naliczana jest według stawek obowiązujących w Krośnie w danej strefie parkowania. Usługa jest dostępna dla posiadacza każdego modelu telefonu.

Aby płacić telefonem za parkowanie, wcześniej trzeba założyć specjalne konto w systemie mPay. Powstanie wtedy tzw. elektroniczna portmonetka, którą trzeba zasilić, wykonując przelew - tradycyjny bądź za pośrednictwem Internetu. Potem do systemu trzeba jeszcze wprowadzić numer rejestracyjny samochodu, kupić jednorazowo kartę parkingową (5 zł) i można już płacić za parkowanie za pomocą komórki.

Ryszard Sokołowski - naczelnik Wydziału Drogownictwa Urzędu Miasta i Piotr Przytocki - Prezydent Krosna

Aktywacja wydaje się być skomplikowana, jednak całą procedurę wystarczy przejść tylko raz. Aby ułatwić sobie każdorazową opłatę za parkowanie, można odpowiedni numer zapisać w swojej książce telefonicznej, a połączenie potwierdzać tylko specjalnym kodem PIN.

- To ułatwienie dla mieszkańców, bo często spotykamy się z uwagami, że ktoś był na konferencji, spotkaniu i nie zdążył przedłużyć opłaty za parkowanie. Teraz ma taką możliwość - mówi Ryszard Sokołowski, naczelnik Wydziału Drogownictwa Urzędu Miasta Krosna.

Opłata za parkowanie za pomocą telefonu krok po kroku:

Zakładanie konta w systemie mPay

Należy zadzwonić pod podany numer i zdefiniować swój kod PIN systemu mPay:

W ten sposób tworzymy elektroniczna portmonetkę, którą trzeba zasilić.

Zasilanie portmonetki

Można to zrobić:

Wprowadzanie do systemu numeru rejestracyjnego samochodu

Mając już aktywne konto i środki na elektronicznej portmonetce wprowadzamy do systemu numer rejestracyjny samochodu:

Karta parkingowa

Należy jeszcze kupić jednorazowo w cenie 5 zł kartę parkingową, którą naklejamy na przednią szybę samochodu od wewnątrz z prawej strony. Punkty handlowe w Krośnie, w których dostępne są karty:

Włączenie parkowania

Wyłączenie parkowania

Jeśli zapomnimy wyłączyć usługę, system wyłączy się automatycznie o godzinie 18.

Płatność za pomocą telefonu będzie również kontrolowana. Parkingowi oraz strażnicy miejscy są wyposażeni w odpowiedni telefon. Przykładając go do szyby samochodu, gdzie przyklejony jest identyfikator parkingowy, na wyświetlaczu ukazuje się informacja czy opłata za parkowanie została włączona.

Dawid Papież

Połączenie w sieci Plus i Play jest bezpłatne, w pozostałych sieciach usługa jest płatna. - Jeśli parkowanie kosztuje np. trzy złote to w sieci Plus i Play tylko tyle zapłacimy. Natomiast w pozostałych sieciach, w których zastosowano tryb głosowy - usługa jest dodatkowo płatna. Ale samo odsłuchanie wiadomości trwa kilka sekund. Opłaty są naliczane według taryfy operatora - tłumaczy Dawid Papież reprezentujący firmę mPay (na zdjęciu obok).

- Nie ma żadnych wątpliwości, że większość osób będzie korzystać jak dotychczas - z parkomatów. Ale rynek płatności mobilnych się rozwija. Za rok takich miast będzie dwa razy więcej - dodaje.

Aktywując tę usługę w Krośnie, za parkowanie można też płacić w innych miastach, wybierając tylko odpowiedni kod strefy.

- Jest to uniwersalny instrument płatniczy - podkreśla Dawid Papież. - Mówimy o parkowaniu za pomocą komórki, ale ja na co dzień piję kawę w Krakowie i płacę telefonem komórkowym, jadę taksówką - płacę telefonem.

Nie wykluczone, że takim sposobem będziemy mogli płacić za inne rzeczy również w Krośnie. Miasto przymierza się już do wprowadzenia biletów elektronicznych w MKS-ach.

Tradycyjne parkowanie za pomocą biletów zakupionych w parkometrach ciągle jest dostępne. Aby ułatwić korzystanie z tych urządzeń, miasto dokupiło jeszcze dwa dodatkowe parkometry.

Przypominamy, że w Krośnie obowiązują dwie strefy płatnego parkowania:

Opłaty pobiera się w godzinach od 7:00 do 18:00 w dni robocze.

Aneta Kut, fot. Damian Krzanowski