ROZRYWKA

Kup Rynek, zainwestuj w kebaby. Powstała gra Krosnopolis

Krośnianin Kamil Rysz postanowił uhonorować nasze miasto w niecodzienny sposób. Zainspirowany popularnymi grami, stworzył "Krosnopolis". Gracze poruszają się ulicami Krosna, inwestują w budki z kebabem, a od losu dostają absurdalne przygody, które zrozumie tylko prawdziwy „krośniak”. Trzy egzemplarze są do wygrania tylko u nas.
Joanna Kwiatkowska
Kamil Rysz stworzył grę "Krosnopolis" i postanowił udostępnić ją czytelnikom Krosno24.pl
Damian Krzanowski

Pewnie większość z nas chociaż raz grała w gry strategiczne, których celem jest wzbogacanie się i doprowadzenie do bankructwa przeciwników. Kupuje się w nich i sprzedaje ulice, dworce czy zakłady, a także inwestuje w domy i hotele. Sukces graczy zależy od udanych inwestycji, ale także od losu, bo po drodze czekają na nich różne przygody, które zwiększają lub zmniejszają stan ich konta. 

Krośnieńska gra rozpoczyna się ul. Podkarpacką, którą symbolizuje pomnik i krzyż papieski. Pod koniec okrążenia możemy trafić na pole "Kolęda", na którym wg zasad "gracz czuje duchową potrzebę do dobrowolnej wpłaty (nie mniej niż 100!)"
Damian Krzanowski

- Pewnego wieczoru podczas wspólnego grania z żoną i dziećmi stwierdziłem, że Krosno zasługuje na swoją grę, wprawdzie po Warszawie, Gdańsku i Krakowie, ale ciągle przed Jasłem! – mówi Kamil Rysz, mieszkaniec Krosna, na co dzień dyrektor w jednej z firm produkcyjnych w Rzeszowie. - Nie jestem grafikiem, podszedłem do wyzwania czysto hobbystycznie, ze świadomością, że nigdy nie będzie to projekt komercyjny – dodaje.

Twórca z dystansem podszedł do codziennych problemów krośnian, np. smogu
Damian Krzanowski

Krośnianin stworzył unikatową grę „Krosnopolis”. Znajdziemy tam popularne ulice, stacje kolejowe, a także dworzec autobusowy i lotnisko. Do kupienia są także zakłady „Stylowe krzesła” i „Huta Szkła”. Każde pole ma swoją cenę. – Ulica Parkowa ze względów osobistych jest mi najdroższa – przyznaje autor. Zapłacimy za nią najwięcej, bo aż 400.  

Karty, które można trafić, stojąc na polu "Parkometr"
Damian Krzanowski

Gra przesiąknięta jest ironią, delikatną złośliwością i dystansem do rzeczy typowo krośnieńskich. - Ulicę Czajkowskiego reprezentuje rondo, które wymaga od kierowców odwagi i pewności siebie, a Podkarpacką piękny symbol niezależności i autonomii Państwa oraz Kościoła, czyli 37-metrowy krzyż w kolorach polskiej flagi - mówi Kamil. - Krosno Miasto to stacja, przy której kilkadziesiąt osób w samochodach czeka, żeby trzyosobowa obsługa szynobusu mogła przejechać, a Parking MOSiR to miejsce, gdzie nocą obowiązują zasady: przelot, duża felga i brak przeglądu.

Pole "Rynek" reprezentuje Dariusz Solecki, znany jako "Król Krosna".  W rzeczywistości właśnie w tym miejsciu najczęściej można go spotkać
Damian Krzanowski

Zamiast w domy w „Krosnopolis” inwestuje się w budki z kebabem, a znane z podobnych gier "Więzienie" zastąpiła kolejka do drive-thru. – To obowiązkowy punkt sobotniej wizyty każdego mieszkańca Jasła – wyjaśnia Kamil i dodaje: - Przytyki wobec mieszkańców sąsiednich miejscowości zawsze wydawały mi się osobliwie urocze, a ich wprowadzenie dodało grze autentyczności. Najwięcej znajdziemy ich w kartach "Parkometr" i "Loteria".

W grze znajdziemy sporo żartów z sąsiednich miejscowości
Damian Krzanowski

Krośnianin zdecydował się udostępnić grę czytelnikom portalu. Można ją pobrać (na końcu tekstu) i wydrukować. Ze względu na podobieństwo zasad, można wykorzystać gotówkę oraz domki z popularnych gier tego typu.

Brązowe domki to budki z kebabem, a pomarańczowe to restauracje. Można je kupić, gdy uzbieramy wszystkie ulice z tego samego koloru. Podczas gry musimy uważać na pole "Gastro", które sprawia, że tracimy trzy kolejki
Damian Krzanowski

Kamil postanowił wydrukować kilka prototypów „Krosnopolis”. Razem z redakcją Krosno24.pl przekazał 3 z nich na konkurs.

Aby wziąć w nim udział, należy zaproponować nowe motywy i elementy, które według Was powinny znaleźć się na planszy lub w kartach. Propozycje można wysyłać na adres: redakcja@krosno24.pl oraz zostawić w komentarzu pod artykułem lub postem na Facebooku. Zgłoszenia przyjmujemy do 31 stycznia (niedziela), a trójkę zwycięzców wyłonimy razem z Kamilem do 5 lutego (piątek). 

- Najlepsze pomysły zostaną wprowadzone do kolejnej wersji gry - dodaje twórca. 

Osoby, ktore zwyciężą w konkursie, otrzymają pełen zestaw gry widoczny na zdjęciach
Damian Krzanowski
POBIERZ I WYDRUKUJ GRĘ (PLIKI PDF):