Przypomnijmy. Program "Beskidzkie Strumyki" ma na celu wyrównywanie szans edukacyjnych młodzieży z terenów wiejskich oraz małych miast. W Programie bierze udział 12 grup 5-osobowych z Krosna, Rymanowa, Jedlicza, Jasła, Kołaczyc, Trzcinicy i Nowego Żmigrodu. Uczestnicy Programu początkiem lutego przeszli szkolenie - zostali przygotowani do realizacji zajęć o charakterze edukacyjnym w gimnazjach z terenu małych miejscowości i wsi. Zadaniem grup było napisanie profesjonalnych projektów, dzięki którym mogli starać się o granty na realizację swoich działań.
Komisja Grantowa złożona z organizatorów Programu i sponsorów postanowiła przyznać dofinansowanie wszystkim grupom w kwocie od 500 do 800 zł. 30 marca br. (wtorek) odbyło się uroczyste wręczenie funduszy.
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Krośnie
Projekt "Dobry Duch"
Głównym celem projektu uczniów "Elektryka" jest aktywizacja młodzieży z gimnazjum w Odrzykoniu oraz umożliwienie im poznania historii, tradycji, obyczajów i legend regionu. W ramach projektu odbędą się m.in.: warsztaty integracyjne, fotograficzne i teatralne. Gimnazjaliści i licealiści przygotują także: spektakl, który zostanie wystawiony na zamku w Odrzykoniu, pochód przebierańców oraz grę końcową pt. "Szukanie Białej Damy". Rezultatem projektu będzie wystawa fotograficzna, album oraz film ukazujące przebieg całego projektu.
I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika
Projekt "Melpomene"
Uczniowie krośnieńskiego liceum chcą przeprowadzić w gimnazjum w Klimkówce kilka warsztatów: tańca współczesnego, dziennikarsko-literackie i teatralne. W realizacji projektu będą ich wspierać liczni "eksperci" tj. zawodowi dziennikarze, instruktorzy teatralni i taneczni. Ostatecznym efektem projektu będzie spektakl teatralny w wykonaniu gimnazjalistów oraz film z przebiegu projektu.
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Krośnie
Projekt "Tam, gdzie wschód łączy się z zachodem...."
Uczniowie "Naftówki" będą pomagać gimnazjalistom z Iskrzyni. Chcą im przybliżyć kulturę obecnych w naszym regionie mniejszości narodowych, etnicznych i religijnych. Uczestnicy poznają polskie i ukraińskie zwyczaje wielkanocne, odwiedzą skansen w Sanoku, zobaczą stary cmentarz i kirkut w Krośnie oraz synagogę w Rymanowie. Gimnazjaliści będą też mogli korzystać z pomocy w nauce.
Teraz każda z grup będzie realizować swój projekt, ma na to czas do połowy maja. Końcem maja natomiast odbędzie się w Krośnie wielka prezentacja efektów wszystkich projektów. Sześć najlepszych grup wyjedzie w nagrodę na kilkudniowe szkolenie podsumowujące do Lwowa.
W realizacji projektów weźmie udział w sumie ponad 80 uczniów szkół ponadgimnazjalnych (do tych, którzy oficjalnie zgłosili się do udziału w Programie dołączają ich koledzy i koleżanki), a projekty obejmą ok. 300 gimnazjalistów!
Program "Beskidzkie Strumyki" realizuje Stowarzyszenie "Szkoła Liderów" w Warszawie we współpracy ze stowarzyszeniami "Krosno tętniące życiem" i "Dialog Europejski" (Lwów, Ukraina) w ramach programu "Wschód-Wschód" Fundacji im. Stefana Batorego i Fundacji "Odrodzenie" (Kijów, Ukraina), przy wsparciu Narodowego Banku Polskiego i Unilever Polska S.A. oraz pomocy DaimlerChrysler Automotive Polska Sp. z o.o. i samorządów: Starostw Powiatowych w Krośnie i w Jaśle, a także Urzędu Miasta w Krośnie.
Dziś tysiąc złotych, jutro tysiące euro (2004-02-17)