Rozmowa z Piotrem Przytockim - prezesem firmy Tetrix, która jest organizatorem Targów Euroregionalnych "Kontakt". Piotr Przytocki to zarazem prezes Podkarpackiej Izby Gospodarczej w Krośnie.
To już XX edycja Targów Euroregionalnych "Kontakt". Jakie ma Pan wspomnienia z historii targów w Krośnie?
- W tym roku przypada okrągła X rocznica istnienia targów na Podkarpaciu. Wszystko zaczęło się w 1992 roku w Jaśle, gdzie po raz pierwszy, wczesną wiosną zorganizowano Targi Przygraniczne, towarzyszące trwającej tam międzynarodowej konferencji, która jak się później okazało, dała bodziec działaniom zmierzającym do powstania Euroregionu Karpackiego. Targi te zorganizowano na małej powierzchni hali sportowej, bez specjalnej staranności, jeśli chodzi o zabudowę wystawienniczą i ekspozycję wyrobów. Trudno zresztą było oczekiwać by na początku mogło być wszystko idealnie.
We wrześniu tego samego roku w Krośnie po raz pierwszy zainicjowano zorganizowanie targów, wcześniej tu nie oglądanych. Trzeba przyznać, że zamiar organizacji targów w Krośnie nie wszystkim wydawał się wtedy realny. Jak każda nowa inicjatywa, Kontakt przebijał się w gąszczu innych powstających wtedy imprez targowych. Kiedy na targach w Krośnie można było spotkać potentatów polskiej gospodarki, oferujących swoje towary i produkty, w profesjonalnie urządzonych stoiskach wszyscy chwalili organizatorów, którzy od początku ryzykowali swoje pieniądze, podejmując się organizacji rzeczy prawie niemożliwej. Ludziom z Tetrixu nie brakowało wówczas fantazji - mam na myśli ulokowanie targów w lotniskowym hangarze. Tak jest zresztą do dziś. Miejsce to bowiem sprzyja organizowaniu dużych imprez i pozwala na obecność wielu tysięcy zwiedzających. W chwili obecnej w targach Kontakt nie uczestniczą duże firmy z innych regionów Polski. Początek lat 90-tych był czasem starań dużych firm o stworzenie sieci regionalnych przedstawicieli i to oni są obecnie uczestnikami naszych targów.
Kto będzie się wystawiał na targach w tym roku?
- Krośnieńskie Targi Euroregionalne Kontakt'2002 cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno wystawców jak i zwiedzających. Przyjęta przez organizatorów - firmę Tetrix - formuła dwóch edycji wiosennej w maju i jesiennej we wrześniu daje mieszkańcom Podkarpacia pełny obraz możliwości regionalnych producentów, handlowców i usługodawców. W obecnej wiosennej edycji targów Kontakt uczestniczy ponad 100 firm z Polski i Ukrainy. Nie chwaląc się jest to duża impreza, wyróżniająca się na tle krajowej mizerii targowej. Zakres tematyczny wystawy majowej (szeroko rozumiane budownictwo, przemysł rolno-spożywczy oraz ekologia) pozwala zainteresować prawie każdego odbiorcę.
W tematyce Eko-Dom zaprezentują się:
Projekty budowlane
Produkty bankowe dla budownictwa
Technologie budowlane, technologie termooszczędne
Materiały konstrukcyjne
Stolarka otworowa (okna i drzwi)
Ogrodzenia, kostka brukowa
Urządzenia sanitarne, grzewcze, wentylacyjne i klimatyzacyjne, instalacje ciepło i zimnochronne
Sauny i baseny
Altanki, domki drewniane
Sprzęt oświetleniowy
Chemia budowlana
Meble, systemy zabudowy wnętrz
Artykuły wyposażenia wnętrz
Usługi budowlana
W tematyce Agro-Eko zobaczymy:
Produkty spożywcze, przetwory, zdrową żywność
Sprzęt do produkcji spożywczej
Maszyny i urządzenia dla rolnictwa, ogrodnictwa
Rośliny ogrodowe (krzewy, drzewka)
Nie zabraknie również stoisk z artykułami konsumpcyjnymi, które można będzie nabyć po atrakcyjnych cenach.
Jakie atrakcje przygotowano dla zwiedzających? Będzie coś specjalnego?
