ARCHIWUM 1999-2017

Elektryk ma warsztaty godne pozazdroszczenia

Generator funkcyjny, oscyloskop analogowy, multimetr, charakterograf... - nie brzmi znajomo? Takim słownictwem na co dzień posługują się uczniowie krośnieńskiego "Elektryka". Szkoła ta stała się właśnie jedną z najlepiej wyposażonych placówek tego typu w regionie.
Redakcja Portalu
Teraz uczniowie i nauczyciele ZSP nr 5 mogą korzystać z najnowocześniejszego sprzętu. Przedtem oglądali go tylko w szkołach za granicą

W poniedziałek (08.03) w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Krośnie odbyło się wielkie święto. Oddany do użytku został przebudowany i zmodernizowany budynek byłych warsztatów szkolnych. Zyskał też niezbędne do nowoczesnej edukacji przyrządy dydaktyczne.

- Przez ostatnie 30 lat budynek ten funkcjonował jako warsztaty szkolne, gdzie młodzież z technikum oraz zasadniczej szkoły zawodowej odbywała swoją praktykę. Gdy zainteresowanie kształceniem zawodowym spadło, zajęcia zostały przeniesione do Centrum Kształcenia Praktycznego, a opuszczony budynek zaczął niszczeć - mówi Agata Szafran, wicedyrektor "Elektryka".

Agata Szafran - wicedyrektor szkoły

- To był obraz nędzy i rozpaczy - wspominał stary obiekt podczas uroczystości Piotr Przytocki, prezydent miasta. - Ale tutaj ludzie są kreatywni - chwalił. Dzięki temu udało się zapobiec zupełnej jego degradacji.

Cały budynek został zmodernizowany. Mieszczą się w nim teraz specjalistyczne laboratoria, multimedialne pracownie językowe, ogólna sala dydaktyczna, nowoczesna sala konferencyjno-widowiskowa oraz szatnia. Budynek został dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Nowoczesny, wyremontowany budynek nie przypomina już starych szkolnych warsztatów

W laboratoriach kształcić się będzie młodzież technikum elektrycznego i technikum elektronicznego. Zgromadzony tam sprzęt umożliwia skomplikowane pomiary w nawet najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeniach, diagnozę niemal każdego układu elektronicznego.

Zakupiono specjalistyczne urządzenia, m.in. generator funkcyjny, oscyloskop analogowy, multimetr, charakterograf oraz niezbędny sprzęt komputerowy, drukarki i rzutnik. Uczniowie będą korzystać z oprogramowań, które już dziś są niezbędnym narzędziem pracy elektronika. Wyremontowane pomieszczenia zyskały również nowe meble, ławki szkolne krzesła oraz tablice.

Grzegorz Szafran - nauczyciel w ZSP nr 5

- Biorąc udział w wymianach ze szkołami np. w Finlandii czy Niemczech, z tęsknotą spoglądaliśmy na sprzęt, którym w owym czasie dysponowały. Gdybyśmy dziś ich zaprosili, to nie mamy się czym powstydzić - mówi Grzegorz Szafran, nauczyciel automatyki elektronicznej. - Mamy jedną z najnowocześniej wyposażonych szkół w regionie.

Nowoczesny sprzęt przyda się też, gdy od września 2010 roku uruchomione zostaną nowe specjalności: w technikum elektrycznym - odnawialne źródła energii, w technikum elektronicznym - elektronik lotnictwa.

Z pracowni językowych korzystać będą klasy lingwistyczne liceum ogólnokształcącego, ale też młodzież technikum. - Od ubiegłego roku w zawodzie technik informatyk realizujemy innowację pedagogiczną - dwie godziny w tygodniu technicy uczą się po angielsku matematyki i przedmiotów zawodowych - informuje wicedyrektor.

Nowoczesne pracownie językowe pozwolą na naukę języka zawodowego, niezbędnego w kształceniu technicznym

Cała inwestycja była możliwa dzięki środkom unijnym. Wartość przygotowanego projektu wynosi 2,3 mln zł. Dofinansowanie opiewa na kwotę ponad 1,5 mln. Pozostałe blisko 700 tys. zł jako wkład własny zapewniło miasto.

Do wyrażenia zgody na wsparcie tej inicjatywy nie trzeba było długo namawiać radnych. - Cel jest szczytny - to podniesienie jakości kształcenia młodzieży w tej szkole, możliwość zdobycia kwalifikacji, które pozwolą zdobyć dobrą pracę - mówi Piotr Przytocki. - A bez środków unijnych nie udałoby się tak szybko i tak doskonale wyposażyć tego obiektu.

Bogdan Rzońca - wicemarszałek województwa podkarpackiego

Obecny na uroczystości wicemarszałek województwa Bogdan Rzońca podkreślił, że istnieje duże zapotrzebowanie na kształcenie w zawodach technicznych na poziomie średnim. - Był taki moment w polskim systemie edukacyjnym, że wszyscy mieli chodzić do liceów ogólnokształcących, pójść na studia. Tymczasem dla absolwentów takich szkół są miejsca pracy, a ten wysokospecjalistyczny sprzęt absolutnie spowoduje, że pracodawcy będą o nich pytać - zapewnia. - Myślę, że z tej znanej i wybitnej krośnieńskiej szkoły wyjdą kolejne pokolenia fachowców dobrze przygotowanych do rynku pracy, do podjęcia trudnych zawodów - dodaje Bogdan Rzońca.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Krośnie składa się z III Liceum Ogólnokształcącego oraz Technikum nr 5, które kształci na kierunkach: technik elektronik, technik elektryk, technik telekomunikacji, technik teleinformatyk, technik informatyk. Obecnie uczy się tam ponad 1200 osób.

Aneta Kut, fot. Damian Krzanowski