HUTA SZKŁA

Jak powstają szklanki i kieliszki? Zobacz film o krośnieńskiej hucie szkła

Huta szkła Krosno Glass stała się bohaterem jednego z odcinków internetowego kanału „Fabryki w Polsce”. W filmie zobaczyć można pełen proces produkcji szklanych wyrobów, zarówno tworzonych ręcznie jak i mechanicznie. Dowiecie się z nich także, jak powstaje stopka kieliszka, dzióbek oraz ucho dzbanka.
Joanna Kwiatkowska
Krośnieńska huta szkła powstała w 1923 roku, dzisiaj znana jest pod nazwą Krosno Glass
zrzut z filmu

Krosno Glass nazwany jest przez twórców filmu miejscem, w którym „to, co nowe łączy się z doświadczeniem, wiedzą i kunsztem pracy ręcznej”. W tym krótkim materiale przedstawiono każdy z etapów ręcznego tworzenia m.in. kieliszków, dzbanka i wazonu. Dla porównania pokazano także, jak przebiega produkcja maszynowa.

Pierwszym etapem jest topienie w piecu o temp. 1500°C masy szklarskiej, której głównym składnikiem jest piasek kwarcowy. Następnie pracownik pobiera gorącą szklaną masę i wydmuchuje ją w przygotowanej formie.

Formę tworzy się z drewna bukowego lub żeliwa. - Huta wciąż potrzebuje specjalistycznych umiejętności modelarzy, kamieniarzy, tokarzy, a nawet kowala, który przygotowuje narzędzia pracy hutników – mówi narrator.

Zobacz film: 

Naczynia po wyjęciu z formy trafiają do odprężarki, gdzie się studzą. Następnie odcinany jest naddatek technologiczny, szlifowane są krawędzie i zatapiane obrzeża, aby nie były ostre. Ostatnim etapem są wykonywane ręcznie zdobienia.

- Firma słynęła nie tylko z jakości produkcji, ale również ze wzornictwa, które zawsze, przez cały okres funkcjonowania firmy, było jej wizytówką – mówi w filmie Paweł Szymański, prezes Krosno Glass.

Te same etapy występują w przypadku produkcji mechanicznej. Stosuje się ją przy większych seriach produktów i sprzedaży masowej. W filmie widzimy, jak szybko z małej kropli masy powstaje szklanka. - W ciągu miesiąca Krosno Glass produkuje 6 mln sztuk wyrobów szklanych – kończą materiał filmowcy.

ZOBACZ W ARCHIWUM PORTALU: