Kilka miesięcy temu Daniel Wiernasz zgłosił się na casting online do programu Szansa na sukces. Przygotował dwie piosenki: „Sprzedawcy marzeń” jego ukochanego zespołu Myslovitz oraz „List do M.” Dżemu. Wysłał ten materiał i po kilku tygodniach otrzymał zaproszenie do odcinka z zespołem Ira. Zaśpiewa piosenkę „Nie daj mi odejść”. - Nie ukrywam, że Artur Gadowski ma taki głos, że trudno się z nim mierzyć – mówi.
Daniel urodził się w Krośnie i to tutaj stawiał swoje pierwsze muzyczne kroki. W wieku 15 lat wziął udział w konkursie „Debiutek” organizowanym przez Regionalne Centrum Kultur Pograniczna w Krośnie.
– Pan pracujący wtedy przy oświetleniu powiedział mi, że szuka mnie pewna pani. Okazała się nią Lucyna Durał, która prowadzi Studio Piosenki Swing w RCKP. Powiedziała, że chciałaby ze mną współpracować. Oczywiście się zgodziłem – wspomina Daniel i dodaje: - Będę do końca życia wdzięczny pani Lucynie, bo to przy niej zrozumiałem, że nie zostanę gitarzystą, ale wokalistą.
Daniel pamięta też komentarze po pierwszych koncertach i konkursach muzycznych. – Mówiono o mnie: „jednak ten długowłosy metal to potrafi zaśpiewać nawet Grechutę” – śmieje się wokalista. – To było dla mnie fajne, bo wiedziałem, że to, co robię, podoba się ludziom.
Krośnianin interesował się metalem, dopóki nie poznał twórczości Myslovitz. –Wszystko zaczęło się od ich piosenki „Art Brut”. Po jej wysłuchaniu zdałem sobie sprawę, że to są moje klimaty, których szukałem przez całe życie. Od tej pory jestem fanem tego zespołu i kolekcjonuję ich dyskografię.
Od niedawna Daniel należy do elektropopowego zespołu Kineskop. W nim śpiewa i pisze teksty piosenek. Na bieżąco poczynania grupy można śledzić na Facebooku. – Plany trochę pozmieniała nam epidemia, ale mieliśmy już sesję nagraniową w studio – mówi.
W oczekiwaniu na niedzielny występ posłuchajcie, jak Daniel wykonuje utwór "Good Day My Angel" zespołu Myslovitz:
Obecnie studiuje dziennikarstwo i komunikację społeczną na Uniwersytecie Papieskim w Krakowie. Z powodu epidemii zajęcia są prowadzone zdalnie, więc wrócił do rodzinnego miasta i postanowił kupić własny sprzęt do nagrywania. – Przed miesiącem stworzyłem swój pierwszy autorski utwór. Efekt końcowy jest całkiem przyjemny.
Tworzy kawałki w stylu vaporwave. Jest to muzyczno-graficzny gatunek sztuki Internetu inspirowany kulturą retro głównie z lat 80. i 90. Swoje krótkie, zapętlone utwory zamieszcza na portalu SoundCloud.
Szansa na sukces to program telewizyjny typu talent show. Cieszy się dużą popularnością. Przez wiele lat prowadził go dziennikarz Wojciech Mann. Po jego rezygnacji w 2012 roku zaprzestano emisji. Program wrócił na antenę telewizyjnej „Dwójki” w 2019 roku z nowym prowadzącym, Arturem Orzechem i podtytułem „Opole 2019”.
Program był początkiem ogólnopolskiej kariery dla takich wykonawców jak Justyna Steczkowska, Kasia Cerekwicka, Ania Wyszkoni czy Daria Zawiałow.
W programie siedmiu amatorów śpiewa w formie karaoke piosenki znanych wykonawców, którzy są jurorami danego odcinka. Uczestnik wybiera podkład muzyczny do swojego wykonania. Nagrodą w programie jest możliwość zaśpiewania piosenki z artystą i awans do finału. Zwycięzca finału wystąpi na Koncercie Debiutów Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.
Występ krośnianina będzie można zobaczyć w niedzielę (29.11) na TVP2. Start o godz. 15:10.
Utworem „Nie daj mi odejść” Daniel wyśpiewał sobie finał programu. Jego występ można zobaczyć tutaj (od 20:40)
Finał wyemitowany zostanie 20 grudnia o godz. 15:10 na TVP2.