ARCHIWUM 1999-2017

Ciufcią na węgierskie winko

Być może w przyszłości na Węgry będziemy jeździć koleją z zabytkowym parowozem. Taką atrakcję chcą stworzyć: Prezydent Krosna i Burmistrz węgierskiej miejscowości Sátoraljaújhely. Deklarację w tej sprawie podpisano niedawno (24.01) na Węgrzech.
Redakcja Portalu
Artykuł z archiwum 2002-2017

Obu stronom zależy na rozwoju miast i regionów w oparciu o atrakcje turystyczne. Węgry przyciągają Polaków m.in.: winem, basenami termalnymi oraz węgierską kuchnią. Węgierskich turystów może zainteresować na Podkarpaciu m.in.: dziedzictwo historyczne, architektura czy sztuka ludowa.

Jak zwiększyć obustronny ruch turystyczny? Władze obu regionów chcą stworzyć bezpośrednie połączenie kolejowe między województwem podkarpackim a regionem tokajskim, z wykorzystaniem linii dawnej Pierwszej Węgiersko-Galicyjskiej Kolei.

Zgodnie z podpisaną deklaracją, w niedalekiej przyszłości obie strony podejmą starania o uruchomienie bezpośredniego połączenia kolejowego w relacji: Rzeszów - Jasło - Krosno - Sanok - Medzilaborce - Humenne - Michalowce - Trebisov - Sátoraljaújhely - Sárospatak - Tokaj - Nyíregyháza - Debrecen - Hjdúszoboszló i dalej.

W celu upamiętnienia postaci najsłynniejszego w historii kupca win tokajskich zaproponowano, aby jeden z pociągów na tej trasie nazwać "Portius". - Wojciech Portius był bowiem prekursorem integracji europejskiej, jego postać dobrze symbolizuje transgraniczne związki naszych regionów oraz uosabia owocną gospodarczą współpracę wielu europejskich narodów i przenikanie różnych kultur - czytamy w podpisanym dokumencie. W sezonie turystycznym miałyby kursować pociągi typu "nostalgia" (parowóz i stare wagony) relacji: Krosno - Tokaj.

W dalszych planach lokalne władze Węgier i Polski chcą starać się o uzyskanie przez dawną linię kolejową węgiersko-galicyjską statusu "Korytarza Transeuropejskiego" - ważnej części korytarza Gdańsk-Istambuł. Planuje się także, by reaktywowaną linię kolejową wykorzystywać do przewozów towarowych oraz utworzenie centrów logistyczno - produkcyjnych w węzłach tego korytarza, między innymi w Krośnie, Sátoraljaújhely - Sárospatak, itd.

- Prezydent Krosna i Burmistrz Sátoraljaújhely chcą się też starać, aby ta linia kolejowa stała się jednym z podstawowych elementów infrastrukturalnej sieci połączeń gospodarczych w Euroregionie Karpackim, przejmując przewóz od ciężkiego transportu samochodowego i chroniąc w ten sposób ekosystem Karpat - mówi Joanna Sowa, rzeczniczka Urzędu Miasta Krosna.

Obie strony będą starały się pozyskać na ten cel fundusze unijne.

Podczas wizyty delegacji krośnieńskiej na Węgrzech nastąpiło również podpisanie umów intencyjnych pomiędzy Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Krośnie i Wyższą Szkołą Pedagogiczną im. Comeniusa Uniwersytetu Miskolc w Sárospatak. Umowa obejmuje współpracę pomiędzy uczelniami w zakresie badań naukowych, jak również wymiany studentów.

Z kolei Stowarzyszenie "Portius" podpisało deklarację współpracy ze Stowarzyszeniem Rozwoju Regionu Zemplin. Deklaracja mówi o rozszerzeniu kontaktów turystycznych, kulturalnych i wspólnego starania o pozyskanie funduszy z Unii Europejskiej na rzecz rozwoju regionalnego.

(ak), fot. Urząd Miasta Krosna