ARCHIWUM 1999-2017

Krośnianin "specem" od zdrapek i komórek

Mieszkaniec Krosna głównym podejrzanym w sprawie fikcyjnego eksportu kart do telefonów. Cztery lata ukrywał się przed policją. By zmylić trop, używał 28 telefonów komórkowych. Policja zatrzymała go w niedzielę (11.10) w Tarnowie.
Redakcja Portalu
Krośnianin był "mózgiem" dużego przestępstwa gospodarczego opartego na kartach do doładowania telefonów

Początki tej sprawy sięgają ubiegłego roku. Wtedy rzeszowscy policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą wpadli na trop przestępców, którzy nielegalnie zarabiali ogromne sumy handlując oficjalnie kartami doładowującymi telefony komórkowe pre-paid. Dochody przestępców sięgały dziesiątków milionów złotych.

Policjanci prześledzili działania oszustów i odkryli mechanizm, który dawał im pokaźne, regularne zyski. Proceder wyglądał mniej więcej tak: podejrzani rejestrowali działalność gospodarczą za granicą, ale w kraju unijnym - w Czechach, na Słowacji, Węgrzech, w Niemczech. W dużej spółce, która ma siedzibę w Warszawie, kupowali hurtowo karty, tzw. zdrapki. Deklarowali, że wyeksportują je za granicę. Był to obrót wewnątrzwspólnotowy, z tzw. zerową stawką podatku VAT. W rzeczywistości karty nigdy za granicę nie wyjeżdżały. Przestępcy sprzedawali je po znacznie zaniżonych cenach, a transakcje dokumentowali sfałszowanymi fakturami.

W tych budynkach mieściły się siedziby słowackich firm zarejestrowanych przez zatrzymanych

Przestępcy zarabiali na marży i 22 procentowym podatku VAT. Policja szacuje, że ich działania naraziły Skarb Państwa na straty sięgające kilkadziesiąt milionów złotych.

Działania rzeszowskich policjantów zaowocowały zatrzymaniami podejrzanych. - W lipcu i wrześniu policjanci ujęli mieszkańców Rzeszowa, Dąbrowy Górniczej i powiatu cieszyńskiego - mówi Paweł Międlar, rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji. - Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy i uchylania się od opodatkowania oraz narażania na uszczuplenie podatkowe.

Policjanci intensywnie poszukiwali pomysłodawcy procederu, 33-letniego mieszkańca Krosna - od 4 lat na podstawie kilku nakazów, a od lipca 2007 roku także Europejskim Nakazem Aresztowania. Był już karany za przestępstwa gospodarcze, odsiadywał wyrok. Policjanci wiedzieli, że przez kilkanaście miesięcy ukrywał się na Słowacji.

- Został zatrzymany w niedzielę w Tarnowie - informuje Paweł Międlar. - Policjanci odnaleźli dom, który wynajmował od kilku miesięcy. Zaskoczyli go, próbował uciekać, ale funkcjonariusze dokładnie zabezpieczyli miejsce, w którym przebywał - dodaje rzecznik. Mieszkał z nim 30-letni mężczyzna, też z Krosna, jeden ze wspólników w przestępczych interesach.

Pomysłodawca procederu, 33-letni Andrzej P. miał w momencie zatrzymania 28 aktywnych telefonów komórkowych. Policjanci zabezpieczyli jego dwa luksusowe samochody i sprzęt RTV wysokiej jakości.

Andrzej P. usłyszał zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą i prania pieniędzy. Oprócz niego policjanci zatrzymali dotąd ośmiu podejrzanych.

Śledztwo w tej sprawie trwa.

(kwp)