- Ekspozycja targowa jest urozmaicona i ciekawa. Paniom, których nie interesują materiały do budowy domów, na pewno spodobają się prezentacje kosmetyków, zabudowy kuchni i nowoczesny sprzęt AGD.
W piątek (17 maja) o godz. 14.00 w sali pilotów (obok ekspozycji targowej) odbędzie się spotkanie przedsiębiorców z przedstawicielami firm ukraińskich przybyłymi na targi krośnieńskie. Firmy ukraińskie zainteresowane są współpracą w następujących dziedzinach : materiały wykończeniowe z kamienia naturalnego, marmuru, andezitu (np. dla budownictwa, nagrobkarzy), produkcja odzieży i konfekcji z materiałów powierzonych, wykonawstwo i dostawa półfabrykatów meblowych, dostawa zeolitów w różnej granulacji (używanych do prod. nawozów dla rolnictwa i ogrodnictwa, do prod. urządzeń filtracyjnych, przy hodowli drobiu itd.).
W sobotę (18 maja) o godz. 14.00 na płycie lotniska rozpocznie się pokaz modeli latających - przygotowany przez firmę Model Making.
Organizatorzy przygotowali dla odwiedzających szereg cennych nagród, które zostaną wylosowane w niedzielę po godz. 17.00. Wcześniej, bo w sobotę o godz. 15.00 uhonorowani zostaną najlepsi wystawcy i młodzi uczestnicy konkursu Praktyczna Szkoła Przedsiębiorczości, zorganizowanego przez Podkarpacką Izbę Gospodarczą w Krośnie. Na stoisku Izby będzie dostępna nowa propozycja preferencyjnych pożyczek na tworzenie miejsc pracy przez bezrobotnych jak i małych przedsiębiorców.
Zapraszamy zatem do odwiedzenia targów na krośnieńskim lotnisku, mamy nadzieję przy dobrej pogodzie, od piątku do niedzieli od 10.00 do 18.00. W sobotę i niedzielę, co godzinę będzie kursował autobus targowy, którym nie zmotoryzowani będą mogli dojechać na targi na lotnisku.
Jak wyglądało będzie wieczorne kino Canal+ - to, o czym informują plakaty?
- Wieczory w piątek i sobotę wypełnią seanse filmowe na wolnym powietrzu przed hangarem lotniska, przygotowane przez firmę Comline i Cyfra+. Formuła którą proponuje Cyfra+ zakłada emisję on-line wybranych przez widownię filmów. Sądzę, że jeśli pogoda dopisze będzie to ciekawy sposób na spędzenie wieczorów tym bardziej, że nie wszystko jest jeszcze wiadome.
W jakim kierunku ewoluują krośnieńskie Targi Euroregionalne? Jaka przyszłość czeka "Kontakt"?
- Na pewno nie zrobimy w Krośnie Poznania. Utrzymanie dotychczasowego poziomu imprezy w obecnej sytuacji gospodarczej firm jest już sukcesem. "Ubranżowienie" targów w Krośnie wymaga wiele trudu i pieniędzy. Możliwe jest natomiast wzbogacenie oferty targowej o regionalizmy warte wypromowania, myślę tu o szkle i ceramice oraz o historycznym szlaku winnym. Sądzę, że niedługo warto będzie przeanalizować lokalizację targów w nowej hali sportowej na Bursakach. W dniu dzisiejszym nie znamy rozkładu pomieszczeń hali i warunków finansowych jej wynajmu.
Targi istniały i będą istnieć. Jest to przecież oryginalny sposób prezentacji i promocji oferty, wyróżniający ją spośród wielu innych. Przedsiębiorcy, a zarazem wystawcy mają okazję zapoznać się z oczekiwaniami klientów, wymienić doświadczenia z "kolegami z branży" a także skorzystać ze spotkań z zagranicznymi gośćmi przybyłymi na targi. Odwiedzający targi z kolei mają jedyną okazję poznania w jednym czasie i miejscu wielu ofert, które po analizie mogą być bez straty czasu zmaterializowane. Sądzę, że te argumenty sprzyjają dalszemu istnieniu targów. Wielu uczestników naszych targów już to zrozumiało. Oczywiście są potrzebne nowe pomysły i ciągle duży nakład pracy organizacyjnej.